Çocuklar Neden Taze Meyve Suyu İçmeli?

Vitamin ve mineral deposu olan meyve suları, çocuklarınızın beslemesinde oldukça önemli. Özellikle bu kış aylarında çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve hastalıklara karşı dirençlerini artırmak için bol bol meyve suyu içirmenizde fayda var.

Kış aylarında soğuk havanın da etkisiyle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar kaçınılmaz oluveriyor. Bu durumda vücut direncini artırmak ve daha enerjik olmak için bol bol meyve suyu tüketilmesinde fayda var. Fenolik bileşikler içeren portakal, elma, üzüm, şeftali ve kayısı gibi birçok meyve suyunun insan sağlığına oldukça faydası var. Lezzetli olduğu kadar zengin birer vitamin kaynağı olan meyve suyunu içerek hem vitamin ihtiyacımızı karşılar hem de daha sağlıklı ve dinç olabiliriz.

Çocuklar İçin Meyve Suyu Tüketmenin Önemi

Ülkemizde 0-5 yaş arası çocuklar arasında en sık görülen sağlık sorunlarından biri vitamin eksikliği. Bunda tabii ki sebze, meyve yememenin ve dengesiz beslenmenin payı büyük. Vitamin eksikliği çocuğunuzun gelişimini yavaşlattığı gibi vücut direncini de azaltır. Böylece özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara yakalanma riski artar. Bu dönemlerde çocuğunuza vitamini ve minerali bol besinler yedirerek daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Bağışıklık sistemleri güçlü olduğunda virüs ve bakterilere karşı daha dirençli olup, hastalıklara yakalanma riski de azalacaktır.

Çocuklarınızın kahvaltı öğününe bir bardak meyve suyu ekleyerek onların güne iyi başlamalarını ve gün boyu daha enerjik olmalarını sağlayabilirsiniz. Örneğin 1 ile 6 yaş arasında çocukların günde 120-180 gram meyve suyu tüketmesi gerekirken, 7-18 yaşındaki çocukların 240-360 gram veya günde 2 porsiyon alması gerektiğini hatırlatalım.

Okul çağındaki çocukların sağlıklı beslenme programını okulda da devam ettirmeleri şart. Okulda abur cubur, gazlı içecekler tüketmek yerine peynirli sandviç, doğal meyve suyu gibi sağlıklı yiyecekler tüketmeleri konusunda onları yönlendirmeli, okuldaki ara öğün beslenme saatlerinde doğal meyve suyu içmelerini teşvik edebilirsiniz. 1 bardak saf meyve suyu ile 1 porsiyon meyve ihtiyacı karşılanabilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü “5 a day” (günde 5 öğün) kampanyasında da belirtildiği gibi sağlıklı bir yaşam için günde 5 öğün meyve ve sebze tüketmelerine özen göstermeliyiz.

Hangi Meyve Suyunun Nelere Faydası Var?

  • Nar Suyu: Sindirimi kolaylaştırır, bedeni güçlendirip toksinlerden arındırır. Aynı zamanda idrar söktürücüdür.
  • Şeftali Suyu: Soğuk algınlığına karşı güçlü bir koruyucudur.
  • Vişne Suyu: Eklem hastalıklarına iyi gelir, aynı zamanda koruyucu etkisi vardır.
  • Kayısı Suyu: Bağırsak hareketlerini düzenleyen kayısı, göz sağlığına da iyi geliyor.
  • Portakal Suyu: Zengin C vitamini kaynağı olan portakal, bağışıklık sistemini güçlendirirken, kan şekerinin dengeliyor.
  • Üzüm Suyu: Kalp dostu olan üzüm, sinirleri yatıştırıyor, deri hastalıklarına iyi geliyor. Ayrıca kanı ve vücudu temizliyor.
  • Kivi Suyu: Yüksek oranda C ve E vitamini içerir. Bu sebeple özellikle cilt ve saç sağlığında etkilidir. C vitamini sayesinde bağışıklı güçlendirir.
  • Elma Suyu: Güçlü bir antioksidan olan elma suyunu özellikle kış aylarında bol bol içerek daha sağlıklı ve zinde olabilirsiniz.

Doğanın şifa kaynağı olan bu lezzeti beslenme ritüelinize ekleyip çocuklarınıza günde bir bardak taze meyve suyu içirmeyi ihmal etmeyin. Böylece çocuklarınız daha sağlıklı, zinde ve enerjik bir kış geçirecek.

Çocuğunuza leziz ve sağlıklı meyve suları hazırlamak için mevsimin en taze meyvelerini CarrefourSA marketlerininden alabilirsiniz. Mutfağımızın yardımcılarından küçük ev aletleri arasında yer alan meyve sıkacağı ile hem çocuklarınıza hem kendinize nefis içecekler hazırlayabilirsiniz.

image_print