Küçükbaş Kurban Irkları

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte kurbanlığımı nereden alacağım diye düşünüyorsanız işte size eşsiz bir fırsat. %100 yerli besi canlı kurban satışı ve kurban kesimi ile vekaleten kurban satış hizmeti sunan CarrefourSA web sitesinden ve marketlerinden sipariş verebilirsiniz.

CarrefourSA’dan kurbanlık alan 10 kişiden 9’u kurbanlık alışverişi için CarrefourSA’yı tavsiye ediyor. Çünkü CarrefourSA’da satılan kurbanlıklar; Eskişehir, Balıkesir ve Afyon’daki çiftliklerde özel olarak besiye alınarak veteriner hekimlerin kontrolünde seçiliyor. Ayrıca CarrefourSA’da kurbanlık vasfı taşıyan büyükbaş kurbanlık için 2 yaşından büyük hayvanlar, küçükbaş kurbanlıklar için ise 1 yaşından büyük hayvanlar CarrefourSA uzmanları tarafından seçiliyor.

CarrefourSA’dan kurbanlık almak ve kurbanlık fiyatlarını incelemek Canlı Kurban Satışı Bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Bu bayramda tercihiniz küçükbaş kurbanlık ise tercihiniz yapmadan önce gelin bu ırkların özelliklerini birlikte inceleyelim.

Kıvırcık

Et ve süt verimliliği bakımından iki farklı tipi vardır. Etçi tipte göğüs geniş ve yuvarlak, bacaklar genellikle kısadır. Baş, karın altı, bacaklar ve bazılarında da gerdan yapağısızdır.  Erkekler öne doğru spiral boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur. Kuyruk yağsız, uzun ve incedir, üzeri uzun kıllarla örtülüdür. Et yağının kas ve lif aralarında dağılmış olması ete yumuşaklık ve lezzet verir. Kıvırcık kuzularının eti açık renkli ve ince liflidir.Trakya, Marmara ve Kuzey Ege Bölgesinde yetiştirilmekte olan  bu ırk; et kalitesi yönünden, koyun ırkları arasında ülkemizde ‘birinci’ sırada yer alır.

Akkaraman

Yağlı, kuyruklu bir ırk olan bu türün rengi beyaz olmakla beraber; burun etrafı ve bazen göz etrafı ile ayaklar üzerinde siyah lekeler bulunur. Vücutları iri yapılıdır. Koyunun bir bölümünde 14 adet kaburga bulunur. Göğüs özellikle koçlarda oldukça geniştir. Bu tür; Orta ve Doğu Anadolu ile Güney Anadolu’ya komşu illerde; Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinin Orta Anadolu’ya yakın yörelerinde yetişir.

Morkaraman

Yağlı, kuyruklu bir ırk olan bu türün kuyruğunun yağlı kısmı ile ince ucu Akkaraman türünde olduğu gibi bir S şekli gösterir. Sağlam ve iri yapılıdır. Vücut rengi kızıldan mora kadar değişmekle birlikte göz, ağız ve burun etrafı daha açık, baş ve ayaklar vücuda nazaran daha koyu renklidir. Bacak kısımları bilekten itibaren yağsızdır. Erkekler çoğunlukla boynuzlu, dişiler ise zayıf boynuzlu veya boynuzsuz olabilir.Türkiye’nin doğusundaki illerde yetişir.

Dağlıç

Dağlıç cinsinin vücudu küçük yapılıdır. Yağlı, kuyruklu bir ırk olan bu türün kalp şeklinde ve beyaz renkteki kuyruğunun ince ucu aşağı doğru sarkar. Koçlar tipik, koyunlar hafif koç başlıdır. Erkekler genellikle boynuzlu, dişiler boynuzsuzdur. Boynuzlar baştan yana doğru uzamış, büyük, kuvvetli, kalın, birden fazla kıvrımlı ve siyah pigmentlidir. Genellikle beyaz renkte olup, göz ve ağız etrafında, kulaklarda ve bacaklarda siyah veya koyu kahverengi lekeler görülebilir.

26 yıldır kurbanda güvenilir adres CarrefourSA’dan %100 yerli besi canlı kurban satın alabilirsiniz. 2019 kurbanlık fiyatları arasında Karaman Koç Kurban Paketi ve Kıvırcık Koç Kurban Paketi olmak üzere küçükbaşa özel iki seçenek sunun CarrefourSA’da en az 17 kilogramlık Karaman koç kurban paketinin bedeli 1.345 TL olarak, en az 17 kilogramlık Kıvırcık koç kurban paketinin bedeli ise 1.395 TL olarak belirlenmiş. Büyükbaş Kurbanlık hisse paketi ise 1.445 TL’den satışa sunuluyor.

image_print