Küçük Alanlar İçin yaratıcı Çözümler: Banyo

Banyonuz küçükse ve banyoda kullanmak istediğiniz eşyanın tamamını bulunduramıyorsanız hiç üzülmeyin. Çünkü küçük alanlarda küçük dokunuşlarla büyük değişiklikler yaratmak tamamen sizin elinizde.

Kapı üstleri

Banyolarımızda genellikle kapıların üzerinde kapı ile tavan arasında boş bırakılan bir duvar vardır. Küçük banyolarda mevcut her boşluğun ve her boş duvarın değerlendirilebileceğini düşünürsek bu alan bir kayıp olarak görülebilir. Kapının üzerine orantılı ölçülerde bir raf asarak bu boşluğun eşyalarınızı koyduğunuz bir alana dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Havlularınızı buraya güzelce dizebilirsiniz. Hatta dekoratif kutularla daha küçük malzemeleri de içine koyup düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Klozet üstleri

Küçük Alanlar İçin Tavsiyeler Banyo (3)

 

Kapı üstlerindeki gibi bir boşluk da klozetlerin üzerinde unutulur. Bu boş duvara da aynı şekilde raf asabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Klozetin kapağını kapatmadan sifonu çekmemelisiniz. Ayrıca bu raflara diş fırçası, havlu gibi hijyenik alanlarda tutulması gereken eşyanızı koymamalısınız. Bu rafları en uygun kullanım şekli eşyanızı yine kutulara koyup ondan sonra rafa yerleştirmenizdir.

Boş duvarlar

Makyaj malzemeleriniz için ayrı bir dolap ya da çekmece ayıramayabilirsiniz. Zaten vereceğimiz bu pratik yolla buna gerek kalmayacak hem de banyonuzda farklı bir görüntü elde edeceksiniz. İstediğiniz ölçülerde bir metal levhayı yine istediğiniz desende ince bir kumaşla kaplayın. Mesela duş perdesi olabilir. Daha sonra metal levhayı aynaya yakın bir duvara yapıştırın. Bir tarafı yapıştırılabilir küçük magnetler alıp pudra, allık, far gibi makyaj ya da ağır olmayan kozmetik malzemelerinizin altına yapıştırın. Kozmetik eşyanızı metal tabelaya düzenli bir şekilde yerleştirip hem alandan tasarruf edin hem de malzemeleriniz her an elinizin altında olsun.

 

Metal araçlar

Tel toka, cımbız gibi küçük metal eşyanızı kaybetmemek için bir kutuyla banyoda bir yere koyuyorsanız o kutuyu koyduğunuz alana başka bir eşyanızı yerleştirin çünkü size yaratıcı bir tavsiyemiz var. Ayna dolabınızın ya da banyonuzda bulunan herhangi bir dolabın kapağının iç kısmına şerit halinde magnet alıp yapıştırın. Tel tokalarınız ve metal araçlarınız burada düzenli bir şekilde duracak ve asla kaybolmayacaklar.

Dolap içleri

Küçük Alanlar İçin Tavsiyeler Banyo (2)

Dolap içlerine mümkün olduğunca raf yapın. Bunun için hazır raf sistemlerinden yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de istediğiniz yükseklikte raflar yapabilirsiniz. Dolapların içini de olabildiğince verimli kullanmaya çalışın. Mesela havlularınızı katlayarak kaldırmak yerine rulo yaparak kaldırırsanız havlularınız hem daha az yer kaplar hem de alırken dağılmaz. Dolap içleri düzenliği ne kadar sağlanırsa kullanım için o kadar çok alan yaratılır.

Dolaplı aynalar

Küçük bir banyoya sahipseniz alacağınız ürünlerde dekorasyonun yanında işlevselliğine de dikkat etmeniz gerekir. Banyoda kullanacağınız aynanın dolaplı olması ufak eşyanızı toparlar, alandan tasarruf etmenizi sağlar.

Elektronik aletler

Banyonuzda kullandığınız saç kurutma makinesi, saç maşası, traş makinesi gibi elektronik aletlerinizi kullandıktan sonra duvara asacağınız metal bir kutuya koyarsanız hem dolap ya da çekmecelerinizde bu aletler için fazladan yer açmak zorunda kalmaz hem de pratik olarak hızlıca toparlamış olursunuz. Burada önemli olan bu aletlerin sıcaklığını dikkate alarak asacağınız kutuyu metal seçmenizdir. Bunun için eski bir dosyalığınızı bile kullanabilirsiniz.

image_print