Ramazanda Balıktan Vazgeçemeyenlere: Tam Mevsiminde Sardalya

Neden olmasın. Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi, terleyerek su kaybının da artmasına neden olur. Ter kaybı, fosfor kaybına da neden olacağı için en ideal fosfor kaynağı balık Ramazan sofralarında yerini alabilir.

Dengeli beslenmenin daha çok önem kazandığı Ramazan aylarında balık, uzun süren açlığın ardından tüketildiğinde tokluk süresini artırır ve vücudun ihtiyacı olan başta protein olmak üzere önemli mineralleri ve vitaminleri karşılar. Balık, hem protein içeriği hem de omega yağ asitleriyle önemli bir besindir. Ramazanda sağlıklı beslenme açısından balığın haşlama, sote, buğulama olarak pişirilmesi daha doğru olacaktır. Balığın kızartılması su ihtiyacını artırabileceği gibi uzun süren açlıktan sonra mideyi yorar ve hazmı zorlaştırır.

Balığın faydaları

Değerli bir protein kaynağı olan balık, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından çok zengindir. İyot, demir, fosfor, kalsiyum ve A, B, D vitaminleri de içeren balık, bu özellikleriyle Ramazanda da sofralarda yer almalıdır. Sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş balığın faydalarından söz etmek gerekirse;

 • A vitamini ve fosfor sayesinde göz sağlığını korur ve göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır
 • Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini destekler
 • Omega yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını korur
 • Cilt sağlığını korur ve kırışıklık gibi yaşlanma izlerinin oluşumunu önler
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır

Ramazanda hangi balıklar yenebilir?

Mayıs sonu ve Haziran ayının büyük bir bölümünü kapsayan Ramazan ayında mevsim balığı sardalya öncelikli olmak üzere sardalya, levrek, çipura, lüfer tüketilebilir. Tam mevsiminde yenen balıklar en yağlı dönemlerinde olduğu için çok daha lezzetlidir. Ancak balığın doğru zamanda tüketilmesi kadar nasıl pişirildiği de önemlidir.

Fırında sardalya buğulama

Sardalya balığına kızartma yakışsa da Ramazan ayında sağlıklı bir pişirme tekniği uygulanmalı. Buğulama ise bir balığı sağlıklı pişirmenin en doğru yoludur.

Malzemeler:

 • 1 kg sardalya
 • 2 orta boy soğan
 • 2 orta boy domates
 • 2 diş sarımsak
 • Bir tutam maydanoz
 • 1 limonun suyu
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz, karabiber

Hazırlanışı
Sardalya yağlı bir balık olduğu için dağılmaya çok müsaittir ve bu nedenle de dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Yıkadığınız balıkları tuzladıktan sonra bir süzgeçte beklemeye alın ve buğulamanın diğer malzemelerini hazırlamaya başlayın. Halka doğranmış soğanları ve ince kıyılmış sarımsakları fırın tepsisine alın. Malzemenin üzerine sardalyaları açarak dizin. İri halkalar halinde doğranmış domates dilimlerini balıkların üzerine dizin. Zeytinyağı ve limon suyunu tepsiye gezdirdikten sonra ince kıyılmış maydanoz yapraklarını da ekleyin. Son olarak karabiber ekin ve alüminyum folyo ile kapattığınız tepsinizi önceden ısıtılmış 200 derece fırına alın.

Öneri: Dilerseniz aroma katması için, fırın tepsinize 1 adet defne yaprağı koyabilirsiniz. Tepsiyi alüminyum folyo ile kapatırsanız balık alüminyum folyoyu alarak tepsinizi 15 dakika daha fırında tutabilirsiniz.

Sardalya yüksek miktarda omega 3 yağ asidi kalsiyum, fosfor mineralleri ile B12 ve D vitamini içerir. Omega 3 hastalıklardan korunmada etkili bir yağ asididir. B12 vitamini ise sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir. Sardalya yağlı bir olsa da düşük kalorilidir. Bu anlamda kilo vermek isteyenler ve oruç tutanlar için en sağlıklı besinlerden biridir. Sardalyadaki kalsiyum, kemik gelişiminde ve osteoporoz rahatsızlığında faydalıdır.

Sağlıklı balık yemeğinizin mevsiminde balıklarını CarrefourSA reyonlarında bulabilirsiniz. Ramazan boyunca ihtiyacınız olacak püf noktalarıyla yemek tarifleri, et, tavuk ve balık tarifleri, sağlıklı beslenme önerileri, tasarruf yöntemleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print