Organik Süt ve Hayvan Sütleri Anne Sütüne Yakın Mıdır?

Anne sütü, bebekler için en iyi ve en doğal besindir. Çünkü anne sütü, bebeklerin ihtiyaçlarını ilk 6 ayda tek başına karşılayacak mucizevi içeriklere sahiptir. 

Bunun için bebek, ilk 6 ay sadece anne sütü almalı, 6 aydan sonra ek gıdaya geçtiğinde ise 1 yaşına kadar temel besini anne sütü olmalıdır. Bebekler için kabul edilen ve ideal olan beslenme programının temeli, bunun üzerine oluşur.

Bebeğin anne sütüyle beslenmesine dikkat etmeli, anne sütü eksikliği ya da yetmezliğinde ek gıdaya başlamak yerine; doktorunuza danışarak çocuk devam sütlerinden destek almalısınız.

Devam sütünün organik olması anne sütüne benzer faydalar gösterebilen bir çocuk devam sütü olduğu anlamına gelmez. Organik ve doğal olduğu düşüncesiyle kullanılan inek, keçi sütü ve eşek sütü gibi hayvan sütlerinin içerikleri, bebeğin büyümesi ve gelişimi açısından anne sütünden çok farklıdır. Bu sütler, bir insanın sağlıklı büyümesi, gelişmesi ve korunması için yeterli değildir.

Bazı organik çocuk devam sütleri anne sütünden farklı olarak nişasta içerir ve bebeğin alması gereken vitamin, mineral ve prebiyotik miktarına sahip değillerdir.

Keçi ve inek sütünün besin değeri bebek için yeterli değildir. Prebiyotik içermezler. İçindeki protein yapısı, gelişimini henüz tamamlamamış olan bebek sindirim organları için sindirimi zor bir proteindir. Kabızlığa yol açabilirler. İçerdikleri yüksek miktarda mineral ve proteinden dolayı gelişmekte olan böbreklere aşırı yük bindirebilirler.

Alerjen özellikleri yüksektir. Demir emilimini engellediklerinden kansızlığa ve gelişme geriliğine yol açabilirler. En önemli kıstas, devam sütünün organik olması değil, anne sütüne yakın bir içeriğe sahip olmasıdır.

Anne sütünün içeriğinin 3. en büyük bileşeni prebiyotiklerdir. Bu nedenle çocuk devam sütlerinin probiyotik içermesi çok değerlidir. Prebiyotik bileşenler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler.

Doktorunuz bebeğiniz için en iyi devam sütü konusunda sizi yönlendirecektir.

image_print