Aşure Pişirmenin Püf Noktaları

Lezzetli aşure nasıl yapılır? Aşure pişirmenin püf noktaları nelerdir? Aşure pişirirken hangi malzemelere ihtiyacım var? diyorsanız lezzetli bir aşurenin sırrı bu yazımızda…

Birçok kişinin severek yediği ve vazgeçemediği bir tatlı çeşidi olan aşure, Muharrem ayında yapılıp komşulara dağıtılması ile de bilinir. İçeriğinde vitaminler, mineraller ve protein olması, yapılırken ve süslenirken kullanılan malzemelerin faydaları nedeniyle hem yetişkinlerin hem de çocukların ölçülü tüketmesi şartıyla beslenme listesinde yer alması gereken bir tatlıdır.

Hazırlanan her yemeğin, her tatlının damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakması için bilinmesi gereken bazı püf noktaları var. Aynı durum aşure yaparken de geçerli. Aşure tarifine geçmeden önce aşure malzemeleri olarak nelere ihtiyacınız var onları sıralayalım;

Aşure Malzemeleri

 • 2 su bardağı aşurelik buğday
 • 1 su bardağı haşlanmış nohut
 • 1 su bardağı haşlanmış fasulye
 • 10 adet kuru kayısı
 • ¼ su bardağı kuru üzüm
 • 1 adet portakal kabuğu rendesi
 • 9 adet kuru incir
 • Yarım paket vanilya
 • ¼ su bardağı kuş üzümü
 • 2 su bardağı toz şeker
 • Tuz

Aşure’nin Üzerini Süslemek İçin 

 • Fındık
 • Ceviz
 • Kuş üzümü
 • Nar
 • Tarçın

Aşure yapımına geçmeden önce hangi püf noktalarını uygulamak aşureyi daha lezzetli yapar, bunlara bakmak da fayda var. Böylelikle hem kendi için, hem misafirlere ya da komşulara sunmak için çok daha güzel aşureler yapmak mümkün olacaktır.

Lezzetli Aşure Yapmanın Püf Noktaları

Yapılan her yemek ya da tatlılarda bazı püf noktalarına sadık kalınarak hazırlandığında çok daha güzel sonuçlar alınabiliyor. Aşure yapmanın da bazı önemli püf noktaları var.

Aşure yapımında kullanılan bakliyatlar için uygulanabilecek bazı püf noktaları ile başlayalım. Aşure yapımında önem verilmesi gereken noktalardan biri hazırlanırken kullanılacak bakliyatların bir gece önceden suda bekletilmesi. Böylelikle ayrı ayrı sularda dinlenmeye bırakılan bakliyatlar içindeki gazlarını salınması sağlanıyor. Ayrıca aşurenin pişirme süresi oldukça kısalıyor ki, malzemelerin iyi pişmiş olması oldukça önemli. Ayrıca suda bekletilmiş bakliyatlar aşure pişirilecek tencereye eklenmeden önce iyice süzülmüş olmalı. Aşure yapılacak gün, hepsinin pişme süresi farklı olduğundan dolayı bakliyatlar ayrı ayrı pişirilmeli. Haşlanan bakliyatlar hiç suyu kalmayacak şekilde süzülmeli ve aşureye eklenmeli. Bakliyatlar ne kadar iyi süzülürse, o kadar berrak bir aşure elde edilir.  

Diğer dikkat edilmesi gereken bir konu kesinlikle her aşamada iyi su kullanılması. Malzemeler arasında yer alan kuru incir, kuru kayısı ve sapları ayıklanan kuru üzümler ayrı ayrı kaplarda kısa süre haşlanmalı.

Aşure yaparken mevsim meyveleri ve yemişleri kullanılabilir. Buradaki püf nokta şudur; aşure içerisinde kullanılan kuru meyveler aşure pişirilirken tencereye en son atılmalıdır. Bunun sebebi incir, ceviz ve diğer kuru meyvelerin aşurenin rengini karartma riski. Bu sorunu ortadan kaldırmak için uygulanabilecek en iyi püf noktası ise inciri farklı bir tencerede haşlayıp aşureyi kapattıktan sonra içine eklemek. Bu sayede incirler renklerini çok fazla vermeyecektir.  

Bir diğer önemli püf noktası ise; aşureyi pişirmek için büyük bir tencere seçmek olacaktır. Malzemeler eklendikçe tenceredeki yer daralacaktır. Bu nedenle tencere boyutu da önemli.

Mutlaka akıllarda tutulması gereken bir püf noktası daha var. Aşurenin rengi eğer koyu olduysa içine koyabileceğiniz çok az süt aşureye kıvam vermekle kalmaz, rengini de açar.

İsteğe bağlı olarak karanfil ve gül suyu da aşureye konabilir. Aslında aşureye lezzet katan ve güzel kokmasını sağlayan gül ve karanfil kokusudur. Bir cezvenin yarısına kadar su doldurulduktan sonra içine üç adet karanfil atıp, iyice kaynatılarak aşurenin altının kapanmasına yakın gül suyu ile birlikte dökülebilir.

Aşureyi nasıl bir kaseye koyduğunuz da önemli bir detay. Lezzeti kadar, sunum şekli de yapılan tüm yemekleri ve tatlıları bir adım daha öne çıkartır. Porselen kaseler kullanmak en ideali. Aşure servis edilirken porselen kaselerde sunmaya özen gösterilmeli. Komşulara dağıtacağınız aşureler için alternatif olarak alüminyum tatlı kasesi kullanabilirsiniz.

Aşureyi saklama kısmı da önemli bir detay. Aşure yenilinceye kadarki saklanma süresinde mutlaka üstü kapalı tutulmalı. Üstü açık bir şekilde bırakılan kaselerdeki aşure, dolaba konduğunda üzeri kuruyabilir. Ayrıca dolaptaki diğer kokuların aşureye geçmesi de söz konusu. Bu yüzden aşurenin üzeri streç bir film veya kapakla kapatılmalıdır.

Lezzetli Bir Aşure Nasıl Hazırlanır ve Pişirilir?

Sıra geldi aşureyi yapmaya. Aşure yapılacağı günün bir önceki akşamında yıkanıp, üzerine su konarak 5 dakika kaynatılan ve kapağı kapatılıp bir gece bekletilen buğdaylara aşure yapılacağı gün su ilave edilir. Sonrasında orta ateşte kaynatılır, kaynatırken suyu azalırsa üzerine su eklenebilir. Haşlanmış nohutlar ve kuru fasulyeler de konarak kaynatılır. Portakal kabuğu rendesi, kuş üzümü ilave edilip karıştırılır ve şeker konarak 5 dakika daha kaynatılmaya devam edilir. Sonrasında tuz, vanilya eklenir. Doğranarak sıcak su içerisinde bekletilen incirler ile kayısılar suyu süzüldükten sonra ilave edilir. Hazırlanan karışım sıcakken kaselere paylaştırılır ve soğumaya bırakılır, yaklaşık 30 dakika buzdolabında bekletildikten sonra üzeri için gerekli malzemeler ile süslenir.

Ailedeki bireylerin, dostların, akrabaların bir araya gelerek en güzel anların yaşandığı yerler arasında kurulan sofralar da yer alır. Yemek sonrası tatlılar eşliğinde yapılan keyifli sohbetlerin ise tadına doyum olmaz. Özenle kurulan sofralarda sunulan yemekler sonrasında yenen hafif tatlılar, tatlı seven herkesi mutlu eder. Püf noktalarını ve yapımını paylaştığımız aşurenin yanı sıra evde kolaylıkla yapılabilecek birçok kolay ve pratik tatlı tarifleri var. Hatta bazı tarifleri çocuklar ile birlikte yaparak hazırlayacak tatlıların içine daha çok sevgi katabilmek mümkün. Ayrıca hem keyifli hem de eğlenceli. Birçok mevcut tatlı tarifi arasından seçilebilecek tarifler hazırlanarak donatılacak sofralar çok daha lezzetli olacak

 

image_print