Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çevrenizdeki sokak hayvanlarının beslenme ve barınma koşullarını iyileştirebilmeniz için size bazı önerilerimiz var…

Sokakta sahipsiz yaşayan kedi ve köpeklerin beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayarak onların daha konforlu ve sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlayabilirsiniz. Yağmur, kar yağışının, soğuk havanın hakim olduğu kış günlerinde ya da bunaltıcı sıcakların hakim olduğu yaz günlerinde, trafiğin ve hayvanlara işkence eden insanların olduğu kent yaşamında, kısacası mevsim ve ortam koşulları fark etmeksizin sokaklarda yaşamaya çalışan hayvanların ilgi ve sevgiyle üretilmiş fikirlere ihtiyacı vardır. İşte madde madde sokak hayvanları için yapabileceğiniz iyiliklerin listesi:

 1. Kapınızın önüne mama ve su kapları koyun.
 2. Mama ve su kaplarını ana caddeden uzak, hayvanların güvenli olabileceği noktalara bırakın.
 3. Soğuk havada kaptaki suyun donmaması için, suya zeytinyağı damlatın.
 4. Yemek artıklarını onlar için ayırıp, mama kaplarına koyun. Ancak sokak hayvanlarına yemek verirken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Onların zehirlenmemesi, yaralanmaması için Sokak Hayvanlarına Yemek Verirken Bunlara Dikkat Edin blog yazımızda önemli bilgiler bulabilirsiniz.
 5. Sokak hayvanlarına yemek artıklarının yanında kuru ve yaş mamalar da verin.
 6. Yemekler ve mamalar yağmur, kar gibi etkenlerden zarar görmesin diye mama kaplarını korunaklı alanlara bırakın.
 7. Kedi ve köpekler için kutulardan kulübeler yapın. Kulübeleri evinizin bahçesine, parkların kuytu köşelerine koyun.
 8. Kediler soğuktan korunmak ya da saklanmak için arabaların çamurlukları arasına saklanırlar. Aracınızı çalıştırdığınızda mutlaka kaputa vurun, kornaya basın.
 9. Çevrenizdeki hasta hayvanların veteriner kontrollerini yaptırın. Onları tedavi ettirin.
 10. Çevrenizdeki insanları, sokak hayvanlarının korunmaya muhtaç olduğu ve beslenmeleri gerektiği konusunda bilgilendirin.
 11. Sokağınızda başıboş gezen, hastalık şüphesi taşıyan hayvanlar varsa, belediye ekiplerini bilgilendirin.
 12. Sokak hayvanlarına sevginizi vermeyi unutmayın.

Sokak hayvanları için kulübe yapımı

Sokak arasındaki küçük bir park, iki apartman arasındaki yeşil alan, bahçeniz, hatta terasınız ve balkonunuz sokak hayvanları için tasarlayacağınız kulübeyi koyabileceğiniz en uygun alanlardır. Sokağınızdaki bakıma muhtaç kedi ve köpekler için birkaç basit malzemeyle hazırlayacağınız kulübe için aşağıdaki malzemeleri temin ederek çalışmaya başlayabilirsiniz:

 • Boş koli
 • Köpük yalıtım malzemesi
 • Eski yastık
 • Büyük boy çöp poşetleri
 • Koli bandı
 • Maket bıçağı

Yapılışı
Köpük malzemeyi boş kolinin etrafını saracak şekilde maket bıçağıyla kesin. Koliyi köpükle kaplayın ve kenarlarından koli bandı ile sağlamlaştırın. Kulübenin soğuk hava koşullarından etkilenmemesi için çöp poşetini açarak 2 kat yapın ve taban dahil tüm kulübeyi çöp poşeti ile kaplayın. Eğer kediler için kulübe yapıyorsanız, en fazla 20 cm en ve yükseklikte, köpekler için kulübe yapıyorsanız, en fazla 40 cm en yükseklikte kapı açın. Kapı kenarlarını koli bandı ile sağlamlaştırın. Kulübeniz hazır.

Öneri: Hazırladığınız kulübeyi güvenli olabilecek, araç trafiğinin ve insan yoğunluğunun olmadığı, kuytu ve korunaklı alanlara yerleştirin. Mama ve su kaplarını da bu yaşam alanına yakın bir noktaya bırakın.

Sokak hayvanlarını sahiplendirin

Belki de çevrenizde kedi ya da köpek sahiplenmek isteyen birçok insan vardır. O halde çevrenizdeki sokak hayvanlarının sıcak bir yuvaya sahip olması için sosyal medyanın gücünden yararlanmaya ne dersiniz? Sokağınızda gördüğünüz kedi ve köpeklerin fotoğraflarını çekip, faklı sosyal medya platformlarında açtığınız sosyal medya hesaplarında paylaşabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımlarında hayvanın bulunduğu semt, sokak bilgilerini verebilir ve yakın çevrenizden ilgi görebilirsiniz.

CarrefourSA’nın “Dost Hareketi”ne katılın

CarrefourSA’nın Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) işbirliği ile başlattığı Dost Hareketi projesi sayesinde yenilebilir tüketim fazlası ürünler barınaklardaki sahipsiz hayvanlara ulaştırılıyor. Türkiye’nin her yanından yenilebilir tüketim fazlası ürünlerin barınaklardaki evsiz hayvanlarla paylaşılmasını sağlayan proje sayesinde Haykonfed üye dernek, temsilci ve gönüllüleri vasıtasıyla sahipsiz hayvanların karnı doyuyor. Böylece yiyecek artıklarının imha edilmesine de gerek kalmıyor. Haykonfed gönüllülerinin seçtiği mağazalardan belirli dönemlerde atık yiyeceklerin alınmasıyla başlayan ürün bağışına katılmak için CarrefourSA’nın Tekirdağ hiper, Marmara Ereğli, Denizli, Fatih ve Sancaktepe mağazalarına artık yemekleri ulaştırabilirsiniz.

CarrefourSA’nın kedi ve köpekler için kuru ve yaş mama çeşitlerindeki uygun fiyatları kaçırmayın. Sık sık “köpek mamalarında bir alana bir bedava, kedi ve köpek mamalarında yüzde 50 indirim” kampanyaları düzenleyen CarrefourSA marketlerinde birçok marka arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Evcil hayvan bakımını ve sokak hayvanlarının sağlıklı bir yaşam sürmesini önemseyen CarrefourSA’nın nelazimsa.carrefoursa.com blog sayfasında, hayatı birlikte sürdürdüğünüz sevimli hayvan dostlarınız için faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

image_print