Korona Dönemi Okula Başlayacak Öğrenciler İçin Tavsiyeler

Covid-19 döneminde okula başlayacak öğrenciler için tavsiyeler bu yazımızda…

Koronavirüs salgını, günlük hayatta tahmin edilenden çok daha büyük aksamalara yol açtı ve çocuklar bu değişiklikleri hala derinden hissediyor. Okula dönüş pek çok öğrenci için heyecan verici olsa da hem ailelerin hem de çocukların tedirginliği yok değil. Küresel bir salgın sırasında okula başlamak, herkes açısından stres yaratıyor. İyi haber şu ki, bilimsel çalışmalar okullardaki çocuklar arasında COVİD-19 bulaşma riskinin düşük olabileceğini gösteriyor. Özellikle bazı önlemler devam ettiği sürece gönül rahatlığıyla çocuklarımızı okula gönderebiliriz. Okula dönüş telaşı yaşadığımız bu günlerde nelere dikkat etmemiz gerektiğine gelin hep birlikte göz atalım.

Çocuğunuz Okula Dönmekten Korkuyor Mu?

Pandemi devam ederken okula başlamak, çocuğunuzda stres yaratabilir. Onu endişelendiren şey hakkında bir konuşma yaparak, ruh halinin normal olduğunu anlatmalı ve kendisini rahat hissetmesini sağlamalısınız.

Çocuğunuz aylar boyunca uzaktan eğitim aldığı için okula geri dönme konusunda isteksiz ya da gergin hissedebilir. Bu yüzden öncelikle dürüst olmalısınız. Örneğin, okulda maske takması ve hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiğini hatırlatmalısınız. Çocuklar, okuldayken arkadaşlarından ve öğretmenlerinden fiziksel olarak uzak kalmayı zor bir alışkanlık olarak görebilirler. Onu bu fikre alıştırmalısınız.

Öğrencileri ve öğretmenleri sağlıklı tutmak için yürürlükteki güvenlik önlemlerinin gerekliği olduğunu, çocuğunuza anlatmalısınız. Ellerin sabunla iyice yıkanması gerektiğini, öksürme veya hapşırma sırasında ağzın kapatılması gibi hareketlerin, mikropların yayılmasını önlediğini çocuğunuz bilmeli.

Okula dönüş ile birlikte çocuğunuzun, öğretmenlerini ve arkadaşlarını daha sık göreceğini, yeni şeyler öğrenmeye devam edeceğini ona hatırlatmalısınız.

Önlemler Konusunda Çocuğunuz Bilinçli Olmalı

Covid-19 ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en iyi yolunun, elleri düzenli şekilde yıkamak ve sosyal mesafeye dikkat etmek olduğunu çocuğunuz benimsemeli. Bunun için onunla ciddi bir konuşma yapmanıza gerek yok. En sevdiği şarkıyı söylerken veya öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için resim yaparken bunu ona anlatabilirsiniz. Mikropların görünmez olmasına rağmen hala orada olabileceğini çocuğunuza öğrettiğinizden emin olun. Neden ellerini yıkaması gerektiğini anladığı zaman bunu alışkanlık haline getirecek.

Çocuğunuz Okula Dönüş İçin Hazır Mı?

Çocuğunuz okula, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmak söz konusu olduğunda tepkisiz ise tekrar onlardan ayrılmak konusunda endişeli hissediyor olabilir. Okulların resmi olarak yeniden açılması duyurulduğunda, bunun ne zaman ve nasıl olacağı hakkında bilgi paylaşarak, çocuğunuzu okula dönmek için psikolojik olarak hazırlamalısınız. Ona, okulların tekrar kapanması gerekebileceğini önceden bildirmek, çocuğunuzun ilerideki olası gelişmelere karşı hazırlıklı olmasını kolaylaştırır.

Ayrıca, öğrenmenin her yerde, okulda veya evde olabileceğini, çevrimiçi olarak da arkadaşlarıyla iletişim kurabileceğini anlatmalısınız. Kısacası çocuğunuz her duruma ve gelişmeye karşı hazırlıklı olmalı.

Bunları Unutmayın!

Çocuğunuzu okula gönderirken yanında bazı malzemelerin mutlaka bulunmasına da dikkat etmelisiniz. Örneğin peçete, ıslak mendil, koruyucu maske, dezenfektan bu malzemeler arasında yer alır. Gerektiği durumlarda hangi malzemeleri nasıl kullanacağını, çocuğunuza öğretmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Çocuğunuzun fiziksel sağlığını kontrol etmek dışında, stres ve endişe belirtilerinin olup olmadığını da gözlemlemelisiniz. Coronavirüs, çocuğunuzun zihinsel sağlığını etkiliyor olabilir ve zaman zaman kendisini bunalmış hissedebilir. Şüphe duyduğunuz zaman empati kurmalı ve onunla konuşmayı denemelisiniz. Konuşmayı reddediyorsa, duygularını ifade etmesini sağlamak için yaratıcı etkinler gerçekleştirebilirsiniz. Böylece, onun ne hissettiğini daha kolay anlayabilirsiniz.

Çocuğunuz okul ihtiyaçları için gerekli olan kırtasiye ve hijyen ürünlerini CarrefourSA marktelerinde bulabilirsiniz.

image_print