Kurban Etlerini Saklama Önerileri

Kurban Bayramında evinizin bereketi et çeşitlerini bozulmadan saklayabilmeniz gerekir. Eti sağlıklı bir şekilde korumak için ihtiyacınız olan püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kurban Bayramının gelmesiyle kavurma gibi daha birçok et yemekleri bayram sofralarını süslüyor, kalan etleri ise doğru bir şekilde saklamak gerekiyor. Ancak eti saklamanın en sağlıklı yolu olan dondurma yönteminde bazı püf noktalarını atlamamak önemli. Örneğin; dondurmadan önce eti dinlendirmek gerekir mi? ya da et derin dondurucuya nasıl bir kapla konmalı? gibi birkaç sorunun doğru cevabı, kurban etini uzun süre ve sağlıklı saklamak isteyenler için en önemli bilgilerdir.

Kurban etinin dondurucuya girmeden önce dinlendirilmesi gerekir. En az 5 saat uygun koşullar sağlandıktan sonra dinlenen et, artık donmak için hazır demektir. Derin dondurucuda et saklamadan önce şunlara mutlaka dikkat etmelisiniz:

  • Derin dondurucuya koyacağınız etler için özel bir alan açmalısınız.
  • Sıcak bir et kapalı kap ve poşette çok çabuk bozulur. Kesim sıcaklığı üzerinde olan et, poşet ya da kapalı kaplara konmadan geniş tepsilerde serin bir ortamda en az 5 saat dinlendirilmelidir.
  • Etlerinizi dondurucuya koymadan önce evinizde kendiniz işleyecekseniz, et bıçaklarınızı bileyletin ya da yeni et bıçakları alın.

Et işleme

Et dinlenme süresini tamamladıktan sonra işlenerek dondurucuya girmeye hazırdır. Eti dondurmadan önce yemeklerinizde tercih ettiğiniz şekilde doğramalısınız. Eti kemik ve fazla yağlarından ayırmak ya da kıymaya çevirmek yemek hazırlıklarınızda size kolaylık sağlar. Kurbanlık etin döş kısmından ev tipi bir kıyma makinesi ile kıyma çekebilir ve kıymanızı yemeklerinizde kullanacağınız kadar küçük parçalar halinde buzdolabı poşetine sararak dondurabilirsiniz.

Gerdan etini kemikli olarak parçalayarak kuru fasulye, nohut gibi bakliyat yemekleriniz için buzdolabı poşetlerine doldurarak dondurabilirsiniz. Kurbanlığın sırt kısmından çıkarılan kemikli kaburga etlerini pirzola olarak paketleyebilir, but ve koldan kuşbaşı et çıkarabilirsiniz.

Kurban etini işlerken, kasaptan aldığınız etlerde görmediğiniz kalın bir yağ tabakası ile karşılaşabilirsiniz. Et üzerindeki kalın, koyu sarı ve sert yağ tabakasını sıyırarak ayırabilir, altta kalan daha yumuşak yağ tabakalarını et üzerinde bırakabilirsiniz. Eti tüm yağlarından ayırmak doğru değildir. Tamamen yağsız bir et tüm lezzetini yitirir.

Et dondurma

Kurban etini dinlendirip işlediniz ve sıra dondurma aşamasına geldiyse kullanacağınız kadar eti bir arada paketlemeniz gerekir. Çünkü donmuş etin çözdürüldüğünde kullanılması gerekir ve tekrar dondurulması etin bozulmasına neden olur.

Et çözdürme ve et ile temas

Yemek hazırlığı yaparken derin dondurucunuzdaki kurban etlerinden kullanacaksanız, etin çözülme süresini de yemek hazırlığı sürenize katmanız gerekir. Çünkü donmuş etlerin dondurucudan çıkarak buzdolabında çözdürülmesi uygundur. Yavaş yavaş çözülmesi gereken etlerin çabuk çözülmesi için; eti güneşe koymamak, kalorifer ısısından faydalanmamak, eti 2 saatten fazla oda sıcaklığında bırakmamak gerekmektedir.

Yemek hazırlıklarınızda çiğ ete dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkamalı, et doğradığınız tahtayı sebzelerde kullanmamalısınız. Çünkü her ne kadar sağlıklı bir şekilde dondurulsa da çiğ et bakteri üretebilmektedir. Bu nedenle her zaman için sebze ve meyveler için ayrı, et ürünleri için ayrı bir doğrama tahtası kullanmalısınız.

Kurban Etleri İçin Püf Noktaları

Kurban Bayramında sevdiklerinizin ikramı olan kurban etlerini derin dondurucunuzda uzun süre saklayabilirsiniz. Ayrıca kurban etlerinin yanında çorbalık kemik, kuyruk yağı, kavurma gibi seçenekleri de deneyebilirsiniz.

İşte Kurban Bayramında mutfağınızda yer verebileceğiniz birbirinden farklı önerilerimiz:

  • Kol ve buttan kuşbaşı et ayırdıysanız, artan kemikleri 4 parmak eninde parçalayarak buzdolabı poşetinde saklayabilirsiniz. Bu kemikleri soğuk kış günlerinde soğan ve sarımsak ile kaynatarak doğal et suyunuzu elde edebilir, lezzetli çorbalar hazırlayabilirsiniz.
  • Kavurma da Kurban Bayramının vazgeçilmezleri arasındadır. Bayram sofranızda geleneksel bir kavurma yemeğine yer vermek istiyorsanız 4 Farklı Tarifle Kavurma yazımızdan misafirlerinizin damak zevkine uygun kavurma tarifini bulabilirsiniz.
  • Kurban Bayramında kimi evlerde kuyruk yağı da hazırlanır. Kurbanlık koyunun kuyruğundan elde edilen yağı eriterek cam bir kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak kuyruk yağını eritirken açığa çıkan kıkırdak parçalarını bir kevgir yardımıyla atmanız gerekmektedir.
  • Kuyruk yağını kuru fasulye, nohut yemeklerinde, patates yemeğinde aroma verici olarak kullanabilirsiniz.
  • Kuyruk yağını eritirken iç yağı da karıştırabilirsiniz.
  • Kuyruk yağı ve iç yağ yemeklerde asla tek başına yağ olarak kullanılmamalı, bir tencere yemeğine yarım çorba kaşığı kadar katılmalıdır.
  • Kurban etini şehirlerarası yolculukta taşımanız gerekiyorsa, eti dinlendirdikten sonra buzdolabında soğutmalı ve termal çantada buz aküleri ile birlikte taşımalısınız.

Kurban Bayramında sevdiklerinize hediye edebileceğiniz ve misafirlerinize ikram edebileceğiniz çikolata çeşitleri, kurbanlığınız, bayram kahvaltılarının lezzetli hamur işleri, kısacası bayramla ilgili her şeyi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Bayram sofranızda yer verebileceğiniz yemek ve tatlı tarifleri, ikramlık çikolatalar için öneriler ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print