Mevsim Meyveleriyle Hazırlayabileceğiniz Reçel Tarifleri

Evde hazırlanmış mis kokulu reçel gibisi yoktur. Kış boyu kahvaltı sofralarınızı süsleyecek taze taze reçellerinizin tariflerini ve püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Evde kaynatılan reçelin tadı bir başka olur. Mevsimin en taze meyveleriyle hazırlanan reçeller kaynadıkça eve ve hatta apartmana mis gibi bir koku yayılır. Kışlık ya da tadımlık hazırlayabileceğiniz kayısı, şeftali, armut, üzüm ve vişne reçellerinizin en taze meyvelerini tam da bu mevsimde CarrefourSA reyonlarında bulabilir, sevdiklerinize harika kahvaltı ikramlıkları hazırlayabilirsiniz.

Kayısı reçeli

Mis kokusu ve yumuşak yapısı ile bildiğimiz Kayısının mevsimi çabuk geçiyor. Siz de CarrefourSA marketlerinden alacağınız mevsimin en lezzetli kayısılarından reçel yapmaya ve bu lezzeti kahvaltı sofralarına taşımaya ne dersiniz?

Malzemeler

 • 2 kilo taze kayısı
 • 2 kilo toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Hazırlanışı
Kayısıları yıkayıp süzdürdükten sonra çekirdeklerini çıkarın ve istediğiniz irilikte doğrayın. Derin bir tencerede toz şeker ile birlikte 1 gece bekletin. Ertesi gün su ilavesi yapmadan kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başladıktan 20 dakika sonra limon tuzunu da ilave edin ve ocağı kısın. Bu şekilde 20 dakika daha kaynattıktan sonra reçeliniz istediğiniz kıvamı aldıysa ocağı kapatabilirsiniz. Sıcak reçelinizi cam kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın.

Şeftali reçeli

Yaz mevsiminin en tatlı meyvelerinden şeftali taptaze bir reçel oluyor ve kahvaltı sofranıza geliyor.

Malzemeler

 • 2 kilo sert şeftali
 • 2 kilo toz şeker
 • 1 limonun suyu

Hazırlanışı
Şeftalilerin kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkartın. Bir parmak kalınlığında küpler halinde doğradığınız şeftalileri toz şeker ile birlikte en az 5 saat reçel tenceresinde bekletin. 5 saat sonunda suyunu iyice salan şeftalileri önce yüksek ateşte, daha sonra kısık ateşte kaynatın. Kaynayan reçelde oluşan köpükleri bir kevgir yardımıyla alın. Koyulaşan reçele limon suyunu da ilave ettikten sonra 10 dakika daha kaynatın ve ocaktan alın. Sıcak reçelinizi cam kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın.

Armut reçeli

Mevsiminde taze meyvelerle reçel yapmak bir gelenektir. Hafif mayhoş tadıyla en çok tercih edilen armut reçeli yapmanın tam zamanı.

Malzemeler

 • 10 adet olgun armut (Santa Maria)
 • 4 su bardağı toz şeker
 • 2 adet karanfil
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı
Armutları yıkayıp soyun ve ortadan ikiye kesin. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra armutları küp küp doğrayın ve reçel kaynatacağınız tencereye alın. Armutların üzerine limon suyu gezdirdikten sonra toz şekeri de ilave edin ve karanfilleri de tencereye alın. Reçeli önce yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirin. 1 saat kadar kaynayan armut reçeli kıvamını alacak ve kavanozlara dolmaya hazır olacaktır. Kaynar haldeki reçelinizi cam kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın.

Üzüm reçeli

Mevsiminde üzümlerle reçel yapmaya ne dersiniz?

Malzemeler

 • 1 kilo çekirdeksiz beyaz üzüm
 • 1 kilo toz şeker
 • 1 çay bardağı su
 • 2 adet karanfil

Hazırlanışı
Üzümleri iyice yıkadıktan sonra salkımlarından ayırın. Üzümlerin dağılmaması için önce toz şeker ve suyu tencereye alın ve kısık ateşte karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. Şeker eridikten sonra üzüm tanelerini ve karanfili de tencereye alın. Tahta kaşık yardımıyla yavaş yavaş karıştırın ve üzümleri dağıtmamaya öze gösterin. Reçel kaynamaya başladığında ocağı kısın ve koyulaşıp kıvam alana kadar kaynatın. Koyu bir kıvam alan üzüm reçelinizi sıcakken kavanozlara doldurun ve kapaklarını kapatın.

Vişne reçeli

Bir klasik olan vişne reçeli, her evde mutlaka yapılır. Vişne reçelini kaynatırken evinize mis gibi bir reçel kokusu yayılacak.

Malzemeler

 • 1 kilo vişne (iri ve olgun olmalı)
 • 1 kilo toz şeker
 • 1 limon suyu ya da dolu 1 çay kaşığı limon tuzu

Hazırlanışı
Vişneleri yıkadıktan sonra saplarından ayırın. Çekirdek çıkarıcı ya da bir çay kaşığı sapının arkasıyla vişnelerin çekirdeklerini çıkarın. Derin bir tencereye vişnelerinizi koyun. Vişneleri toz şeker ile birlikte en az 6 saat tencerede bekletin. Vişneler çok az su salmışsa bu durumda göz kararı bir ölçüyle aşırıya kaçmadan su ilavesi yapın. Şeker eridikten sonra su miktarı vişnelerin 2 parmak kadar üzerine geçmelidir. Reçelinizi yüksek ateşte kaynatın, kaynayınca ocağı kısın. Reçelin koyulaşması için pişirme işlemine kısık ateşte devam edin. Kıvamını alan reçele limon tuzu ya da limon suyunu ekledikten sonra 5 dakika daha kaynatın ve ocağı kapatın. Reçelinizi kavanozlara sıcakken doldurun ve kapaklarını kapatarak ters çevirin. Soğuyana kadar bu şekilde beklettiğiniz kavanozları, soğuduktan sonra raflarınıza dizebilirsiniz.

Reçel yapmanın püf noktaları

 • Vişne, çilek, şeftali gibi yumuşak meyveler suyunu çabuk salabilen meyveler olduğundan başlangıçta meyveleri suya atarak kaynatmak doğru değildir. O yüzden 1 gece önceden toz şeker ile birlikte bekletme işlemi, meyvelere su salmaları için zaman verir.
 • Reçelin dibinin tutmaması için tencereye cam bilye atabilirsiniz. Reçeli düzenli aralıklarla karıştırmak da reçelin dibinin tutmasını önleyecektir.
 • Reçelinizin kaynarken kabarmaması için tencereye küçük bir parça tereyağı koyun ve reçeli mutlaka tahta kaşıkla karıştırın.
 • Reçelin üstünde oluşan köpüğü almazsanız, reçeliniz parlak olmaz. Oluşan köpüğü, reçel kıvamını aldıktan sonra, sıcak suya batırılmış metal süzgeçle almanız gerekmektedir.
 • Yaz mevsiminde yaptığınız reçelleri uzun süre saklamak istiyorsanız, reçellerin şekerlenmemesi için içine limon ya da limon tuzu katabilirsiniz. Bir tencere reçel için 1 çay kaşığı limon tuzu yeterli olacaktır.
 • Reçellerinizi sıcak ve iyi kurulanmış cam kavanozlara ağzına kadar doldurmalı, kavanozların kapaklarını reçele sıcakken kapatmalısınız.
 • Reçel kavanozlarını ışık görmeyen, çok sıcak olmayan bir erzak dolabında uzun süre saklayabilirsiniz.

Reçellerinizin taze meyvelerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz. Yemek tariflerinde ihtiyacınız olan püf noktaları, sağlıklı öneriler ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print