Okul Çağındaki Çocuklar İçin Beslenme Rehberi

Günün büyük bir kısmını okulda geçiren çocukların sağlıklı beslenmesi, büyüme ve gelişmeleri açısından en çok özen gösterilmesi gereken konuların başında yer almalıdır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle de çocukluk dönemi için oldukça önemlidir. Özellikle 6-12 yaş aralığı çocuklar için büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Her yıl ortalama 5 cm boyları uzarken, ortalama 2 kg ağırlık artışı gözlenir. Bu dönemler genellikle okul çağına denk gelmektedir. Çocuk gelişim dönemlerine bakıldığında kızlar için gelişmenin en hızlı olduğu yaş aralığı 10-14 iken erkekler çocuklarında 12-16 yaşları arasındadır.

Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansı en üst seviyede tutmak için tüketilecek besinleri 3 ana, 2 ara öğüne bölünmelidir.

Kahvaltıyı Atlamıyoruz

Sabah kahvaltısı çocuğunuzun okul başarısı için çok önemlidir. Çocuğunuzu kahvaltı yaparak güne başlatmalı, her sabah peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu veya 1 bardak süt, 1 dilim ekmek veya birkaç ceviz ile çocukların yeterli ve dengeli bir kahvaltı yapmalarını sağlayarak güne başladığından emin olmalısınız.

Ara Öğünleri Unutmuyoruz

Ara öğün olarak yoğurt/meyveli yoğurt, ekmek arası peynir veya tost, kutu süt, ayran, kuruyemiş ve kuru meyveler idealdir.

Sütümüzü İçiyoruz

Çocukların her gün tüketecekleri 2-3 su bardağı kadar süt ya da yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar peynir günlük olarak olması gereken kalsiyum ihtiyacını karşılayacağı gibi kemik ve diş gelişimi için önemlidir.

Meyve ve Sebze Tüketiyoruz

Çocukların mevsim meyve ve sebzelerinden günlük 5 porsiyon tüketmeleri hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını sağlar. Ayrıca meyve ve sebze tüketmek göz, cilt ve sindirim sistemi sağlığı açısından önemlidir.

Sıvı Tüketimine Önem Veriyoruz

Çocuğunuzun vücudunun düzenli çalışması için günde 1 – 1,5 litre su/sıvı tüketmesini sağlayınız. Unutmayın ki gün içerisinde tüketilen meyve suyu, süt veya ayran gibi içecekler günlük alması gereken sıvı miktarını karşılamayacaktır.

Okulların açılması ile birlikte çocuğunuzun sağlıklı yiyecekler tüketmesi için beslenme çantasının özenle hazırlamak için “Çocuğunuzun beslenme çantasını hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz?” konulu yazımızı okuyabilir, beslenme çantası hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm ürünlerin en tazesini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print