Mutfağımızdaki Probiyotikleri Tanıyalım

Günlük beslenmede doğal probiyotikler, mide ve bağırsak sorunlarını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kombu çay, boza, probiyotik yoğurt, kefir, ayran, turşu, sirke, şalgam en güçlü probiyotik kaynaklarıdır.

Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyi sağlayarak sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlayan yararlı bakterilerdir. Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücuda yararlı bakterilerin alınması gerekir. Bu faydalı bakteriler; bağırsak enfeksiyonlarının önlenmesinde, bağışıklık sisteminin desteklenmesinde, kış hastalıklarından korunmada ve genel vücut sağlığının korunmasında etkilidir. Ancak günümüzde antibiyotik kullanımının artması nedeniyle vücuttaki yararlı bakteriler azalmakta ve sağlıklı bağırsak florasının yenilenmesi gerekmektedir. En güçlü probiyotik kaynakları kefir, probiyotik yoğurt, ayran, boza, kombu çay, turşu, sirke, şalgam gibi fermente besinlerdir.

Vücuttaki probiyotiklerin çoğalması için bu besinlerden destek almak ve yararlı bakterilerin zararlı bakterilerden daha çok olmasını sağlamak gerekmektedir.

Probiyotik besinleri ne zaman yemelisiniz?

Probiyotiklerin sadece ihtiyaç olduğunda değil, beslenme programında hayat boyu yer alması gerekir. Örneğin; her gün probiyotik yoğurt, süt tüketilmeli, diğer probiyotikler de düzenli olarak beslenme listesinde yer almalıdır. Probiyotik tüketme alışkanlığı olmayan kişilerin en az üç hafta düzenli olarak probiyotik beslenmesi gerekir.

Probiyotiklerin yararları

Probiyotikler, zararlı bir bakterilerin bağırsak florasında emilimini engelleyerek zararlı bakterilerin burada çoğalmasını önler. Bağırsak florasının sağlıklı kalması, hastalıklara yakalanma riskini de azaltacağı için doğru probiyotik alımı ile bağışıklık sistemi de güçlü kalır, vücut enfeksiyonlara karşı savaşabilecek hale gelir. Probiyotiklerin yararlarını anlatabilmek için besinleri yakından tanımak gerekir.

Sindirim sorunlarında, alerjik durumlarda, stres ve yorgunlukta, kilo problemlerinde probiyotiklerin destekleyici özelliği vardır.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı araştırma; probiyotik alımının depresyon, anksiyete, stres ve hafıza zayıflığı gibi zihinsel sağlık bozukluklarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabildiğini göstermektedir. Aynı araştırmada probiyotiklerin;

  • İshal riskini ve şiddetini azalttığı,
  • Bebeklerdeki egzamanın riskini ve ciddiyetini azalttığı,
  • Bağırsak hastalıklarının semptomlarını azalttığı,
  • Kilo vermede ve karın bölgesindeki yağları kaybetmede yardımcı olduğu izlenmiştir.

Önemli: Probiyotiklerin ilaç olmadığı, sadece takviye besinler olduğu unutulmamalıdır. Sağlık sorunu olan kişilerin öncelikle tıbbi tedavilerini tamamlamaları, doktor görüşü aldıktan sonra probiyotikleri önerilen şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

Kefir

Hafif ekşimsi fermente bir süt ürünü olan kefir, kefir mayası ile fermantasyona uğramaktadır. B1, B2, B12 ve K vitaminleri, protein ve temel mineraller bakımından zengin, besleyici bir içecek olan kefir, kilo aldırmayan, tok tutan, her yaş grubunda rahatlıkla tüketilebilen bir içecektir. Zengin bir probiyotik içeriği olan kefir, en çok bağırsak hareketlerini düzenleyici etkisiyle bilinir. Günde 1 bardak kefir ile günlük A vitamini, kalsiyum ve C vitamini ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanmaktadır.

Kombu çay

Fermente bir içecek olan kombu çay, probiyotik içecekler arasında yer almaktadır. İyi bir detoks içeceği olan kombu çay, zararlı maddelerden arınmak, tazelenmek, sağlıklı bir PH dengesi sağlamak isteyen kişilerin vazgeçemediği bir içecektir. Kombu çay; yoğun iş temposu, büyük şehirlerin stresli yaşamı ve hava kirliliği gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen durumlarda zinde bir yaşam sürdürülmesinde etkilidir. Kombu çayı herhangi bir sağlık sorunu olan, düzenli ilaç kullanan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.

Probiyotik yoğurt

Biotik yoğurt olarak da bilinen probiyotik yoğurt, hafif bir lezzette ve akıcı kıvamdadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkili probiyotik yoğurdun kuru meyveli, tahıllı gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Probiyotik yoğurtların paket açıldığında hemen tüketilmesi gerekir. Bu nedenle de küçük paketler halinde ambalajlanmaktadırlar. CarrefourSA’dan alacağınız günlük süt ve probiyotik yoğurt ile evde kendi probiyotik yoğurdunuzu mayalayabilirsiniz.

Boza

İçeriğinde A, B1, B2, B3, B6, B12, E vitaminleri, demir, fosfor ve niasin bulunan boza, günlük B vitamini ihtiyacını karşılamada yeterli bir içecektir. Boza içeceğinin probiyotik özelliği hazmı kolaylaştırır ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Boğaz enfeksiyonlarında antimikrobiyal etkisiyle boğazı rahatlatan boza, sporcular ve diyet yapanlar için bir numaralı enerji kaynağıdır. Leblebi ile birlikte tüketilen 2 bardak boza uzun süre tokluk sağlamaktadır.

Turşu

En doğal probiyotiklerden biri de turşudur. Özellikle lahana turşusu ve salatalık turşusu vücudun probiyotik ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Turşudaki faydalı bakteriler, sindirime yardımcı olmanın yanında vücutta yapılamayan maddelerin sentezlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklardan korunmak, bağırsak florasını iyileştirmek için probiyotik deposu turşu mutlaka tüketilmelidir.

 

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için beslenmede probiyotik yoğurt, peynir, sirke, turşu, boza, kefir gibi fermente ürünlere mutfağınızda yer vermeye özen gösterin. Kahvaltınızda peynir, ara öğünlerinizde boza ve yoğurda yer verebilir, salatalarınızda sirke kullanabilirsiniz. Sağlıklı probiyotik ürünlerinizi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Sağlık, güzellik ve bakım tüyoları, lezzetli yemek tarifleri, hayatı kolaylaştıran pratik fikirler ve püf noktaları için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print