Ramazanda Nasıl Beslenmelisiniz?

Ramazanda Nasıl Beslenmelisiniz?
Ramazanda Nasıl Beslenmelisiniz?

Ramazanda sağlık sorunları yaşamamak ve kilo almamak için öğün sayılarınıza, öğün zamanlarına, tükettiğiniz yiyeceklere ve günlük olarak tükettiğiniz sıvı miktarına özen göstermelisiniz.

Mutlaka sahura kalkın. Sahurda, çeşitli ve dengeli miktarda kahvaltı niteliğinde yiyecek ve içecekler tüketin. Yemeğinizi hızlı yemeyin, yemekten hemen sonra uyumayın ve su kayıbına neden olacak aşırı tuzlu/baharatlı yiyecekler tüketmemeye özen gösterin. İftar ve Sahurda Nasıl Beslenmeli? Oruç Nasıl Açılmalı? konulu blog yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İftar ve sonrasında tüketeceğiniz tüm gıdaları en az 3 öğüne yayın. Birkaç yudum su ve iftariyeliklerle orucunuzu açtıktan sonra çorba, ızgara, haşlama vb. sağlıklı yöntemlerle pişirilmiş et/etli sebze yemeği ve salata ile iftar yemeğinizi sonlandırabilirsiniz. İftardan 1-2 saat sonra meyve, hafif tatlılar vb. gibi gıdaları 1-2 küçük ara öğün olacak şekilde tüketin.

Sıra sahur vaktine geldiğinde ise midenizi yormayacak, gün boyunca susuzluk hissi yaratmayacak yiyecekler yemeye özen gösterin. Sahurda Tok Tutan Yiyecek ve İçecekler konulu blog yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Önemli bilgi: Çocuklar, hamileler, emziren anneler, yaşlılar, şeker hastaları ve kronik hastalığı olanların sağlıkları açısından oruç tutmamaları tavsiye edilir.

Ramazan alışverişinizde ihtiyacınız olan ramazan paketi, ramazan pidesi, iftariyelikler, hurma çeşitleri gibi aklınıza gelebilecek pek çok şeyi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print