Laktoz Nedir? Kimler Laktozsuz Süt Ürünleri Tüketmelidir?

Laktoz intoleransında sindirim sistemi şikayetleri bitmez. Bu nedenle laktozsuz besinler tüketmek gerekir. Laktozsuz süt, yoğurt, peynir laktoz intoleransı olan kişilerin en çok tercih ettiği ürünlerdir.

Süt şekeri olarak da bilinen laktoz bir tür karbonhidrattır. Laktozsuz beslenme ise bu karbonhidrata karşı laktoz intoleransı nedeniyle uygulanan bir beslenme türüdür. Bağırsaklarda bulunması gereken laktaz isimli madde süt şekerinin parçalanarak kana karışmasında etkilidir. Ancak bazı kişilerin bağırsaklarında laktaz bulunmaz ya da az bulunur ve laktoz içeren ürünleri tükettiklerinde rahatsızlık yaşarlar.

Laktoz intoleransı olan kişilerde hazımsızlık, karın ağrısı, ishal gibi problemler görülebildiği gibi sıvı-elektrolit dengesi de bozulabilir. Belirtiler; laktozlu ürünleri tükettikten en fazla 2 saat sonra kendini göstermektedir. Laktoz intoleransı dikkate alınmadığında kişi ciddi sağlık problemleri ile karşılaşılabilmektedir. Örneğin; laktoz intoleransı karşısında çocuklarda kolit, yetişkinlerde Chron hastalığı baş gösterebilir. Bu durumda beslenme programından laktoz içeren gıdaları çıkarmak ya da azaltmak gerekir.

Laktoz en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Günümüzde gıda endüstrisinin gelişmesiyle marketlerde laktozsuz süt, laktozsuz yoğurt, laktozsuz peynir, laktozsuz ayran gibi ürünleri bulabilmek mümkündür. Ancak dikkat edilmesi gereken, hazır yemek, salam, sosis gibi gıdalarda da laktoz bulunabileceğidir. Bu nedenle laktozsuz beslenme programı uygulayan kişiler, alışveriş sırasında ambalajı dikkatlice okumalıdır. Yiyeceklerde kullanılan peynir altı suyu tozu, tam yağlı veya yağsız süt tozu gibi katkı maddeleri aynı zamanda o ürünün laktoz içerdiğini gösterir.

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı, sütte bulunan laktoz şekerinin sindirilememesini ifade eder. İnce bağırsakta salgılanan laktaz enziminin eksikliğine bağlı olarak oluşan laktoz intoleransı; laktaz adı verilen ve süt şekeri olan laktozun parçalanarak sindirilmesini sağlayan enzimin, ince bağırsakta üretilmemesi ile gerçekleşiyor.

Laktoz intoleransının belirtilerinin inek sütüne olan intolerans ile benzer olması her iki durumun ayırt edilmesini zorlaştırabiliyor. Laktoz intoleransı sindirim sisteminde, inek sütü intoleransı ise bağışıklık sistemindeki bir problemdir.

Kimler daha fazla risk altında?

Laktaz enzimi doğum sırasında en yüksek seviyede olmakla birlikte iki yaşından sonra bu enzimin aktivitesi düşmeye başlıyor ve laktoz intoleransının görülme riski artıyor. Laktoz intoleransı olanlar; doğuştan, bağırsak duvarı hasarına bağlı ya da ince bağırsağın bir kısmının alınmasına bağlı olarak bu hastalığa yakalanmış olabiliyor.

Üretim sırasında sütten laktoz nasıl ayrıştırılır?

Laktozsuz süt ve süt ürünlerinin üretimi sırasında ürünlere laktaz enzimi ilave edilerek laktozun ayrılması sağlanır.

Laktozsuz süt

Laktozsuz süt, laktoz intoleransı nedeniyle süt tüketmekten uzak duran kişilerin sütün besleyici özellikleri ve faydalarından mahrum kalmamaları için özel olarak üretilmiştir. İyi bir kalsiyum kaynağı olan laktozsuz sütler, diğer sütlerle aynı besin değerlerine sahiptir ve besleyiciliklerinden bir şey kaybetmezler.

Sütü sindiremediği için diyetinde bu besleyici içeceğe yer veremeyen tüketiciler, sütü kolay sindirmelerine yardımcı olacak şekilde formüle edilen laktozsuz sütleri rahatlıkla tüketebilmektedir.

Laktoz intoleransında normal süte alternatif olan bir diğer içecek ise soya sütüdür. Soya sütü laktozun yanı sıra glüten de içermemektedir ve bu özelliğiyle Çölyak hastalarının da güvenle tüketebileceği bir içecektir. %100 bitkisel bazlı bir içecek olan soya sütü, vegan ve vejeteryan beslenme uygulayanlar için de güvenilirdir.

Soya sütü bol miktarda A, B ve D vitamini ile demir, kalsiyum ve protein içermektedir.

Eğer sizin de laktoz intoleransınız varsa ya da laktozlu ürünler tükettiğinizde gaz, şişkinlik gibi problemler yaşıyor ve rahatsızlık duyuyorsanız kendinizi daha iyi hissettirecek laktozsuz ürün çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme anlamında merak ettikleriniz, güzellik ve bakım tüyoları, sağlıklı yemek tarifleri ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print