Ramazanın Olmazsa Olmaz İftariyelikleri

Ramazanda uzun süren açlıktan sonra mideyi yormamak gerekir. Bu nedenle oruç açıldıktan sonra bir kase çorba içilmeli ve ana yemeğe geçmeden önce iftariyelik gibi hafif lezzetlerle devam edilmelidir. İftariyelikler, fırından yeni çıkmış Ramazan pidesine en iyi şekilde eşlik eden lezzetlerdir. İftariyelikler arasında peynir, zeytin çeşitleri, pastırma, kavurma, salam ve jambonlar iftarda da sahurda da sofraların baş tacı edilir.

Ramazanda sofralarınızda yer vereceğiniz iftariyelikleri yakından tanımak istiyorsanız ve kendinize “iftariyelik tabağına neler konmalı?” sorusunu soruyorsanız, şu önerilerimizle zengin ve doyurucu sofralar kurabileceksiniz:

Pastırma

Geleneksel bir lezzet olan pastırma, çiğ etin çeşitli baharatlar ve tuzla birleştikten sonra kurutulmasıyla yapılıyor. Ancak pastırmaya sahurda dikkat etmek gerek. Yerken keyifli olsa da içeriğindeki tuz ve baharat yoğunluğuyla gün içinde ciddi anlamda susuzluk yaşamanıza neden olabilir. Susuzluk çekmek istemiyorsanız çemensiz, az çemenli gibi pastırma çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Pastırma ile hazırlayabileceğiniz pratik tarifler:

  • İftar yemeği hazırlayacak vaktiniz yoksa az çemenli pastırma ile omlet hazırlayabilir, yöresel peynir çeşitleriniz, bir demlik çay ve söğüş doğranmış salatanızla mükellef bir sofra hazırlayabilirsiniz.
  • Pastırma ile bir önceki günden artan pideleri değerlendirebilirsiniz. İftar sofranızda artan pidelerinizi üçgen dilimler haline getirerek, pastırma, kaşar peyniri ve domates dilimleri ile fırınlayabilir, bir sonraki akşam kekik ve pul biber ilavesiyle pastırmalı pizza olarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.
  • İftar davetinizde iftariyelikleriniz arasında pastırmaya da yer verebilirsiniz. Bu lezzet, sıcacık ramazan peyniri ve Trakya eski kaşarı ile mutlaka denenmeli.

Çemenli ya da çemeni alınmış pastırma çeşitlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Ramazan sofralarınızdan pastırma eksik olmasın diye tasarruflu fiyatlar CarrefourSA şarküteri reyonlarında sizleri bekliyor.

Yöresel peynir çeşitleri

Beslenmede önemli bir yeri olan peynir çeşitleri kalsiyum başta olmak üzere çeşitli mineraller; A, C, D, E ve K vitaminleri bakımından zengin bir besindir. Bu nedenle sahurda ve iftar sofrasında karışık peynir tabağı hazırlamayı ihmal etmeyin. Sağlığınızın korunmasında, bağışıklığınızın güçlenmesinde peynir, uzun süren açlık durumlarında vücut direnci kazanmanıza yardımcı olur.

Kars eski kaşar peyniri
Nisan ve Mayıs aylarında koyun, keçi ve inek sütünden üretilir.Üretiminden sonra 6 ay kadar dinlendirildikten sonra tüketilir. Her öğün sofralarınıza lezzet katacak eşsiz bir tada sahiptir.

Trakya eski kaşar peyniri
Trakya eski kaşar peynirinin lezzeti Trakya yöresine özgü otlarla beslenen hayvanların sütünden gelmektedir. Koyun, inek ve keçi sütleri belirli oranlarda karıştırılarak üretilir. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetidir.

İzmir Bergama tulum peyniri
Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en lezzetli peynirleri arasında yer alır. Orta Asya’dan gelip Ege’ye yerleşen Yörüklerin geleneksel yöntemleriyle üretilir. Altı ay dinlendirildikten sonra en lezzetli haline ulaşır.

Van otlu peyniri
Van otlu peyniri ilkbaharda, hem sütün hem de otun bol olduğu dönemde üretilir. Yöreye özgü otlarla birlikte eşsiz lezzetine ulaşır.

Kars tereyağı
Kars yaylarına özgü otlarla beslenen ineklerin sütünden üretilen doğal ve katkısız bir
üründür. Yemeklerinize ve kahvaltılarınıza kokusu ve tadı ile lezzet katar.

Pales yayık tereyağı
Geleneksel yöntemler kullanılarak üretilen tereyağının lezzetine doyum olmaz. Yaylalarda doğal olarak otlayan ineklerin sütünden yapılan tereyağı ile yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

Trakya ya da Kars kaşarı ya da klasik Ezine beyaz peyniri, İzmir tulum peyniri, Hellim ve diğerleri… Ramazanın lezzeti yöresel peynir çeşitlerini yakından tanımak isterseniz önerilerimiz CarrefourSA’da sizleri bekliyor. Bu Ramazanda da en kaliteli pastırma çeşitleri, kahvaltılıklar ve şarküteri ürünler CarrefourSA tasarrufuyla sofralarda.

Ramazan boyunca ihtiyacınız olacak püf noktalarıyla yemek tarifleri, sağlıklı beslenme önerileri, tasarruf yöntemleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print