Sokak Hayvanlarına Yemek Verirken Bunlara Dikkat Edin

Çevrenizdeki sokak hayvanlarının çaresizce yemek aradığını görüyorsunuz ve onlara evinizde artan yemekleri veriyorsunuz. Peki bunu yaparken doğru bildiklerinizin aslında yanlış olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Sokak hayvanları aç olduklarında her an yiyecek bulamaz. Bunun sebeple yemek bulmakta zorluk yaşayan sokak hayvanlarının karnının doyması için evde kalan yemekleri onlarla paylaşmak gerekir. Ancak yemek artıkları hayvanlara doğru şekilde verilmelidir. Onların zehirlenmemesi, yaralanmaması için yemekleri kemiklerden arındırmak, hasta olmamaları için soğuk su vermemek, yemekleri parçalamak gibi basit yöntemleri bilmeniz gerekir. Sokak hayvanlarının minik bedenlerinin zorlu yaşam koşullarında dayanıklı olabilmesi için aşağıdaki tüyoları dikkatlice okumanızı öneririz:

Doğru kapları seçin

Sokak hayvanlarına su ve mama verirken metal kaplar kullanmayın. Çünkü metal kaplar yaz aylarında suyun ısınmasına, ısınan kap ise hayvanın dilinin yanmasına neden olabilir. Ayrıca kış aylarında sokak hayvanlarının dilleri soğuyan metal kaba yapışabilir. Metal kap, soğuk havanın da etkisiyle suyun daha kolay donmasına neden olabilir.

Sokak hayvanlarına su ve mama vermek için CarrefourSA pet shop reyonlarında uygun fiyatlara bulabileceğiniz plastik mama kaplarını tercih edebilirsiniz.

Yemekleri parçalayın

Sokak hayvanlarına pişmiş tavuk, et gibi iri parçalı yemekler vereceksiniz bu yemekleri mutlaka parçalayın. Çünkü iri parçalar hayvanda hazımsızlığa ve karın ağrısına neden olabilir. Eğer etrafınızda yavru köpekler varsa, onlar için en minik parçaları ayırın. Hatta yavrular için özel püreler hazırlayın. Dişleri yeni çıkmakta olan yavru köpeklerin midesi çok küçük olduğu için kolay sindirilebilir yemekler yemesi gerekir.

Onlara kemik vermeyin

Kedi ya da köpek olsun sokak hayvanlarına yemeklerden artan kemikleri vermeyin. Hazmı zor olan kemik parçaları aynı zamanda onların hayatını tehlikeye atan birer silaha dönüşmektedir. Parçalanan kemiklerin, hayvanların nefes borusunda, diş etlerinde yaralanmalara neden olabileceğini unutmayın.

Öneri: Hayvanların kırmızı et ve beyaz etin besleyiciliğinden yararlanmasını istiyorsanız, kemikleri kaynatarak kemik suyu yapabilir, bu suyu ekmek parçaları ile zengin bir menüye dönüştürebilirsiniz.

Yaz günlerinde dışarıda yemek bırakmayın

Yaz mevsiminde dışarıda yemek bırakmak hayvanların hayatını tehlikeye sokmaktadır. Sıcak havada çok kısa bir sürede bozulan yemek hayvanların zehirlenmesine neden olabileceği için yemeğin kapta beklememesi gerekir. Yaz günlerinde sokak hayvanlarının beslenmesinde yapabileceğiniz en doğru hareket; hayvanın yemeği yemesini beklemektir.

Her zaman su bulundurun

Sokak hayvanlarının temiz su bulma şansları yok denecek kadar azdır. Gün içinde 1-2 saatte bir su içme ihtiyacı duyan sokak hayvanları için sokağınızda, kapınızın önünde mutlaka temiz su dolu bir kap bulundurun ve suyu her gün tazeleyin. Eğer sokağınızdaki kedi ve köpekleri sık sık kuru mama ve yaş mama ile ödüllendiriyorsanız, mama kaplarının yanında mutlaka temiz su bulundurmalısınız. Çünkü kuru ve yaş mamalar, kedi ve köpeklerde su ihtiyacına neden olur.

Kuru ve yaş mamalar da verin

Sokak hayvanlarına artık yemeklerin yanında kuru ve yaş mamalar da vermelisiniz. Çünkü kuru ve yaş mamalar onlar için en kaliteli besinlerdir. İhtiyaçları olan tüm vitamin ve mineralleri barındıran bu mamalar, onların sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlar. Kuru ve yaş mama yiyen hayvanların hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır. Bu nedenle artık yemeklerle beslediğiniz sokak hayvanlarına düzenli aralıklarla kedi ve köpek mamaları vermelisiniz.

Barınaklardaki hayvanlar için CarrefourSA’nın “Dost Hareketi”ne katılın

CarrefourSA’nın Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (Haykonfed) işbirliği ile başlattığı Dost Hareketi projesi sayesinde yenilebilir tüketim fazlası ürünler barınaklardaki sahipsiz hayvanlara ulaştırılıyor. Türkiye’nin her yanından yenilebilir tüketim fazlası ürünlerin barınaklardaki evsiz hayvanlarla paylaşılmasını sağlayan proje sayesinde Haykonfed üye dernek, temsilci ve gönüllüleri vasıtasıyla sahipsiz hayvanların karnı doyuyor. Böylece yiyecek artıklarının imha edilmesine de gerek kalmıyor. Haykonfed gönüllülerinin seçtiği mağazalardan belirli dönemlerde atık yiyeceklerin alınmasıyla başlayan ürün bağışına katılmak için CarrefourSA’nın Tekirdağ hiper, Marmara Ereğli, Denizli, Fatih ve Sancaktepe mağazalarına artık yemekleri ulaştırabilirsiniz.

Minik dostların beslenmesi için ne lazımsa paylaşan CarrefourSA’nın kedi ve köpekler için kuru ve yaş mama çeşitlerindeki uygun fiyatları kaçırmayın. Sık sık “köpek mamalarında bir alana bir bedava, kedi ve köpek mamalarında yüzde 50 indirim” kampanyaları düzenleyen CarrefourSA’da birçok marka arasından tercihinizi yapabilirsiniz.

Evcil hayvan bakımını ve sokak hayvanlarının sağlıklı bir yaşam sürmesini önemseyen CarrefourSA’nın nelazimsa.carrefoursa.com blog sayfasında, hayatı birlikte sürdürdüğünüz sevimli hayvan dostlarınız için faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

image_print