Sıcak Havalarda Sokak Hayvanlarını Koruyalım

Su ihtiyaçları oluyor ama söyleyemiyorlar, dışarısı çok sıcak ama sığınacak bir yer bulamıyorlar… Sokaktaki tüylü dostlarınız için elinizden geleni yapmaya hazırsanız tüm pratik fikirler bu yazımızda.

Sokakta yaşamak onlar için yeteri kadar tehlikeli ve buna ek olarak sıcak havalar da hayati tehlikeler doğurabiliyor. Sokakta yaşayan hayvanların temiz su ve barınacak bir yer bulması önemli bir sorun. Özellikle sıcak yaz günlerinde serinleme ihtiyaçları olduğundan daha fazla temiz suya ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle sokaklarda, parklarda onlar için su kapları bulundurulması, barınabilecekleri gölge alanlar yaratılması gerekiyor.

İşte sokaktaki canlılar için yapabilecekleriniz:

1. Mutlaka su bulundurun

Su, hayvanlar için hayati öneme sahiptir. Sıcak havalarda köpeklerin ve kedilerin günlük tükettikleri besinin 2 buçuk katı kadar su tüketmesi gerekir. Kediler ve köpekler aşırı sıcak ve artan susuzluk nedeniyle halsiz düşebilir, hatta kalp krizi geçirebilirler. Onların sıcaktan bu derece etkilenmesinin nedeni ise ter bezlerinin olmayışıdır. Bu nedenle sıcağa karşı oldukça duyarlı hayvanların, insanlar tarafından rahatlatılması ve su ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.

Sokakta yaşayan hayvanların su ihtiyacını karşılarken suyu metal kaba koymamak gerekir. Isınan kap, kedi ve köpeklerin dil ve ağızlarının yanmasına, suyun ısınmasına neden olacaktır. Sokağınızda yaşayan hayvanların su dolu kaplarını parklarda gölge ve kuytu alanlara yerleştirebilirsiniz.

2. Mutlaka mama bulundurun

Sıcak yaz günlerinde sokakta yaşayan hayvanların yemek bulması da zordur. Halsizlik ve susuzluk çeken hayvanların kolayca erişebileceği noktalarda kuru mama bulundurulmalı ve boşalan mama kapları mutlaka tazelenmelidir. Bu sevimli dostları yemek atıkları ile beslemek çok yanlış bir davranıştır. Yemek atıkları sıcak havada hızlı bir şekilde bozulabileceğinden onların zehirlenmelerine ve ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilirsiniz.

Sokağınızda yaşayan hayvanlar için plastik mama kaplarında kuru mama bulundurabilir, kedi ve köpekler için özel üretilmiş yaş mamaları da tercih edebilirsiniz. Ancak yaş mamaların hemen tüketilmesini beklemeli, kalan mamayı sıcaktan bozulma riskine karşı kapta bırakmamalısınız.

3. Gölge alan yaratın

Sıcak yaz günlerinde sokakta yaşayan hayvanların da dinlenebilecekleri rahat ve gölge bir alana ihtiyaçları vardır. Özellikle güneş ışığından uzak parklara, ağaçlık alanlara satın aldığınız ya da farklı malzemelerle tasarladığınız kulübeyi yerleştirebilirsiniz.

Sokakta yaşayan hayvanlar için kulübe

Marketlerde bulabileceğiniz boş ve sağlam kolileri sokak hayvanları için yeni bir eve dönüştürebilirsiniz. Bunun için malzemeler;

 • Boş sağlam bir koli
 • Koli bandı
 • Yumurta kartonu veya köpük malzeme
 • Kağıt ve kumaş parçaları
 • Çöp poşeti

Yapılışı
Koliyi sıkı bir şekilde kapatın ve bantlayın. Hayvanların girebileceği yükseklikte ve genişlikte bir kapı açın. Koliyi önce gazete kağıtları, ardından yumurta kartonları ya da köpük malzeme ile kaplayarak sıcak hava yalıtımı sağlayın. Kulübeyi çöp poşeti ile kaplayarak ıslanmalara karşı koruyun. Kulübenin içinde kağıt ve kumaş parçaları ile rahat bir zemin oluşturun. Tasarım kulübenizi kuytu ve gölge bir köşeye yerleştirin, üzerine mutlaka onun bir “barınak” olduğunu yazın.

Kediler için yaptığınız barınağı köpeklerin yoğun olduğu bir bölgeye yerleştirmeyin. Kulübe yakınlarına mama ve su kapları koyarak hayvanların ilgisini bu alana kolaylıkla çekebilirsiniz.

Sokaktaki canlılar için kulübe yaptıktan sonra pet şişeden sumatik de yapabilir, onların serinlemesini sağlayabilirsiniz. Sumatik yapımı gibi pek çok pratik bilgiyi Sevimli Dostlar sayfamızda bulabilirsiniz.

4. Kuşları unutmayın

Dışarıda yaşayan kuşlar da sıcaktan çok kolay etkilenmekte, sıcak hava nedeniyle ani ölüm tehlikesiyle karşılaşabilmektedir. Kedi ve köpekler için koyduğunuz su kapları onlar için fazlasıyla derin olduğu için kuşlar bu kaplardan su içememektedir. Bunun için kuşlara özel kaplar tercih edilmelidir. Geniş ağızlı ve sığ kaplar kuşlar için en ideal su ve yem kaplarıdır. Kaplar güneş almayan cam önlerine, balkonda kuytu köşelere yerleştirildiğinde kuşlar hem su içebilecek hem de neşeli bir şekilde duş alabilecektir.

Kuşlar için tercih edeceğiniz su ve yem kapları 4 parmak yükseklikte olmalıdır.

5. Sıcaktan etkilenen hayvanları gözlemleyin

Kediler, köpekler ve kuşlar sıcak çarpması, açlık, susuzluk nedeniyle bazı belirtiler gösterebilmektedir:

 • Hızlı nefes alıp verme
 • Morarmış dil veya renksiz diş etleri
 • Güçsüzlük, halsizlik gibi belirtiler
 • Kusma ve ishal
 • Baygınlık
 • Salya
 • Şok

Eğer sokakta yaşayan hayvanlarda bu gibi belirtileri gözlüyorsanız, nemli bezle baş bölgesini nemlendirmek vücut ısısının düşmesine yardımcı olacaktır. Ancak ilk müdahaleden sonra hayvanı veteriner hekim kontrolüne götürmenizde fayda var. Veteriner kontrolünde serum tedavisi, oksijen desteği yapılabilir ve hayvanın kısa sürede normal hayatına dönmesi sağlanabilir.

Sıcak havalarda çevrenizdeki canlıların kuru mama, yaş mama, yem ve su ihtiyaçlarını karşılayarak, onlara barınma olanakları sağlayarak bugünleri daha konforlu ve sağlıklı atlatmalarını sağlayabilirsiniz. Sokakta yaşayan kedi ve köpekler için kuru ve yaş mama, mama kapları, kuşlar için yem çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Sevimli dostlarınız için pek çok önemli ve pratik bilgi için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print