Küçük Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Küçük evlerin dekorasyonunda estetiğin yanında temizliği kolay yapabilmek, evi sağlıklı bir şekilde havalandırmak ve çocukların yaralanmasını önlemek için çözümler de düşünülmelidir.

Küçük ev dekorasyonunda öncelikle metrekareye uygun hareket etmeniz, fonksiyonelliği artırmaya ve evi daha geniş göstermeye yönelik çözümler bulmanız gerekir. Küçük bir evde salon, yatak odası, mutfak ve banyo dekorasyonu üzerinde evin havalandırılmasından mobilya seçimine kadar detaylı bir liste hazırlamanız ve yaşam stilinizi gözden geçirmeniz size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Küçük mekanları büyük gösteren, küçük bir evde konforlu bir yaşam sürmenizi sağlayacak dekorasyon önerilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Açık renkler evinizi ferah gösterir

Pencerelerde açık renk tül ve perdeler, duvarlarda açık renk boya tercihi ve mobilya döşemelerinde duvar ve tüllerde birbiri ile uyumlu açık renkler küçük ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçasıdır. Küçük ev dekorasyonu için açık renkleri kullandığınızda mekan daha geniş ve aydınlık görünecektir. Açık renklerle dizayn edilmiş bir dekorasyona hareket kazandırmak için kırlent, halı ve tablo gibi tamamlayıcı aksesuarlarda renkli seçimler yapmak, ayna kullanmak evi geniş göstermek açısından akıllıca olacaktır.

Aydınlık mekanlar

Küçük mekanların aydınlık olması her zaman için mekanı geniş göstermek için bir avantajdır. Doğru bir aydınlatma ile küçük bir salon daha büyük ve ferah görünür, net bir mutfak aydınlatması ile mutfak kazaları önlenir. Gün sonunda yorgunluğunuzu attığınız küçük yatak odanızın kasvetli ve sıkıcı bir mekan haline dönüşmemesi için yine aydınlık olması önemlidir. Tüm ev dekorasyonunda tasarruflu LED ampuller arasından farklı ışık renkleri seçerek dekorasyon renkleri ile uyumlu bir aydınlatma sağlayabilirsiniz.

Küçük evlerin temizliği ve havalandırılması

Küçük bir evin dekorasyonunda düşünülmeden alınmış eşyalar varsa, bu mekanların temizlik işleri büyük evlere göre daha zordur. Küçük evlerde ortalıkta süpürüp silmeye engel, çekilmesi gereken ağır eşyalar ve toz almayı zorlaştıran aksesuarlardan kaçınılmalıdır. Küçük evlerin bir diğer sorunu da havalandırmadır. Yaşam alanlarının her gün günde iki kez camlar açılarak havalandırılması gerekir. Böylece evde temiz hava dolaşımı ile ev akarlarının uzaklaştırılması sağlanır. Bu durumda küçük bir evde temizlik ve havalandırma işini zor hale getiren dekorasyon stillerinden uzak durulmalıdır. Evinizi sağlıklı bir şekilde havalandırmak, küçük bir evin temizliğini hızlıca yapmak için bunları mutlaka uygulayın:

 • Fon perde kullanıyorsanız perdelerinizi yere kadar değil, yarım boy kullanın. Böylece yerleri süpürüp silmek daha kolay olacak.
 • Camın açılmasını engelleyen eşyaları cam önünden kaldırın. Evi havalandırmak istediğinizde iş yükünden kurtulun.
 • Küçük evlerde eşyaların altını silip süpürmek diğer evlere göre daha zordur. Çünkü süpürge sapı ya arkanızdaki dolaba çarpar ya da başka bir eşyaya. Ev dekorasyonunda temizliğinizi kolay yapabileceğiniz eşyalar tercih edin. Yere tam oturan koltuklar ve dolaplar kullanabilirsiniz.
 • Açılır kapanır masa ve sandalyeler küçük evler için idealdir. Bu eşyalar sayesinde eşya fazlalığından kurtulursunuz, ev işleri daha kolay hale gelir.
 • Sütun aralarına raflar koyabilirsiniz ve bu rafları kitaplık olarak kullanabilirsiniz. Böylece mobilya fazlalığından kurtulursunuz. Dolap ölçülerini sütun aralarına göre alarak mekanı en iyi şekilde değerlendirmiş olursunuz.
 • TV ünitesi kullanmaktansa bol çekmeceli ve dolaplı bir konsol satın alarak televizyonunuzu konsol üzerinde kullanabilirsiniz. Konsol üzerinde daha az aksesuar kullanacağınız için toz alma işiniz daha kolay olacak hem de mekanınız genişleyecek.
 • Yataklı ve sandıklı koltuklar, bazalı yataklar dolaplarınızı ciddi bir eşya yükünden kurtarır. Vakumlu hurçlar sayesinde giymediğiniz yazlık ve kışlık giysileri, yastık, yorgan gibi yer kaplayan eşyaları pratik bir şekilde depolayabilirsiniz. Artık dolap temizliği daha kolay olacaktır.

Çocuklarınıza özgürlük tanıyın

Küçük bir evde yaşayan çocuklu bir ailenin, dekorasyonda çocuklarının güvenliğini ve özgürlüğünü de düşünmesi gerekir. Eğer evde ilk adımlarını atan ve etrafı keşfetmeye başlayan çocuklarınız varsa mutlaka sehpa, masa, konsol gibi eşyalara köşe koruyucular yerleştirmelisiniz. Küçük bir evde çocuklarınızın güvenliği ve özgürlüğü için alabileceğiniz önlemler şöyle olmalıdır:

 • Lambader yerine aplik ya da konsol üstünde abajur kullanın. Evin her köşesine giren çocuğunuzun lambadere takılıp düşmesini istemezsiniz.
 • Cam önünde sehpa, sandalye bulunduruyorsanız, camlarınıza mutlaka demir taktırın. Böyle bir imkanınız yoksa pencerelerinize kilit taktırabilirsiniz.
 • Yürüteç kullanan ya da yürümeye başlayan bir çocuğunuz varsa adımlarına özgürlük tanıyın ve salondan orta sehpayı kaldırın.
 • Küçük bir mutfakta her şey elinizin altındadır ve böyle bir ortamda çocuğunuz sizin gibi birçok şeye kolayca ulaşabilir. Örneğin; bir tabureye çıkıp tezgah üstündeki kesici aletlere, ocak üstündeki tencereye istemediğiniz kadar yaklaşabilir. Tezgah ve ocak yanında tabure, sandalye bulundurmayın. Alttaki çekmecelerin de basamak olabileceğini düşünerek tüm çekmecelere çocuk kilidi takın.
 • Ocak önüne çocuk çiti koyarak ekstra güvenlik sağlayabilirsiniz.
 • Dağınık kabloları kablo kanallarından geçirin ve sabitleyin.
 • Küçük bir çocuk odasında küçük bir avize ya da aplik tercih edin ve ışık rengi mutlaka gün ışığı olsun. Aydınlatmada gün ışığı rengi, renkleri daha net gösterir ve çocuğunuz için daha faydalıdır.

Küçük ev dekorasyonunda ihtiyacınız olan çocuk güvenlik ürünleri, aydınlatma çeşitleri, dekoratif aksesuarlar ve ev düzeni ürünleri CarrefourSA mağazalarında sizi bekliyor.

Mevsime uygun dekorasyon önerileri, evinizde, mutfağınızda, çocuk odasında ya da yatak odasında uygulayabileceğiniz dekorasyon trendleri ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print