Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

İtalyanların ana yemeği makarna ekonomik ve pratik yemeklerin başında geliyor. Çabuk ve kolay hazırlanmasının yanı sıra lezzetiyle de hemen hemen herkes tarafından sevilerek tüketilen makarnayı bir türlü istediğiniz kıvamda pişiremiyorsanız işte size birkaç ipucu…

Makarna konusunda İtalyanlar kadar iddialı olmasak da biz de harika tatlar ortaya çıkarmıyor değiliz. Pişirmesi aslında çok kolay gibi gözüken ama bir türlü istediğiniz o kıvama gelmeyen makarna için sadece birkaç basit kuralı uygulayarak tadına doyum olmayan sonuçlar elde edebilirsiniz.

Restoranlarda yediğiniz lezzetli makarnaların sırrını merak ediyorsanız, makarna pişirmenin püf noktalarına gelin birlikte bakalım;

1. Derin ve Geniş Tencere Kullanın

Pişireceğiniz makarnanın cinsine ve miktarına uygun büyüklükte ve derin bir tencere kullanın.

2. Su Miktarını Doğru Ayarlayın

Makarnanın birbirine yapışmadan, topaklanmadan pişmesinin yolu bol suda haşlamaktan geçer. 100 gram makarna için 1 litre su yeterlidir. Suyu fazla koyarsanız kaynadığında tencereden taşma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Az koyduğunuzda ise makarna iyi pişmez ve tencerenin dibine yapışabilir. Bu anlamda koyduğunuz su miktarı önemlidir.
Sade suyun yanı sıra makarnanıza farklı bir lezzet katmak için et, tavuk veya sebze suyu da kullanabilirsiniz.

3. Kaynar Suya Tuz Ekleyin

Makarna tuzlu suda haşlanmalıdır. Yalnız tuzunu su kaynadıktan sonra eklemelisiniz. Ne aşırı tuzlu, ne de tatsız tutsuz olmalı. Örneğin 4 su bardağı su için 1 yemek kaşığı tuz ideal bir ölçüdür.

4. Haşlama Suya Yağ Koymayın

Haşlama suyuna yağ konulması makarnaların birbirine yapışmasını önler gibi bir düşünce vardır. Ancak bu doğru değil. Yağ öbekler halinde suyun yüzeyinde toplanır ve makarnanın pişmesinde olumlu bir etki yaratmaz. Ayrıca kullanacağınız bir sos varsa, suyundaki yağ yüzünden sosun makarnaya tutunması zorlaşır.

Not: Makarnanın birbirine yapışmaması için yeterli miktarda suyla haşlanması yeterlidir.

5. Makarnayı İyice Kaynayan Suya Atın ve Hemen Karıştırın

Su iyice kaynayıp fokurdamaya başladığında makarnayı tencereye atın. Makarnaları suya atar atmaz 20-30 saniye kadar kaşıkla durmadan karıştırın. Böylece birbirine yapışmasının önüne geçmiş olursunuz. Her 3 dakika da bir karıştırmaya devam edin.

Not: Spagettileri ya da diğer uzun makarnaları kırmadan suya atın. 

6. Yüksek Ateşte Pişirin

Makarna harlı ateşte, ocağın altı kısılmadan haşlanmalı. Pişirme boyunca tencerenin kapağı kapatılmamalıdır.

7. Sos İçin Haşlama Suyundan Ayırın

Makarnanıza sos yapacaksanız, lezzetli bir sos için makarnayı süzdükten sonra haşlama suyundan bir bardak ayırmanızda fayda var. Nişastalı olan bu su, sosun makarnayla bütünleşmesine ve daha akışkan kıvamda bir sos elde etmenize yardımcı olur.

8. Pişirme Süresine Dikkat Edin

Lezzetli bir makarnanın sırrı pişirme süresinde saklıdır. İtalyanların yaptığı gibi Al dente (dişe gelir) kıvamı en idealidir. Bu kıvamda makarnanın dışı yumuşak içi hafif dişe gelir olur. Makarnanızı haşlarken paket üzerinde belirtilen pişirme süresine uyun. Belirtilen süreden 2-3 dakika önce tadına bakıp kontrol edin. Pişme süresi yazmıyorsa 8-10 dakika sonra çatal ile kontrol edip pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

Özel soslu bir makarna yapacaksanız, sosla birlikte de pişireceğinizi de göz önünde bulundurarak, süreyi ona göre ayarlayın. Unutmayın; çok pişen makarna sosu yeterince çekmez.

9. Makarna Süzgeçle Süzün ve Yıkamayın

Makarna pişer pişmez küçük delikli ve ayaklı bir süzgeçle süzülmeli. İri delikli süzgeç kullanırsanız pişirme suyu hemen akar ve böylece makarnalar birbirine yapışabilir. Makarnayı süzdükten sonra yıkamayın. Makarnayı yıkadığınızda yüzeyindeki nişasta gideceği için hem lezzeti hem de besin değeri azalır. Yüzeyinde kalan nişasta sayesinde sosun makarnayla özdeşleşmesi sağlanmış olur.

10. Bekletmeden Tüketin

Sossuz sade bir makarna yapacaksanız, tencereye biraz tereyağ veya sıvı yağ koyup kızdırın ve ardından makarnaları atıp biraz döndürün.
Soslu yapacaksanız, makarnayı ayrı bir kapta yaptığınız sıcak soslu tavaya alın ve 1 dakika sosla karıştırın. Haşlama suyundan ayırdığınız suyu sosa eklerseniz lezzeti ve kıvamı çok daha güzel olur. Üzerine parmesan peyniri veya kaşar peyniri rendesi serperek lezzetini arttırabilirsiniz. Ancak peyniri tabağa aldıktan sonra ekleyin.

Makarna yemeyi sevenlerdenseniz, bu pratik önerilere uyarak enfes makarnalar hazırlayabilirsiniz. Penne’den, Fettuccine’ye, burgu makarnadan, fiyonk’a birbirinden çeşitli makarna seçeneklerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

En güzel makarna tarifleri için yemek tarifleri bölümümüzü incelemeyi ve bloğumuzu takip etmeyi unutmayın.

image_print