Liçi Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Farklı dokusu ve lezzeti ile sizi şaşırtacak bu küçük meyveye istediğinizi söyleyin. Aşkın meyvesi, kral meyvesi ya da sadece liçi. Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişen liçi meyvesi, adeta “tatlı bir üzüm” diyebilecek kadar belirgin bir lezzete sahip.

Çin kökenli liçi meyvesi, Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişmektedir. Liçi, kral meyvesi ve aşkın meyvesi olarak da bilinmektedir. 3 cm çapında yuvarlak oval bir şekli vardır. Sert kırmızı bir kabuğa sahip olan liçinin içi yarı saydam, beyaz, üzümsü, yumuşak bir yapıdadır. Yüksek C vitamini ve lif kaynağı içeren liçi, kalsiyum, selenyum, bakır, fosfor, magnezyum bakımından da zengindir.

Liçinin literatürdeki isimleri litchi, lychee, lichee olarak geçmektedir.

Liçinin faydaları

Liçi yüksek oradan C vitamini içeren bir meyvedir. Bu özelliği ile bağışıklık sitemini güçlendiriyor ve vücut direncini artırmaya yardımcı oluyor. Lifli bir meyve olduğundan tok tutma özelliği ile kilo kontrolü sağlayanlar için faydalı olan liçi, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Tatlı bir üzüm lezzetinde olan liçinin diyabet hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Tropik meyve liçi, cildi ve saçları güzelleştirmektedir. Ortalama 9 adet liçi meyvesi günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterlidir.

Liçi nasıl yenir?

Liçinin dışındaki sert kabuk soyulduktan sonra yenilebilmektedir. Liçi içindeki çekirdeği çıkarılıp taze olarak tüketilmelidir. Liçi reçel yapılabilmekte, tatlı ve smoothie tariflerinde kullanılabilmektedir. Liçinin etli meyvesi, meyve salatalarına ve dondurmalara farklı bir lezzet katmaktadır.

Liçi nasıl muhafaza edilir?

Liçinin 2ºC’de %95 nem oranına sahip bir ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

CarrefourSA meyve reyonlarında tropikal meyveler arasında liçi meyvesi bulabilirsiniz.

image_print