Sade Yağ Nedir?

Osmanlı döneminde revgan-i sade, Batılı ülkelerde ghee ve şimdilerde ise sade yağ… Her biri aynı yağı ifade ediyor. Bu mucizevi yağ ile pişirilen yemeklerin tadına doyum olmuyor.

Her şeyin en sağlıklısını ararken ‘’zeytinyağı mı yoksa tereyağı mı?’’ gibi ikilemlerde kalabiliyoruz. Çok fazla bilinmese de sade yağ, tahmin ettiğinizden çok daha faydalı bir içeriğe sahip. Sağlıklı yemek pişirmek kadar lezzet de bizim için önemli. Bu mucizevi yağ ile pişirilen yemeklerin tadına doyum olmuyor. Nedeni ise sade yağın yapısında gizli! Bu yazıda, sade yağ hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz…

Sade Yağ Nedir?

Tuz içermeyen tereyağı, yağsız kuru maddelerinden ve sudan ayrıştırıldıktan sonra sade yağ elde edilir. Yapısında yüzde 99 oranında süt yağı bulunur. Bu nedenle yemeklere, diğerlerine oranla daha fazla lezzet katar. Kolesterole ve sindirime yardımcı olması, kilo vermeyi kolaylaştırması da sade yağın özellikleri arasındadır. Yemek pişirmek ve kızartma yapmak için kullanılabilir. Ayrıca sos yapımında da tercih edilen yağlardan biridir.

Sade Yağ Nasıl Elde Edilir?

Sade yağın en sevilen özelliklerinden biri de evde yapılabilmesi. Siz de zahmetsiz ve pratik şekilde sade yağ hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey tereyağ. Bunun için yarım kilo tereyağını kısık ateşte eritin. Tortuları dibe çöken tereyağının köpükleri oluşacak. Bir kaşık yardımıyla köpükleri alın. Kabarcıklar bitene kadar aynı işlemi uygulayın. Bir saat sonunda tortular dibe çöküp, su buharlaşacak. Yağınızı dinlendirdikten sonra bir tülbentten geçirin ve kavanoza aktarın. Yağınız katı bir kıvam alınca yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Sade Yağlı Katmer Tarifi

Sade yağ ile hazırlanan, lezzetiyle büyüleyen bir tarife ne dersiniz? İşte, sade yağlı katmer tarifi sizlerle! İster kahvaltı sofranızda ister çay saatinde lezzetli katmerler sunmak için bu tarifi mutlaka denemelisiniz.  Sade yağlı katmer hem hafif, hem de sağlıklı…

Katmer hamuru için

· 5 su bardağı un
· 400 ml sıcak su
· ½ tatlı kaşığı tuz

Katmer hamurunu açmak için

· Bir su bardağı kadar un

Katmerin içi ve üzerine sürmek için

· 4 yemek kaşığı sade yağ

Sade Yağlı Katmerin Yapılışı

Hamur malzemelerinden unu, sıcak suyu ve tuzu bir kapta karıştırın. Yumuşak bir hamur oluşturana dek yoğurma yapın. Hazırladığınız hamuru 8-9 parçaya bölün. Her bir parçayı düz bir zeminde un ile beraber açın. Katmerin içi için sade yağı eritin ve hamurların üstünde gezdirin. Her bir hamurun kenar kısımlarını içe doğru kapatın ve rulo yapın. Ardından ruloları kendi ekseni etrafında dolayın ve on dakika kadar dinlendirin. Dinlenen hamurları bir merdane ile yemek tabağı boyutunda açın. Üzerine sürmek için sade yağı eritin. Hamur parçalarının iki tarafını da tavada kızartın. Kızaran hamurların üstüne sade yağı sürün ve servis edin.

Sizde evde sade yağ elde etmek ve muhteşem lezzete yemeklerinizde yer vermek istiyorsanız ihtiyacınız olan tereyağını CarrefourSA marketlerinden satın alabilir, hemen sade yağınızı yapabilirsiniz.