Okul Alışverişinin Zamanı Geldi

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bu sene 9 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Okula başlayacak minikler ve eğitim hayatına kısa bir Yaz tatili molası veren öğrenciler için alışveriş heyecanı başladı. İşte okul heyecanı yaşayan çocuklar ve kırtasiye malzemelerini yenilemek isteyen öğrenciler için alışveriş öncesi püf noktaları…

Çocukların bilgi ve beceri kazandığı, kendilerini geliştirdiği, arkadaşlıklar kurduğu, hayata atılmak için değerli bilgilerle donatıldığı okul hayatı ve çocuğun okula dönüş motivasyonunu artırmak için bir ön hazırlık yapmak gerekir. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için detaylı bir alışveriş yapılması ve eğitim yılı boyunca ihtiyaç duyabileceği tüm kırtasiye malzemelerini almak gerekiyor.

Okula hazırlıkta eksiklerin görülmesi açısından alışverişi son haftalara bırakmamak önemli. Okullar açılmadan haftalar öncesinden yapılan alışverişte A’dan Z’ye tüm ihtiyaçları eksiksiz şekilde CarrefourSA’nın geniş kırtasiye reyonlarında tamamlayabilirsiniz. Üstelik silgiden üniformaya, kalem çeşitlerinden beslenme çantasına kadar tüm malzemeleri tek noktadan satın almak hem tüm eksikleri görebilmenizi ve en önemlisi tasarruf yapmanızı sağlar.

Çocuğunuzun bu yıl kullanacağı azo boyar madde içermeyen, sağlıklı malzemeden üretilmiş tüm kırtasiye ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Okula yeni başlayanlar için hazırlık

Okula ilk kez adım atacak minikler için ön hazırlık şart. Bu ön hazırlık aşamasında alışveriş okullar açılmadan birkaç hafta önce yapılmalıdır. Çünkü ona alacağınız kırtasiye malzemeleri ve diğer ürünler, çocuğunuzun okul heyecanının pekişmesini sağlar. Aynı zamanda ilk okul alışverişi detaylı bir alışveriş olduğu için haftalar öncesinden eksikleri görmeniz de kolaylaşır.

Bu süreçte çocuğunuzun beğendiği çanta, defter, kalem gibi malzemeleri kendisinin seçmesine izin vermeniz daha doğru olacaktır. Bu, okula başlayacak bir çocuğun okulu sevmesi, yeni çevresi için heyecan duyması ve kendine güveninin artması açısından faydalı bir yoldur.

Üniforma ve yedek kıyafetler

Okul üniformasında belli renk ve modelde gömlek, t-shirt, pantolon ve etekler vardır. Eğer çocuğunuzun okul üniformasında arma vb. işaretler kullanılmıyorsa farklı renk ve modelde giysi çeşitlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Çocuğunuzun kıyafetlerinin pamuklu ve yünlü kumaşlardan üretilmiş, ayakkabılarının taban destekli ve hava alan bir dış yüzeye sahip olması gerekir. Okula hazırlıkta çocuğunuzun ihtiyacı olabilecek giyim ürünleri şunlardır:

 • Belki de her gün değiştirmesi gerekecek; gömlek ve t-shirt
 • Çok çabuk kirlenir, Kış geldiğinde çamur olabilir; pantolon
 • Spor ve aktiviteler için mutlaka gerekir; eşofman takımları ve rahat tshirtler
 • Giyilen ayakkabının 1 gün dinlendirilmesi; en az 2 çift okul ayakkabısı ve spor ayakkabı
 • Soğuktan ve yağmurdan koruyacak; mont ve yağmurluk

Okul çantası ve beslenme çantası

Tüm gün çocuğunuzun eşyalarını güvenle taşımasına yarayan okul çantasının kaliteli malzemeden üretilmiş ve yağmura karşı dayanıklı olması öncelikli kriterleriniz olmalıdır. Sağlıklı bir okul çantasının sırt boşluğunu oluşturması ve bu boşluktan hava alması gerekir. Ayrıca; ağırlığı vücuda eşit şekilde dağıtması da bir diğer önemli özelliktir. Çocuğunuzun okul çantasında taşıyacağı ürünler şunlardır;

 • Ders kitapları
 • Defter, not defteri
 • A4 kağıdı
 • Resim defteri ve boya kalemleri
 • Kalemlik ve kalem çeşitleri, yedek kalem uçları, kalemtıraş, silgi
 • Resim ve el işi dersleri için proje çantası veya klasör
 • Mendil, ıslak mendil
 • Kız çocuklar için yedek toka

Çocuğunuzun çantasında olması gereken bu ürünler çocuğunuzun ders programına göre değişiklik gösterecektir. Okulun ilk günlerinde çocuğunuzun ders programına uygun bir çanta hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz ilkokula gidiyorsa beslenme çantasına da ihtiyacı var demektir. Çocuğunuzun günlük yemek ihtiyacını ve atıştırmalıklarını taşıması için çantası ile uyumlu renklerde, çatal, kaşık ve peçete gibi malzemelerini düzenli bir şekilde taşıyabileceği gözleri olan bir beslenme çantası olması gerekir.

Kırtasiye malzemeleri

Okula hazırlık alışverişi yapan çocukların büyük bir heyecanla dolaştığı kırtasiye reyonlarında rengarenk silgi, kalem, yapıştırıcı gibi kırtasiye ürünleri sizi bekliyor. Ancak renkleriyle çocukları cezbeden kırtasiye ürünlerinin sağlıklı olması çok önemli. Her ne kadar çocuğunuz kırtasiye ürünlerinin renklerini ve arkadaşları arasındaki popülerliğini ön planda tutsa da ürünün işlevselliği ve sağlığı, zararlı kimyasallar içermemesi onun için çok daha önemlidir. Bu nedenle sağlığı tehdit eden kırtasiye ürünlerinden uzak durmak için ambalaj üzerindeki bilgiler incelenmelidir. Yeni eğitim öğretim döneminde çocuğunuz için Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı kırtasiye ürünlerini her zaman olduğu gibi CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Kırtasiye ürünlerinde arayabileceğiniz özellikler şunlar olabilir:

 • İz bırakmayan ve kokusuz silgi tercih edilmelidir.
 • Kalemlerde dayanıklı bir gövde yapısı olmalıdır.
 • Ambalajlı ürünler tercih edilmelidir.
 • Defter ve kitapların delik ve yıpramış sayfaları olmamalıdır.

Uyarı: Çocuğunuza alacağınız kırtasiye ürünlerinde antimon, arsenik, baryum, kadmiyum, krom, kurşun, cıva ve selenyum gibi zararlı kimyasalların olmaması gerekir. Eğer ürünün üzerinde bu maddelerden herhangi biri yazıyorsa çocuğunuzun böbreklerinde hasar oluşumu ve sinir sisteminde toksisite gibi olumsuzluklardan etkilenme riski vardır.

CarrefourSA ile çocuklar güvende

CarrefourSA çocukların sağlığını korumak için onların tüm kırtasiye ihtiyaçlarını özel olarak test ettiriyor. Türkiye’nin en büyük kırtasiye marketi CarrefourSA, yeni başlayacak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öncesinde öğrencilerle aileler için okul alışverişinde akredite laboratuvarlar tarafından test edilip Ege Üniversitesi tarafından onaylanan kaliteli ve güvenli kırtasiye ürünlerini, en uygun fiyatlarla sizlere sunuyor.

Çocuğunuzun Kırtasiye Ürünleri Sağlıklı Mı? blog yazımızda kırtasiye malzemelerinde olması ve olmaması gereken özellikleri bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun kırtasiye malzemelerinin Sağlık Bakanlığı onaylı, TSE, CE ve İSO belgeli olmasına dikkat edin. Okula hazırlık alışverişinde ve eğitim-öğretim yılı boyunca çocuğunuzun ihtiyacı olan kırtasiye ürünlerini CarrefourSA reyonlarında bulabilirsiniz.

image_print