Matcha Çayı Nedir? Matcha Latte Nasıl Hazırlanır?

Vücudumuza sağlık ve güzellik katmanın en lezzetli yollarından biri olan Matcha çayı, fiziksel sağlığımızı iyileştirdiği gibi ruh halimiz üzerinde de olumlu etkiler bırakır. Matcha çayı hakkında bilmeniz gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim.

Özenle yetiştirilen matcha bitkisi, çay ve latte olarak kullanıldığı gibi tatlılara da ilave edilir. Benzersiz besin profiline sahip olan matcha, saplarından arındırılıp yaprak ya da toz halinde satışa sunulur. Yeşil çaydaki kafein ve antioksidan miktarı, matcha çayında daha fazla bulunur. Beslenme düzenimizi şenlendiren, bizi daha sağlıklı kılan matcha çayı, kilo vermemiz konusunda bile etkili rol oynar.

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Doğal antioksidan işlevi görür: Matcha çayında bulunan yüksek antioksidan düzeyi, hücrelere zarar verebilecek ve kronik hastalıklara neden olabilecek serbest radikalleri ortadan kaldırır. Düzenli matcha çayı tüketimi, kronik hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır.
 • Karaciğeri korur: Karaciğerimiz, sağlık için hayati bir öneme sahip. Toksinlerin arındırılmasında, ilaçların metabolize edilmesinde ve besinlerin vücudumuzda işlenmesi konusunda merkezi bir görevi var. Matcha çayını rutin olarak tüketmemiz, karaciğerimizi en iyi şekilde koruduğumuz anlamına gelebilir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur: Matcha çayı, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Özellikle egzersiz sırasında matcha çayı içmemiz, daha hızlı kilo vermemizi sağlayabilir.
 • Kalp sağlığına iyi gelir: Sağlıklı yaşamın kurallarından biri de kalp sağlığımızı koruyan yiyecek ve içeceklerden tüketmemiz gerektiğidir. Yapısındaki zengin maddeler sayesinde kalp krizini önleyen, kalbimizi koruyan matcha çayı, tüketmemiz gereken bitki çaylarının başında gelir.
 • Dikkat ve hafızayı güçlendirir: Matcha çayı dikkat, hafıza ve beyin fonksiyonu gibi konularda da fayda sağlar. İçeriğindeki kafein ve antioksidanlar, beynimizi daha da güçlü kılar.
 • Stresi azaltmaya yardımcıdır: Matcha çayının, diğer bitki çaylarına oranla sakinleştirici bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; matcha çayının düzenli tüketimi stresi, depresyonun olumsuz etkilerini ve kaygıyı hafifletebilir.

Matcha Çayı Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Matcha, yeşil çay ile aynı bitkiden gelir, ancak tüm yaprakları kullanıldığı için daha yoğun ve daha konsantre bir yapıdadır. Matcha çayını günlük 1 bardak tüketmemiz yeterli ve uygun olacaktır.

Matcha Latte Tarifi

 

Günün her saatinde, besleyici ve gençleştirici matcha latte size eşlik edebilir. Aşağıda paylaştığımız hızlı ve kolay matcha latte tarifini, dört mevsim boyunca değerlendirebilirsiniz. İsteğinize göre sıcak veya soğuk olarak matcha latte hazırlayabilirsiniz.

Matcha Latte İçin Malzemeler

 • 1 çay kaşığı matcha tozu veya 1 tutam matcha yaprağı
 • 2 çay kaşığı şeker veya 2 çay kaşığı bal
 • 250 ml su
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • 250 ml sıcak ya da soğuk süt

Matcha Latte Nasıl Hazırlanır

250 ml suya matcha yaprağını ilave edip, demleyin. Demlenen matcha çayını soğumaya bırakın. İsteğe göre sıcak ya da soğuk süt ile matcha çayını karıştırın. Elde ettiğiniz karışıma arzu ettiğiniz şekilde şeker veya balı ekleyin. Bir miktar vanilya ile birlikte blender ile iyice çırpın. Matcha latte artık hazır! Afiyet olsun.

Hazırlaması kolay, çok yönlü bir içecek olan matcha çayı ile gününüze ekstra lezzet katmak için ihtiyacınız olan malzemeleri CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.