Kuru ve Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Dış etkenlere karşı hassas olan ve ne yapsanız kuruyan cildinizin güzelliğinize gölge düşürmesine izin vermeyin. Evde yapacağınız etkili ve nazik bir bakım ile cildinize eski sağlığını kazandırın.

Güneş ışınları, soğuk ve kirli hava gibi çevresel etkenler cildin kurumasına ve hassaslaşmasına neden olabilir. Cildin hızlı yaşlanmasını önlemek, makyajı kusursuz göstermek ve cildi eski sağlığını kazandırmak için nazik ve etkili bir bakım uygulamak gerekir. Özellikle kuru, hassas ve dokusu bozulan ciltler için cilt yapısına uygun ve doğal bir bakım uygulamak önemlidir. Dış etkenlere karşı kendini koruyamayan ciltler “hassas cilt” olarak ifade edilir. Hassas ciltlerde sık sık kızarıklık, kaşıntı, tahriş, döküntü, pullanma gibi belirtiler izlenmektedir. Nem dengesi sağlayamayan, pullanan ciltler ise “kuru ciltler” olarak ifade edilir. Kuru ciltlerde kırışıklık oluşumu erken yaşlarda görülmeye başlamıştır. Her iki cilt tipi için de hassas bir bakım uygulayarak, şikayetlerinizden kurtulabilir, aydınlık, neme doymuş, sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Cilt bakım ürünlerini seçerken…

Kuru ve hassas bir cildiniz varsa parfümlü ve alkol içeren ürünler kullanmamanızı öneririz. Çünkü cildiniz, parfümlere karşı hassasiyet gösterebilir. Cildinizin hassasiyetini ortaya çıkaran ve koku barındıran cilt bakım ürünleri yerine, su bazlı ya da organik cilt bakım ürünleri tercih edebilirsiniz. Cildinize iyi gelecek, hem kırışıklık karşıtı hem de nem dengesi sağlayan, cildinizi ışıl ışıl bir görünüme ulaştıracak evde organik ürünlerle yapabileceğiniz cilt bakım önerilerimizi Organik Ürünlerle Cilt Bakım Önerileri blog yazımızda bulabilirsiniz.

Hassas ve kuru ciltler için dermatolojik olarak test edilmiş, mineralli kozmetik ürünler kullanmalısınız. Bu ürünler cildinizi yumuşatırken cilt tabakasında koruyucu tabaka da oluşturur. Cildin zarar görmüş olan en üst tabakasını onaran, cildi nemlendiren zengin içerikli ürünler tercih etmelisiniz. Ayrıca kullanacağınız makyaj ürünlerinde cildinizin nem dengesini bozabilecek kimyasalların olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Kızarıklık ve kuruluğa karşı kürler

Hassas ciltlerde kılcal damarlar cilt yüzeyine daha yakındır. Kimi zaman, özellikle de sıcak havalarda damarlar genişlediği için cilt renginde kızarıklık ve kanlanma görülebilmektedir. Açık tenli kişilerde bu kızarıklık daha belirgindir ve pembemsi bir cilt hakim olabilir. Bu durumda kızarıklığa karşı cildinizi yatıştırmak için köpüklü temizleyiciler yerine temizleme sütü gibi narin temizleyiciler tercih edebilirsiniz. Eğer kuru ve hassas bir cildiniz varsa; peeling, keseleme uygulaması yapmamalı, derinlemesine temizlik için hassas ciltler için üretilmiş tonikleri kullanmalısınız. Cildinizi temizleme sütü ile sildikten sonra gül suyu, organik elma sirkesi gibi doğal ürünlerle tonikleme yapabilirsiniz. Cildinize uygulayacağınız maskeler de koruyucu bir tabaka oluşturarak, cildinizin dış etkenlere karşı korunmasını sağlayacaktır. Kızarıklık ve kuruluğa karşı evinizde aşağıdaki kürleri uygulayabilirsiniz:

 • 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağını sütle karıştırıp cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.
 • Cildinize salatalık dilimleri koyarak bekleyin. Salatalık sayesinde cildiniz hem yumuşayacak hem de mükemmel bir şekilde yatışmış olacaktır.
 • Bilimsel çalışmalar, yeşil çayın yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırdığını göstermektedir. Kuruluğa bağlı gelişen kırışıklıkları gidermek için yeşil çay tüketebilirsiniz.
 • C vitamini hücre yenilenmesini sağlarken, cildin parlak ve sağlıklı görünmesinde de etkilidir. En bilinen C vitamini kaynağı olan portakal, kuru ve hassas ciltler için en ideal besindir. Mevsiminde her gün portakal yemek, taze sıkılmış portakal suyu içmek cildiniz için yapabileceğiniz en doğal bakımdır.
 • Güneşli günlerde cildinize en az 15 SPF özellikli bir güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkmayın.
 • Cildinizi temizleyip, bakımınızı yaptıktan sonra cildinizi mutlaka dinlendirin. En az 2 saat makyaj yapmayın, sıcak soğuk hava değişimlerine maruz kalmayın.

Uyarı: Hassas ve kuru ciltlerin temizliğinde cildin yağ tabakasını zayıflattığı için sıcak su kullanılmamalıdır.

Kuru ve hassas ciltler nasıl nemlendirilir?

Kuru bir cildinizin olması yoğun yağlı bir nemlendirici krem kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Her temizleme sonrası cildinizi nemlendirerek nem dengesini sağlamalı ve cildinizi tahriş etmeyecek bir nemlendirici kullanmalısınız. Bunun yanında bol su içerek, sebze ve meyve tüketerek, C ve E vitaminleri yönünden zengin besinler tüketerek cildinizin nem dengesinin korunmasını sağlayabilirsiniz. Evinizde cildinize aşağıdaki nem kürlerini uygulayabilirsiniz:

 • Cildinize bal sürün ve 15 dakika bekleyin. Eğer hala yapışkanlık varsa ılık suyla yıkayın. Bal sayesinde cildiniz pürüzsüzleşecek ve yumuşacık olacak.
 • Cildinize zeytinyağı sürebilirsiniz. Cildiniz yağı çektikten sonra ılık suyla yıkayıp kurulayın.
 • Hassas cildinizde tahrişler ve kaşıntı oluyorsa sade yoğurdu cildinize sürün. 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın. Yoğurt cildinizi yatıştıracak.
 • Her gün cildinize tatlı badem yağı sürebilirsiniz. Tatlı badem yağı E vitamini yönünden zengin olduğu için kırışıklık görünümünü azaltmada etkilidir.
 • Hassas ve kuru ciltler kış aylarında her zamankinden daha fazla tahriş olur. Başta yüzünüz olmak üzere ellerinize hindistan cevizi yağı sürerek mükemmel bir nemlendirme sağlayabilirsiniz.

Cildinize iyi gelecek cilt bakım ürünlerinizi ve evde uygulayacağınız cilt bakım kürlerinin hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı ve doğal ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print