Çocuğunuzun Kırtasiye Malzemelerini ve Oyuncaklarını Nasıl Temizlemelisiniz?

Çocuğunuz okulda ve evde okul çantası, beslenme çantası, kalemliği, oyuncakları ve kırtasiye malzemeleri ile zaman geçiriyor. Peki günün her anı elinin altında olan bu ürünlerin temizliğine ne kadar dikkat ediyorsunuz? Kalem, silgi, okul çantası, kırtasiye malzemeleri ve oyuncakları için doğru temizleme yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz?

Gün içinde ellerimizle birçok iş yapıyoruz ve bunun bir sonucu olarak ellerimiz en çok bakteri barındıran organımız haline geliyor. Gerekli hijyen sağlanmadığında da birçok hastalıkla karşılaşabiliyoruz. İşte bu nedenle el temizliği günlük hayatımızın en önemli parçasını oluşturuyor. Özellikle okula yeni başlayan çocukların el temizliği konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Çocukların kullandıkları eşyaların, kırtasiye malzemelerinin temizliğine dikkat etmeleri konusunda alışkanlıklar kazanmaları da önemlidir. Bilinçli anne ve babaların en önemli görevlerinden biri, okuldan eve gelince el yıkamayı çocukları için bir alışkanlık haline getirmeleridir. Bununla birlikte oyuncakların ve kırtasiye malzemelerinin sağlıklı olması, kanserojen ve alerjen riskler taşımaması da önemlidir. Çocuğunuzun kırtasiye malzemelerini satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Çocuğunuzun Kırtasiye Ürünleri Sağlıklı Mı? konulu blog yazımızda bulabilirsiniz.

Kırtasiye malzemelerinin ve oyuncakların temizliğinin yanında el yıkama alışkanlığının kazandırılması anne ve babaların kontrolünde olmalıdır.

Kırtasiye malzemelerinin temizliği

Okula giden çocukların elleri gün içinde bakterilerin rahatlıkla yaşayıp çoğalabileceği en uygun ortamdır. Tüm gün okul çantası, beslenme çantası, kalemleri, evdeki masaüstü gereçlerini, defterlerini kullanan çocukların hem el hem de kırtasiye malzemelerinin temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle okul çantaları öğrencilerin en çok kullandığı ve en çok bakteri barındırabilecek eşyalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle de okul çantalarının düzenli olarak belli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. Çocukların kırtasiye malzemelerinin temizliğinde şunlara dikkat etmenizi öneririz:

 • Okul çantasının içindeki eşyalar çıkarıldıktan sonra çanta iyice silkelenmelidir. Okul çantasını haftada en az 1 kez sabunlu su ile iç ve dış olmak üzere detaylı bir şekilde silerek temizleyin.
 • Tüm kalemler sabunlu bezle silinmelidir. Ekstra hijyen için kalemleri sirkeli su ile silin ve kurumaya bırakın. Sirke, antibakteriyel özelliğiyle bakterilerin yok edilmesinde en sağlıklı temizlik malzemelerinden biridir.
 • Beslenme çantasının iç kısmı her gün kontrol edilmeli ve dökülen yiyecekler varsa temizlenmelidir. Çocuğunuz okuldan geldiğinde beslenme çantasını tamamen boşaltın ve mutlaka sabunlu su ile iç-dış temizliğini yapın. Son olarak beslenme çantasını duru suyla silin ve kurulayın.
 • Su matarasının ağızlık kısmı, bardağı ve haznesini her gün deterjanlı suyla yıkayın ve durulayın. Matara bulaşık makinesinde yıkamaya uygunsa, bulaşık makinesinde yıkamayı tercih edin.
 • Çocuğunuz yemek yerken defter ve kitaplarının üzerine yiyecek düşürebilir, lekeler oluşabilir. Dökülen yiyecekler okul çantası içinde ciddi bir bakteri artışına neden olabileceği için defter ve kitapların yüzeylerini kontrol edin, gerekirse temiz bir bezle silin.
 • Çalışma masasının üzerindeki kalemlik, kalem, klavye, mouse gibi masaüstü gereçleri mutlaka silerek temizlenmelidir. Haftada en az 1 kez çalışma masasının tozunu alın, çöpleri atın, mouse ve klavyeyi sirkeli suyla silin, fazlalıkları kapalı dolaplara kaldırın.
 • Çalışma masasının kolay temizlenmesi ve çocuğunuzun ders çalışırken dikkatinin dağılmaması için masanın düzenli olması ve az eşya barındırması önemlidir.
 • Ayrıca Çocuğunuzun okul çantasında mutlaka hem kırtasiye malzemelerinin hem de el temizliğinde kullanabileceği ıslak mendil bulundurun.

Uyarı: Çocuğunuz okuldan geldiğinde eşyalarını hemen çalışma masasına koymamasını söyleyin. Önce ellerini yıkaması, üzerini değiştirmesi hijyen için önemlidir.

Oyuncak temizliği nasıl yapılır?

Oyuncaklar, çocukların fiziksel ve düşünsel becerilerinin geliştirilmesi bakımından hayatlarında önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklar, kimi zaman yemek masasında, kimi zaman uyurken yastıklarının yanında, kimi zaman banyoda en sevdikleri oyuncakları ile zaman geçirmek isterler. Bu nedenle çok sevdikleri oyuncaklarını yanlarından ayırmayan çocukları mikroplara karşı korumak için aşağıdaki kurallara dikkat etmek gerekmektedir:

 • Peluş oyuncakları çamaşır makinesinde sıvı deterjan kullanarak yıkayabilirsiniz.
 • Düğme ve boncuk süslemeli peluş oyuncakları yıkama toplarına koyarak yıkayabilirsiniz.
 • Etiketinde elde yıkama yapılması gereken peluş oyuncakları sabunlu ılık su ile yıkayabilirsiniz.
 • Isıya dayanıklı plastik oyuncakları bulaşık makinesinde yıkayabilir, elde yıkayacağınız plastik oyuncakları karbonatlı suyla silerek temizleyebilirsiniz.
 • Diş kaşıyıcı ve emzik gibi oyuncakları kaynar suda 10 dakika bekleterek dezenfekte edebilirsiniz.
 • Ahşap oyuncakları sirkeli suyla silerek temizleyebilirsiniz.

Okul eşyalarının ve oyuncakların temizliği kadar bu ürünlerin uzun ömürlü ve sağlıklı olması da önemlidir. Çünkü kalem, silgi, yapıştırıcı, peluş gibi ürünlerde sağlıklı malzeme kullanımının dışına çıkılabilmekte, kanserojen ve alerjen riskler görülebilmektedir. Bu nedenle sağlığı tehdit eden oyuncak ve kırtasiye ürünlerinden uzak durmak için ambalaj üzerindeki bilgiler incelenmelidir. Çocuğunuz için Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı kırtasiye ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Ailenizin sağlığı için merak ettiğiniz tüm soruların cevapları, güzellik ve bakım tüyoları, pratik yemek tarifleri ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print