Sebzeleri Haşlamalı mı Buharda mı Pişirmeliyiz?

Sebzelerin sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak doğru pişirme tekniklerini kullanıyor muyuz? Bu yazımızda sebzeleri besin değerlerini koruyarak nasıl daha sağlıklı pişirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Taze ve mükemmel pişmiş sebzelerin tadı hayatın en büyük zevklerinden biridir. Sebzelerin içinde yer alan besinlerden tam olarak yararlanabilmek için, sebzeleri olabildiğince tazeliğini yitirmeden pişirmeliyiz. Bu sadece lezzetin değil değerli besinlerin de korunmasına yardımcı olur. Sebze pişirmenin pek çok farkı yöntemi olmakla birlikte bu yazımızda haşlayarak veya buharda pişirme yöntemleri ile ilgili püf noktalarını bulabilirsiniz.

Sebzeleri Haşlayarak Pişirmek

Haşlama işlemi hızlı ve kolaydır. İşin sırrı mümkün olduğunca az su kullanmak ve aşırı pişmekten kaçınmaktır. Bu sayede tüm vitaminler ve lezzet korunmuş olur. Brokoli, karnabahar gibi sebzeleri köklerinden ayırıp eşit büyüklükte parçalar halinde kesin. Kaynamış su dolu tencereye koyun ve ve sebzeler yumuşayana kadar pişirin. Patates, havuç, yer elması gibi nişastalı sebzeleri pişirmek için soğuk suya kullanın ve sıcaklığın sebzelerin içinde dağılmasını sağlamak için kısık ateşte pişirin.

Haşlayarak pişireceğiniz sebzeler için;

  • Sebzenizi haşlarken içine atacağınız bir miktar tuz sebzede yer alan vitamin değerlerinin korunmasını ve daha lezzetli bir sonuç elde etmenizi sağlar.
  • Sebzeyi pişirirken renginin korunması için birkaç damla limon suyu ilave edin.

Sebzeleri Buharda Pişirmek

Sebzeleri kendi buharlarında pişirmek lezzet, renk ve hayati besinlerin korunması bakımından en iyi yöntemdir. Patates, kabak, karnabahar, brokoli, havuç, kereviz, yeşil ve kırmızı biber, patlıcan, taze fasulye, Brüksel lahanası, pancar, bal kabağı, enginar gibi çoğu sebze türü buharda pişirmek için uygundur.

Buharda pişirme için kullanacağınız tencerenin büyüklüğüne uygun bir süzgeç ya da buharda haşlama işlemi için özel olarak üretilmiş delikli aparatlar kullanabilirsiniz.

Buharda pişireceğiniz sebzeler için;

  • Tencereye su koyup kaynatın.
  • Haşlayacağınız sebzeleri uygun büyüklükte doğrayın.
  • Sebzeleri haşlamadan önce geç haşlanan sebze ile çabuk haşlanan sebzeleri ayırın. Örneğin, havuç geç haşlanan bir sebzeyken, kabak çok daha çabuk haşlanan bir sebzedir. Eğer sebzeleri aynı anda haşlayacaksanız, geç haşlananları küçük, çabuk haşlananları daha büyük doğramanızı tavsiye ederiz. Böylelikle pişme sürelerini dengelemiş olursunuz.
  • Taze fasülye haşlarken vitamin kaybını önlemek için kılçıklarını haşladıktan sonra kesmenizi öneririz.

Pişirme yöntemleri ile ilgili püf noktalarını okuduğunuza göre bugün ne pişireceğinizi düşünmeye başladıysanız “ Kış Sebzeleri ile Sağlıklı Yemek Tarifleri ” yazımıza göz atmanızı öneririz.

Mevsimin en taze sebzelerini CarrefourSA marketlerinde, beslenme ve mutfakta pratik bilgilere ilişkin bilgileri bloğumuzda bulabilirsiniz.

image_print