Sardalya Mevsimi

Görünümü hamsiyi andıran sardalya, en fazla tükettiğimiz balık türleri arasında yer alır. Avlanmanın ardından kısa zamanda tüketilmesi gereken bu balık türünü, satın aldıktan sonra da hemen pişirmemiz veya dondurucuya koymamız gerekir.

Lezzet konusunda hamsi ile yarışan Sardalya sofralarda yemek olarak yenmesinin yanısıra balık yağı ve balık unu üretiminde de kullanılır. Sofralarda taze yemenin dışında, konserve satışlarıyla da rekor kıran bir türüdür.

Sardalya Balığının Özellikleri

Sürüler halinde yaşamlarını sürdüren sardalyalar, geçmişte “ateş balıkları’” şeklinde isim alırlardı. Nedeni ise sardalyanın suya verdiği görünümü. Yeşil gövde üstüne mavi beneklere sahip olan bu balıklar, en çok 25 cm uzunluğunda olabilir. Sardalya, ülkemizde hamsi balığından sonra en çok tükettiğimiz balık türüdür. Sardalyanın makul boyutlarda olması, onu kolayca pişirebilmemizi ve lezzet yüklü olmasını sağlıyor.

Neredeyse bütün denizlerimizde yaşayabilen sardalya balıklarına, daha çok Ege ve Marmara Denizi’nde rastlanıyor. Sürü şeklinde yaşadıklarından dolayı, avlanmaları da kolaylaşıyor. Sardalya balıklarının avlanma zamanı için en uygun ay Haziran. Yaz mevsiminde Çanakkale Boğazı’ndan İstanbul’a doğru yol alan sardalyalar, sıcak havaların en önemli deniz ürünlerinden biri.

Çoğunlukla, Haziran ile Ekim ayları arasında avlanma devam ediyor. Küçük boyutlara sahip sardalyaların, daha leziz olduğunu söyleyebiliriz. Hatta en küçük sardalyalarda kılçık ayıklamaya bile gerek yoktur. Bu yüzden, özellikle çocuklar tarafından da çok sevilen bir balıktır sardalya.

Sardalya Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Sardalyanın en tazesini Haziran – Ekim ayları arasında bulabiliriz. Haziran ve Ekim aylarında avlanması süren sardalya balıkları, bu dönemlerde gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ekim sonrasında ise bu balıklar yumurtlama dönemine girerler.

Sardalya Balığının Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağ asitleri, bakır, çinko, demir ve iyot kaynağı olan sardalyanın faydalarına gelin birlikte bakalım;

 • Sardalya protein açısından çok zengindir. Ortalama 85 gr sardalyada 23 gr protein vardır.
 • Sardalya, B12 ve D vitamini, kalsiyum ve selenyum açısından oldukça zengindir.
  Kemik sağlığını korumada oldukça etkin olan kalsiyum da sardalyada bolca bulunur. Sadece 56 gr sardalyada 217 mg kalsiyum vardır.
 • Yüksek protein ve yağ asitleri sayesinde uzun süre tok tutarak, kilo vermeye ve kilonuzu korumaya yardımcı olur.
 • Sardalya selenyum kaynağı olarak bilinir. Selenyum serbest radikalleri sayesinde antioksidan özelliği ile sayısız fayda sağlamaktadır.
 • Sardalya içeriğinde bulunan yüksek omega-3 yağ asidi içeriği, sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklığı destekler.

Sardalya Nasıl Temizlenir?

Pişirme öncesinde, sardalyaları en iyi şekilde hazırlamak için şu adımları takip edebiliriz:

 • Sardalyayı kuyruğundan tutup, bir bıçakla pullarını alın.
 • Pulları temizleme aşamasında nazik davranalım ki, balığımızın eti zedelenmesin.
 • Sardalyanın her iki tarafındaki pulları da temizlediğimizden emin olalım.
 • Balığımızın karnına çizik atıp, ortadan ikiye kesin.
 • İç organlarını dışarı çıkarın.
 • Son adımda balığınızı bol suyla yıkayın.

 

Fırında Sardalya Tarifi

Az malzeme ile oldukça pratik bir tarif için haydi mutfağa.

Fırında Sardalya pişirmek için öncelikle fırın tepsisine yağlı kağıt yerleştirip, üzerine birkaç damla zeytinyağı ilave edin. Balıklarımızı tuzlayıp, fırın tepsisine alın. Fırını 180 dereceye alıp, balıklarımızı pişmeye bırakın. Fırınlama yöntemiyle pişirilen sardalya, çok daha sağlıklı ve leziz olacaktır!

Fırında Sardalya Buğulama

Sardalya balığına ne kadar kızartma yakışsa da buğulama bir balığı sağlıklı pişirmenin en doğru yoludur.

Fırında Sardalya Buğulama için Malzemeler

 • 1 kg sardalya
 • 2 orta boy soğan
 • 2 orta boy domates
 • 2 diş sarımsak
 • Bir tutam maydanoz
 • 1 limonun suyu
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz, karabiber

Fırında Sardalya Buğulamanın Hazırlanışı

Sardalya yağlı bir balık olduğu için dağılmaya çok müsaittir ve bu nedenle de dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir. Yıkadığınız balıkları tuzladıktan sonra bir süzgeçte beklemeye alın ve buğulamanın diğer malzemelerini hazırlamaya başlayın. Halka doğranmış soğanları ve ince kıyılmış sarımsakları fırın tepsisine alın. Malzemenin üzerine sardalyaları açarak dizin. İri halkalar halinde doğranmış domates dilimlerini balıkların üzerine dizin. Zeytinyağı ve limon suyunu tepsiye gezdirdikten sonra ince kıyılmış maydanoz yapraklarını da ekleyin. Son olarak karabiber ekin ve alüminyum folyo ile kapattığınız tepsinizi önceden ısıtılmış 200 derece fırına alın.

Öneri: Dilerseniz aroma katması için, fırın tepsinize 1 adet defne yaprağı koyabilirsiniz. Tepsiyi alüminyum folyo ile kapatırsanız balık alüminyum folyoyu alarak tepsinizi 15 dakika daha fırında tutabilirsiniz.

image_print