Küçük Dokunuşlarla Mutfağınızı Yenileyin

Evlerin en çok kullanılan ve en çok yıpranan bölümlerin başında mutfak gelir. Hergün mutfakta harikalar yaratan bir yemek kültüre sahip olduğumuzu düşünürsek sizce de hızlı ve kolay yıpranıyor olması normal değil mi?

Bazı evlerde, özellikle kalabalık ailelerde hayat neredeyse mutfakta akar. Her ne kadar anneler sürekli mutfakta bir şeylerle uğraşıyor olsalar da evin her bireyi ayrı ayrı kullanır mutfağı. Sürekli açılıp kapanan dolap kapakları, üzeri her daim dolu olan mutfak tezgahları, sıklıkla kullanılan elektrikli aletler derken bir de bakmışsınız mutfağınız eski güzelliğini ve cazibesini yitirmeye başlamış ve kullanım rahatlığını kaybetmiş.

Küçük dokunuşlarla mutfağınızda yenilenmiş hissi uyandırmak için yapmanız gereken birkaç öneriyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

  • Mutfaklarda yağ kullanımı oldukça fazladır. Yemek yaparken etrafa sıçrayan yağlar uzun süre kaldıktan sonra yapışkan bir hal alır. Bu durum üst üste devam ettiğinde ise ne yazık ki temizlik her zaman çözüm olmaz. Özellikle duvarlara sıçrayan yağları bir süre sonra silmeyle de yok edemiyorsanız mutfağınızın boyanma vakti gelmiş demektir.
  • Mutfak dolaplarınız sürekli bir hareket içerisindedir. Kullanılan mutfak eşyaları, tencereler, bıçaklar vb. metal eşyalar bu dolapların çizilmesine ve zedelenmesine neden olabilir. Dolap kapaklarında yer alan kulplar ve menteşeler en çok yıpranan bölümlerdir. Vidası çıkmış bir menteşe varsa sıkarak eski haline getirebilir, eksiyen kapak kulplarını değiştirerek mutfağınıza yenilenmiş havası verebilirsiniz.
  • Mutfakta en çabuk yıpranan bölümlerden bir diğeri ise bataryalardır. Contası yıpranıp su damlatan ya da aç kapa özelliği bozulan bataryalara hiç tahammülümüz yoktur. Bu durumda yapılacak en doğru karar bütçenize uygun yeni bir batarya almak olacaktır.
  • Gelişen ev teknolojisini yakından takip ediyorsanız özellikle küçük ev aletlerinde her geçen gün yeni modellerin çıktığından haberdarsınız demektir. Hiç beklenmedik bir zamanda bir kek yaparken mikseriniz bozulabilir veya artık su ısıtıcınız çalışmıyor olabilir. İhtiyacınız olan mutfak ürünlerini, küçük ev aletlerini ve her bütçeye hitap eden farklı özelliklerde beyaz eşya modellerini CarrefourSA hipermarketlerinde bulabilirsiniz.

Mutfağınızı komple yenilemek için bir süre daha beklemeniz gerekiyor ise ufak dokunuşlarla yenilenmiş havası verebilirsiniz. Ev dekorasyonundan aydınlatmaya, bahçe düzenlemesinden ısı tasarrufuna kadar evinizle ilgili merak ettiğiniz pek çok konuyu bloğumuzun dekorasyon sayfasında bulabilirsiniz.

image_print