Ramazan’da Sağlıklı ve Zinde Hissetmek İçin Yapmanız Gerekenler

Oruç tutulduğunda hücreler yenileniyor, bağışıklık sistemi güçleniyor ve bedenimiz daha dinç oluyor. İftar ve sahur yapmak, yeterli su tüketmek, fiziksel olarak aktif kalmak, Ramazan ayının temel alışkanlıkları arasında yer alıyor. Peki Ramazan ayında daha sağlıklı ve zinde hissetmek için neler yapmalıyız? Gelin hep birlikte hatırlayalım.

İftarda Çok Yemek Yemeyin, Hızlı Tüketmeyin

İftarda insanlar genellikle ne yenilmesi gerektiğine odaklanıyor. Burada önemli olan bir başka ayrıntı ise ne kadar tüketildiği olmalıdır. Uzun saatler aç kalınması ve düşen kan şekerinin de etkisiyle hazırlanan iftar sofraları, adeta dolup taşıyor. Yemekler hızlı bir şekilde tüketiliyor, sonrasında halsizlik, mide krampları, hazımsızlık gibi problemler ortaya çıkabiliyor.

İftarda öncelikli olarak su ile birlikte oruç açmalısınız. Ardından yemeğe, çok yağ içermeyen çorba ile başlayabilirsiniz. Hızlı bir şekilde tüketmek yerine, iyi çiğneyerek ana yemekleri tüketmelisiniz. Böylece beyinde bulunan tokluk merkezlerini uyarıp, fazla yemenizin de önüne geçmiş olursunuz.

Açlık Hissini Bastırmak İçin Sıvı Alımına Özen Gösterin

Oruç döneminde uzun süre aç kalınıyor ve vücut, öncelikle kas ve karaciğere depolamış olduğu karbonhidratları ve yağları enerji ihtiyacı için kullanıyor. Oruç tutarken düzenli su tüketilemeyeceği için vücudunuz susuz kalabilir. Ayrıca havaların ısınmasıyla birlikte de terleme artacağından, vücudunuzdaki su kaybı hızlanabilir.

Hızlı su kaybetmek; baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü ve yorgunluk gibi durumlara yol açabilir. Vücudunuzdaki su kaybını önlemek için iftar ve sahur arasında ortalama 2-2.5 litre su tüketmeniz gerekir. Aynı zamanda çay ve kahve gibi su kaybını hızlandıran içeklerin tüketimini de abartmamalısınız.

İftarda ve sahurda domates, salatalık başta olmak üzere sebze ve meyve çeşitlerinden yiyerek, günlük sıvı ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.

Sahurda Yediklerinize Dikkat Edin

Sahur yaparken öncelikle su içerek yemeğe başlarsanız; sindirim sisteminizi sağlıklı tutarsınız. Sahur sonrasında tekrar uyuyacağınızı unutmadan, mide rahatsızlığı yaşamamak için yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız.

İftara kadar tok kalmanızı sağlayacak yumurta, süt, peynir ve yoğurt gibi besinleri tercih edebilirsiniz. Protein alımınız yeterli olursa, iftar saatine dek açlık hissiniz hafif düzeylerde seyir edebilir. Susama hissinin oluşmaması adına az tuzlu, az baharatlı ve sıvı miktarı yüksek yiyecekleri tüketmelisiniz.

Dengeli Beslenin ve Egzersiz Yapın

Kilo almadan sağlıklı bir şekilde oruç tutmak için aşırı yağlı ve yüksek şeker içeren gıdalardan uzak durmanız çok daha iyi olacaktır. Özellikle protein, vitamin ve mineraller bakımından yüksek olan gıdaları tercih etmelisiniz. Ramazan aylarının baş tacı olan pideyi ise abartmadan tüketmenizde fayda var. İftarda pide yanında makarna ve pilav gibi yiyecekleri de yerseniz, karbonhidrat alımınızı artırmış olursunuz.

Ramazan’da kilo almamak için egzersiz yapmaya da özen göstermelisiniz. İftar ve sahurdan sonra 20’şer dakika basit egzersiz hareketleri yapmak bile, bu dönemde kilo almanızın önüne geçebilir. Bu sayede tükettiğiniz besinler, vücudunuzda daha hızlı sindirilir ve bölgesel yağlanma problemiyle karşılaşmazsınız.

Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmek için blogumuzu takip etmeye devam edebilir, Ramazan ayı boyunca ihtiyacınız olan tüm gıda ve gıda dışı alışverişleriniz için CarrefourSA marketlerini ziyaret edebilirsiniz.

image_print