Ofiste Sağlıklı Yaşam Önerileri

İş hayatınızda kendinizi sağlıklı ve enerjik hissetmenizi sağlayacak beslenme önerileri ve masa başında kolaylıkla uygulayabileceğiniz ofis hareketleri ile gününüzü daha enerjik ve sağlıklı geçirebilirsiniz.

İş hayatınızda gününüz ofiste geçiyor, işiniz gereği sürekli masa başında, üstelik uzun süren mesai saatleri ile birlikte yoğun bir çalışma temposu içindesiniz. Ancak unutmayın ki böyle bir ortamda vücudunuz kilo almaya yatkındır ve hareket alanınız daraldığı için bel, boyun, sırt ve bacak ağrıları yaşamaya başlarsınız. Bu durumda maksimum hareket olanağı sağlamayan, sağlıksız beslenme alışkanlığına yönelten ofis ortamında sağlıklı bir yaşam için enerji ve besin ihtiyacınızı karşılamalısınız. Hem ofisteki günlük rutininizi aktif hale getirecek hem de sağlıklı beslenmeniz için faydalı olacak yöntemleri bu yazımızda bir araya getirdik.

Sağlıklı bir ofis hayatı için ana ve ara öğünleriniz, ofis egzersiz hareketleri sayesinde konsantrasyonunuz da artar, kendinize verimli bir çalışma ortamı sağlarsınız.

Ofis kahvaltısı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Vücudunuzun gün içinde ihtiyacı olan enerjiyi kahvaltıda almalı, uzun süren bir tokluk için kahvaltınızı yapmadan ofise gitmeyin. Eğer yolculuğunuz uzun sürüyorsa, sabah erken saatte trafiğe çıkmanız gerekiyorsa ve kahvaltı yapacak vakit bulamıyorsanız ofiste mutlaka pratik ve doyurucu bir kahvaltı yapmalısınız. Çalışma hayatınızda kahvaltınızda aşağıdaki gibi bir beslenme tarzı olmalıdır:

 • Kahvaltıda karbonhidrat ve yağ içeren besinlere yer vermeyin.
 • Ofis kahvaltısı için tam buğday ekmeği arasında beyaz peynir, mevsim yeşillikleri ve domates koyup sandviçinizi yanınızda götürebilirsiniz. Lezzetli ve pratik sandviç tarifleri ve içecek önerilerini bloğumuzda bulabilirsiniz.
 • Ofis kahvaltısı için yanınızda peynir ve mevsim yeşillikleri götürüp, yanında süt ve bir çeşit meyve tüketebilirsiniz.
 • Evde yapacağınız kahvaltıda bir adet haşlanmış yumurta mutlaka olsun.

Öneri: Ofis kahvaltısında içecek olarak evde hazırladığınız taze sıkılmış meyve suyunu yanınızda götürebilirsiniz.

Atıştırmalıklarınız

Masa başında çalışırken öğünler dışında açlığınızı bastırmak için enerji kaybına neden olacak, sindiriminizi zorlayacak atıştırmalıklardan uzak durmalısınız. Ofiste tuzlu, yağlı, şekerli atıştırmalıklar enerji vermeyeceği gibi metabolizmanızı da yavaşlatır ve kendinizi daha yorgun ve uykulu hissetmenize neden olabilir. Ofiste acıktığınızda karbonhidratlı besinler yerine enerji, protein kaynağı ve lif deposu kuruyemiş, kuru meyve, taze meyve gibi atıştırmalıklar tercih etmelisiniz. Bilgisayar başında çalışırken meyveli yoğurt, bir adet muz, kahvaltılık gevrek, kuruyemişli bar gibi atıştırmalıklar da tercih edebilirsiniz.

Bol su için

Ofiste sıvı ihtiyacınızı sadece çay ve kahve ile değil, bol bol su içerek karşılamalısınız. Sağlığını korumanız için masa başında çalışırken yudum yudum su içmelisiniz ve günlük su tüketiminiz en az 2 litre olmalıdır. Su içmekte zorlanıyorsanız, alışkanlık haline getirmek için su şişesine nane, maydanoz, limon dilimi, taze zencefil dilimi, karanfil, çubuk tarçın gibi aromalar ilave edebilirsiniz.

Bol bol su içmek, hem zayıflamanıza yardımcı olur hem de daha çok tuvalet ihtiyacı duyacağınız için daha çok hareket etmiş olacaksınız.

Ofis egzersizleri

Gün boyu oturarak çalışmak, kaslarınızın ve eklemlerinizin zayıflamasına neden olur. Bunun için, düzenli olarak egzersiz hareketleri yapmalısınız. Yoğun iş temposu nedeniyle spora vakit ayıramıyorsanız, ofis egzersizleri yapabilirsiniz. Vücudunuzu şekle sokmak, konsantrasyonunuzu artırmak için ofiste aşağıdaki egzersizleri yapabilirsiniz:

 • Ofis içinde hızlı yürüyün ve asansör yerine merdiven kullanın.
 • Boynunuzu bir tarafa doğru eğin, 8-10 saniye bekledikten sonra diğer tarafa geçin.
 • Omuzlarınızı dairesel hareketle öne ve arkaya doğru çevirin. Bu hareketi birkaç kez tekrarlayın.
 • Bir elinizi yumruk yapın ve diğer elinizle parmaklarınızı avuç içlerinize bastırın. 3 saniye bekleyin. 1-2 saniye bekledikten sonra elinizi açın ve parmaklarınızı diğer elinizle geriye doğru itin. Bu hareketi iki eliniz için üçer kez tekrarlayın.
 • Bacağınız düz ve gergin olacak şekilde ayağınızı hafifçe yerden kaldırın.
 • Ofis sandalyesinde otururken parmak ucunuz yukarı gösterecek şekilde bacağınızı gerin. Parmak ucunuzu yere çevirin ve bacağınızı esnetin. Bu hareketi iki bacağınız için üçer kez tekrarlayın.
 • Oturur pozisyondayken bacaklarınızı kaldırıp uzatın. Bacaklarınızdan birini diğerinin üzerine atın ve üstteki bacağınızı aşağı doğru bastırırken alttaki bacağınızla onu yukarı doğru itin. Bu hareketi her bacağınız için 10’ar kez tekrarlayın.
 • Bacaklarınızla saat yönünde ve saat yönünün tersinde daireler çizin.
 • Dik oturun ve kollarınızı öne doğru uzatın. Sağ elinize su şişesini alın ve kollarınızı bükmeden kolunuzu yukarı kaldırın. 10-12 tekrar yaptıktan sonra şişeyi diğer elinize alın ve hareketi tekrarlayın.
 • Su şişesini elinize alın ve göğüs hizasına getirin. Kolunuzu bükmeden hızlı bir şekilde sağa açıp ortaya getirin. Ardından sola açın ve ortaya getirin. 10 tekrardan sonra diğer kola geçin.
 • Ayağa kalkın ve dik durun. Bel boşluğu olmaması için kalça kemiğini karşı duvara paralel hale getirin. Sırtınız dümdüz kalsın ve sandalyenizin hizasına inin. 5-6 saniye bekleyin ve kalkın. Bu mükemmel squat hareketini 10 kez tekrarlayın.

Öneri: Ofis sandalyesinde dik oturabilmek için bel destek minderlerinden kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam, beslenme türleri, pratik yemek tarifleri, güzellik önerileri ve hayatınızı kolaylaştıracak faydalı bilgiler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

Ofis hayatında ihtiyacınız olan termos, yiyecek kapları, rahat giysiler, bel destek minderi gibi ürünleri en uygun fiyatlarla CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print