Mutfakta İşinizi Kolaylaştıracak Tüyolar

Mutfaktaki işlerinizde az emekle mükemmel sonuçlar almanıza yaracak püf noktaları.

Pratik yöntemlerle mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırmak için püf noktalarına ihtiyacınız var. Güveçte yemek pişirmek, sebzeleri ve diğer malzemeleri hızlı ve düzgün bir şekilde doğramak, pişirme yöntemlerini doğru şekilde uygulamak gibi basit ama mutfakta kalma sürenizi kısaltan tüyoları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Güveçte neler pişirebilirsiniz?

Killi topraktan yapılan güveç pişirme kapları ile lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Yoğurt mayalamak, etli kuru fasulye pişirmek ya da karides hazırlamak için kullanılabilen güveç pişirme kapları, yemek çeşitliliğine göre farklı boyutlarda olabiliyor. Sığ ya da derin, küçük ya da büyük güveç kaplarında pişirebileceğiniz yemek çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Güveç yumurta kabında omlet
 • Kapaklı güveçte yoğurt ve et yemekleri
 • Güveç oval tavada kaşarlı mantar ve mezeler
 • Güveç kaselerde sütlaç ve mezeler
 • Deniz ürünleri
 • Bakliyatlar

Neden granit tencere ve tava kullanmalısınız?

Yapışmaz özelliğiyle granit tencereler az yağlı diyet yemeklerinde de kızartmalarda da oldukça kullanışlıdır. Mutfakta her yemekte granit ürünler kullanabilirsiniz. Tava, tencere, karnıyarık tenceresi, grill tava, yumurta sahanı, wok tava gibi pişirme ürünleriyle ızgaralar, soteler, makarnalar, sulu ev yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Püf noktası: Çizilmeye karşı dayanıklı granit tencere ve tavaların temizliği çok kolaydır.
Püf noktası: Granit tencere ve tavalarınızı bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

Espresso demliği nasıl kullanılır?

Nefis bir espresso hazırlamak için espresso demliği kullanın. Önce cezveyi açın ve alt hazneye su doldurun. Filtreyi takın ve ince öğütülmüş kahveyi koyun. Üst kısmı kapatıp espresso demliğini ocağa koyun ve kaynamasını bekleyin. Buhar sayesinde filtredeki kahve üst haznede demlenecek. 1 dakika içinde kahvenizi ocakta alıp üzerine kaynar su ya da süt köpüğü ilave ederek servis edebilirsiniz.

Espresso demliği ile 6 fincan espresso hazırlayabilirsiniz.

Pişirme teknikleri

Sebzeleri, balıkları, etleri, bakliyatları doğru yöntemlerle mi pişiriyorsunuz? Yemeklerinize lezzet katacak doğru pişirme tekniklerini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Sebzeler pişerken su bıraktığından yemeğin su miktarı dikkatli ayarlanmalıdır.
 • Et, sebzelere göre daha geç pişer. Etli sebze yemeklerinde et, ön pişirme işlemi görmeli, ardından sebzeler ilave edilmelidir.
 • Tuz, etin sertleşmesine neden olur. Et yemeklerinde tuz, en son aşamada ilave edilmelidir.
 • Taze balığın pişerken dağılmaması için 4-5 saat dinlendirilmesi gerekir.
 • Büyük balıklar dilimlenerek, küçük balıklar ise bütün olarak kızartılmalıdır.
 • Kalın dilimlenmiş et ya da but, bütün göğüs gibi iri tavuk parçalarının yumuşacık pişmesi için önden mühürleme ya da haşlama yapılmalıdır.
 • Uzun sürede pişen nohut, kuru fasulye gibi bakliyatları ve dana eti gibi geç pişen besinler düdüklü tencerede daha kısa sürede pişirilebilir.
 • Karnabahar, brokoli, kuşkonmaz gibi sebzelerin diri, vitaminli ve lezzetli kalmaları için kaynayan suda 2 dakikadan daha uzun süre pişirilmemesi gerekir.
 • Derin yağda kızartma yaparken yağın iyice kızması beklenmelidir. Aksi halde besinler yağ çeker ve gevrek olmaz.
 • Az yağda kızartma, kızgın tavada az miktarda yağ ile kavurarak yapılan bir pişirme yöntemidir. Derin yağda kızartma işlemine göre daha sağlıklıdır.
 • Marine edilen et ve balıklar daha kısa sürede pişer.
 • Yemeğin ağır ateşte pişmesi söyleniyorsa, su eklemeden kendi suyuyla pişmesi gerekiyor demektir.
 • İki farkı buğulama tekniği vardır. Birincisi; kapalı bir ekipmanla pişirmedir. Pişirme kağıdına sarılarak yapılan pişirme bu tekniğe uygundur. İkicisi ise; üstü açık, basınçsız ortamda buhar ile pişirme işlemidir. Tepside hamsi buğulama bu şekilde yapılır.
 • Kızartma iki şekilde yapılır; derin yağda ve az yağda kızartma. Her ikisinde de yağın kızması beklenir. Aksi takdirde yiyecek yağ çekebilir.
 • Sıcak yağ üzerine oda sıcaklığında yağ ilavesi yapılmamalıdır.
 • Graten ya da ograten, yemeğin üzerinin kızaracağı anlamına gelir. Tavuk graten, karnabahar graten, sebze graten gibi yemekler üzeri kızartılarak hazırlanmaktadır.
 • Yemeğin kendi suyuyla pişmesi söyleniyorsa, fırında ya da ocaktaki yemeğin üstü kapalı olacak ve yemek az miktarda sıvı ile pişecek demektir.
 • Sotelemek aynı zamanda yemeğin çabuk pişeceği anlamına gelir. Yapışmaz özellikli bir tavada, çok iri olmayacak şekilde doğranmış malzemelerin aralıklarla karıştırılarak pişirilmesi soteleme olarak bilinir.

Pişirme hataları

Yemek hazırlığında en çok yapılan pişirme hataları ve dikkat edilmesi gerekenler…

 • Tavada pişirme yöntemi hızlı yemek hazırlamak için tercih edilir. Tava çok fazla doldurulduğunda eşit ısı dağılımı olmaz ve pişme süresi uzar.
 • Zeytinyağı en çabuk yanan yağ çeşididir. Kızartma yaparken zeytinyağı yerine, ısıya en fazla dayanıklı yağ olan fındık yağı kullanılmalıdır.
 • Et, oda ısısında bekledikten sonra mühürlenmelidir. Soğuk et kızgın tavaya konduğunda etin pişme süresi uzar.
 • Kıyılmış sarımsaklar soğanlarla birlikte değil, soğanlar kavrulduktan sonra tencereye ilave edilmelidir. Böylece yanmayacak ve aromalarını kaybetmeyecekler.
 • Az suda haşlanan makarna tencerenin dibine yapışır. Makarna bol suda haşlanmalıdır.
 • Pilav yaparken pirinç uzun süre kavrulmamalıdır. Yüksek ısıda kavurma, pirincin protein değerini yitirmesine neden olur.

Temel kesim teknikleri

Siz de kendinize özel bir şef bıçağı alarak mutfakta harikalar yaratabilirsiniz. Jülyen, brunoaz, jardin, masedon, peyzan, vişi, batonet gibi mutfakta en çok kullanılan kesim tekniklerini tanımak için okumaya başlayın…

Jülyen
En çok kullanılan kesim tekniğidir. Sebze ve etlerin bıçak sırtından biraz daha kalın olacak şekilde,4-5 cm uzunluğunda ve aynı boyda olacak şekilde kesilmesidir. Jülyen kesilen malzemeleri garnitürlerde, sunumlarda kullanabilirsiniz. Jülyen kesim için kısa sürede çok sayıda doğrama yapabileceğiniz jülyen soyacaklardan faydalanabilirsiniz.

Brunoaz
Sebzelerin minik küpler halinde kesilmesidir. Brunoaz kesim tekniğinin en kolay yolu önce jülyen, ardından 3 milimetrelik küpler ile doğrama yapmaktır. Brunoaz kesilmiş sebzeleri soslarda, süslemelerde, garnitürlerde kullanabilirsiniz.

Jardin
Brunoazdan daha iri küpler halinde yapılan kesim tekniğidir. Jardin doğradığınız 8-10 sebze parçası bir çorba kaşığını dolduruyorsa doğru kesim tekniğini öğrenmişsiniz demektir. Sotelerde, garnitürlerde jardin kesim tekniğini kullanabilirsiniz.

Masedon
Jardinden daha iri şekilde yapılan kesim tekniğidir. Yiyeceklerin aromasını yitirmemesi, kavrulduklarında şekillerini koruması için masedon tekniği uygulanabilir.

Peyzan
Yiyeceklerin 1 veya 2 cm’lik küpler halinde doğraması peyzan ya da dice olarak adlandırılır. Tüm sebzeler aynı boyda olmalıdır. Peyzan kesilen sebzelerle çoban salatası hazırlanabilir.

Vişi
Vişi ya da Vichy, ince ince halkalar halinde, bıçak sırtı kalınlığında yapılan kesim tekniğidir. Havuç, kabak, patlıcan gibi sebzeler vişi doğranarak daha kolay pişebilir. Vişi doğranmış salatalık ve soğanlar süslemede kullanılabilir.

Batonet
Parmak kalınlığında yapılan doğramanın diğer adı batonettir. Batonet kesimde en fazla 1 cm kalınlık ve 4-5 cm uzunluk olmalıdır. Sebzelerle yapılan süslemelerde batonet kesim kullanılabilir. Ayrıca batonet, sebzeleri düzgün bir şekilde küp küp doğramanıza da yarar.

Pratik yemek tarifleri, sağlıklı beslenme önerileri, tasarruf yöntemleri ve mutfağınızda ihtiyacınız olan püf noktalarını bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

Sofralarınızda yer vermek istediğiniz sezonun tüm meyve ve sebzelerini, ihtiyacınız olan yemek malzemelerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

image_print