Kumkuat Nedir ve Nasıl Tüketilir?

Turunçgil ailesinin en küçük üyesi olan kumkuat, Doğu Asya ve Çin topraklarında, ülkemizde ise Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilebilen bir meyvedir. Şekli limona benzeyen ama limondan daha küçük, rengi portakala benzeyen ama portakaldan daha ekşi bir meyve olan kumkuat kek ve kurabiyelerde harikalar yaratan nefis bir lezzet.

Kabuğuyla birlikte yenmesi ile farkını ortaya koyan kumkuat, portakala benzeyen rengi, limona benzeyen ekşimtırak lezzeti ve şekli ile vitamin deposu tropikal bir meyve. Dünya’da Çin ve Doğu Asya’da, ülkemizde ise Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgesinde yetiştirilen meyve; kamkat, altın portakal, süs mandalinası gibi isimlerle de bilinmektedir. Kumkuat oldukça hoş bir koku ve tada sahiptir. Öyle ki; kumkuatı bir süre elinizde tuttuktan sonra kokusunun uzun süre gitmediğini göreceksiniz. Bu mis kokusu sayesinde kumkuat; marmelat, şekerleme, pasta, kurabiye gibi tariflerde kendine yer bulabilmektedir.

Kumkuat nasıl yenir?

Kumkuat, diğer turunçgiller gibi kabuğu soyularak değil, kabuğu ile birlikte yenebilen bir meyvedir. Mutfakta geniş bir kullanım alanı olan kumkuat;

  • Kumkuat reçeli ya da marmelatı yapılabilir,
  • Çiğ olarak tüketilebilir,
  • Kek ve tartlara ilave edilebilir,
  • Yemeklerde ve salatalarda sos olabilir.

Mutfağınızda tropikal rüzgarlar essin istiyorsanız, meyve tabaklarında, salatalarda, zeytinyağlılarda, hamur işlerinde kumkuat aromasını kullanabilirsiniz.

Kumkuatın faydaları nelerdir?

Turunçgil ailesinin bir üyesi olduğu için C vitamini deposu olan kumkuat, A, B1, B2 ve B3 vitaminleri bakımından da zengindir. Güçlü bir antioksidan olan kumkuat, kış hastalıklarından korunmada oldukça etkili bir meyvedir. Soğuk kış günlerinde CarrefourSA meyve reyonlarında bulabileceğiniz tropikal kumkuat meyvesi; cildi güzelleştirici, sinir sistemini güçlendirici, sindirim sistemini düzenleyici, uykusuzluk sorunlarını destekleyici özelliklere sahiptir.

Kumkuat nasıl muhafaza edilir?

Taze kumkuat meyvesini 5ºC de %90 nem oranına sahip bir ortamda muhafaza edilmelidir. Buzdolabı kumkuat için en ideal muhafaza ortamıdır.

CarrefourSA meyve reyonlarında sevdiklerinize ikram edebileceğiniz, taze kumkuat meyvesini bulabilirsiniz.

image_print