Sucuk nasıl saklanır? Peynir nasıl kesilir? Zeytin’in tuzu nasıl alınır? bilmek istediğiniz tüm püf noktaları bu yazımızda…

Şarküteri ürünleri mutfağımızın baş tacı. Kahvaltıda, piknikte, kampta ya da evde yemek olmadığında ilk aklımıza gelen şarküteri ürünleri ile pratik bir sofra hazırlamak olur. Peki en sevdiğiniz şarküteri ürünleri hakkında her şeyi bilmek istemez misiniz?

Peynir, zeytin, sucuk, pastırma çeşitleri en çok tercih edilen şarküteri ürünleri. Kimi zaman kahvaltıda, kimi zaman çay keyfi yaparken, kimi zamanda piknikte ve kampta ya da ara sıcaklar arasında nefis birer kokteyl lezzeti olan şarküteri ürünleri, pratik bir servis ile lezzetli birer atıştırmalık olarak yerini alıyor.

CarrefourSA marketlerinin reyonlarında bir arada gördüğünüz şarküteri ürünleri birbirinden farklı sunum özellikleri ve saklama koşullarına sahip. İşte peynir tabaklarında harikalar yaratmanızı sağlayacak, kamp sofranızda size pratiklik kazandıracak, zeytin saklamanın en doğru yollarını öğretecek çok değerli bilgiler.

Peynir nasıl kesilir?

“Alırım elime bıçağı kare kare doğrarım” değil, “her peynirin farklı doğrama stilleri vardır” demek daha doğrudur. Düşünün ki; her peynir aynı yöntemlerle hazırlanmaz, yağ oranları birbirinden farklıdır. Hatta kimi peynirin ortası, kimi peynirin kenarları daha yağlıdır. Eşit lezzet dağılımı için de peynir çeşitlerinin birbirinden farklı sunum teknikleri vardır.

 • Peynir dilimlemek için peynir kesme aleti kullanabilirsiniz.
 • Beyaz peyniri dilimlerken bıçağınızı ıslatıp doğrama işlemi yaparsanız peynir dağılmaz.
 • Çeşitli peynirlerle peynir tabağı hazırlayacaksanız her peyniri farklı bir bıçakla kesmeli veya bıçağı temizleyerek kullanmalısınız.
 • Camembert, brie gibi yuvarlak peynirlerin orta kısmı daha yağlı ve lezzetlidir. Herkesin bu lezzeti alabilmesi için peynir porsiyonu pasta dilimi şeklinde incecik kesilmelidir. Peynir önce dörde, ardından dilimler yarıya bölünmelidir.
 • Kaşar peyniri ve cheddar gibi sert peynirler dikdörtgen bloklar halinde kesilmelidir. Bu peynirler küp küp doğranarak minik kürdanlarla servis edilebilmektedir.
 • Gravyer, gouda, rokfor gibi üçgen peynirler dikdörtgen dilimler halinde kesilmelidir.
 • Piramit şeklinde kesilmiş peynirler merkezden dışa doğru çapraz kesilmelidir.

Yumuşak peynir nasıl servis edilir?

Yumuşak peyniri bıçak yardımıyla kesseniz de şeklini korumaz. Bu peynirleri kaşık yardımıyla küçük bir sos kasesinde servis edebilirsiniz.

Peynir nasıl muhafaza edilir?

Salamura bir ürün olan peyniri uzun süre bozulmadan saklayabilmenizi sağlayacak tüyolar:

 • Peynir çeşitleri için buzdolabının ısısı 2-4 derece olmalıdır.
 • Ambalajı açılan beyaz peynir, saklama kabında muhafaza edilmelidir.
 • Beyaz peynir salamura suyu içinde daha da olgunlaşır ve lezzetlenir. Eğer salamura suyu olmadan aldıysanız, içme suyuna yemek tuzu ilave ederek kendi salamura suyunuzu hazırlayabilirsiniz.
 • Beyaz peynir ambalajı açıldıktan hava ile temas etmemelidir. Sıkı sıkı kapanan bir cam saklama kabında muhafaza edilmelidir.
 • Kaşar peynirinin küflenmemesi için streç filme sarılmaması gerekir. Ambalajı açıldıktan sonra kendi ambalajında kalması ve ağzının kapatılması yeterlidir.
 • Peynirin saklama kabına 1 adet kesme şeker koyarsanız, kesme şeker nemi çekip peynirin tazeliğini korumasına yardımcı olur.
 • Dilimlenmiş ve oda sıcaklığında beklemiş peynirler, buzdolabındaki peynir ile aynı saklama kabına girmemeli, ayrı bir kaba konmalıdır. Çünkü oda ısısındaki peynir, diğer peyniri bozar.
 • Sert peynirler, ambalajı açıldıktan sonra en fazla 6 hafta buzdolabında saklanabilir.
 • Yumuşak ve orta sertlikteki peynirler, ambalajı açıldıktan sonra en fazla 3 hafta buzdolabında saklanabilir. Bu peynirlerde küf oluşsa da yarım santim kalınlığında katman kesilerek atıldığında peynir tüketilebilmektedir.

Zeytin saklamayla ilgili püf noktaları

Siyah ve yeşil zeytinlerin uzun süre muhafaza edilmesi için cam kavanozda muhafaza edilmesi gerekir. Hazır salamura zeytinlerin kendi yağı olduğu için üzerlerine zeytinyağı yerine ayçiçek yağı konması yeterlidir. Zeytinyağı servis sırasında zeytinin üzerine ilave edilmelidir. Zeytin kavanozu; mutfak dolabının serin ve karanlık bir bölümünde saklanmalıdır.

Siyah zeytinin tuzu nasıl alınır?

Siyah zeytinin fazla tuzunu almak için zeytini kaynamış sirkeli suda en az 1 saat bekletin. Süzdükten sonra kavanozun üzerine ayçiçek yağı ekleyin ve kavanozu iyice sallayın. Zeytininiz artık daha tuzsuz.

Sucuk nasıl saklanır?

Sucuk yaş bir şarküteri ürünü olduğu için çabuk küflenebilir, bakteri oluşabilir. Bu nedenle uygun saklama koşulları sağlanmalıdır. Sucuğu porsiyonlara bölerek streç filmlere sarıp derin dondurucunuzda uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Bu, sucuk saklamanın en sağlıklı yöntemlerinden biridir.

Taze sucuğu çabuk tüketecekseniz ve derin dondurucuya koymak istemiyorsanız, kurutabilirsiniz. Sucuğu kurutmak için sıcak, güneş almayan ve nemsiz bir ortamda sucuğu asabilirsiniz. Sucuğu kuruttuktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

Pastırma ile ilgili az bilinenler

Geleneksel bir lezzet olan pastırma, antrikot, bonfile gibi etin en değerli bölümlerinin çeşitli baharatlar ve tuzla birleştikten sonra kurutulmasıyla yapılır. Peki pastırmayı ne kadar tanıyorsunuz? İşte pastırmanın tarihinden vitaminlerine kadar değerli bilgiler:

 • Pastırma, Türklerin buluşudur. Pastırma ilk olarak Orta Asya’da Hunlar tarafından yapılmıştır.
 • Pastırmanın Türkiye’deki en ünlü üretim merkezi Kayseridir.
 • Pastırma, A vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından zengindir.
 • Buzdolabı gibi bir teknolojinin olmadığı eski zamanlarda, etin uzun süre saklanması için et kurutularak ve çemenlenerek pastırma haline getirilirdi.
 • Pastırma pişirildiğinde daha lezzetli olur.
 • Geçmişte askerler, savaşa giderken yanlarında konserve ile birlikte pastırma da götürürlerdi. Çünkü pastırma dayanıklı bir yiyecektir.

Şarküteri ürünlerinin en tazesi, yöresel peynir çeşitleri, coğrafi işaretli ürünler, pastırmanın iyisi ve daha birçok şarküteri ürünü CarrefourSA marketlerinde sizi bekliyor.

Faydalı bilgiler, mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak püf noktaları, evde güzellik ve bakım tüyoları için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print