Sömestr Tatilinde Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz Etkinlikler

Sömestr, çocukların dört gözle beklediği tatillerden biri ve bu 15 günlük süreyi en iyi şekilde değerlendirmek gerek. Sömestr tatili başlayacak olan çocuklarınız, birbirinden eğitici ve eğlenceli etkinliğe yer verdiğimiz bu yazımız sayesinde hiç sıkılmayacak.

Sömestr tatili çocukların heyecanla beklediği dönemlerden biri. Yılın ilk karnesi alınır, yaz tatiline günler sayılır, oyunlar ve eğlence derken 15 günlük tatil göz açıp kapayıncaya kadar biter. Bu dönemi çocukların faydalı bir şekilde geçirmesi ve eğitim döneminin kalan kısmında motivasyonlarını pekiştirmek için yapılacak sayısız aktivite bulunuyor. Çocuklar yaratıcı fikirlerin, renklerin ve iletişimin olduğu her yerde kendini özgür ve mutlu hisseder. Bu nedenle birlikte geçireceğiniz zamanın kıymetini iyi bilmeli ve tatil boyunca yaratıcılıklarını göstermeleri için onları teşvik etmelisiniz.

Sömestr tatili süresince dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise onlara zaman ayırmak ve isteklerini mümkün olduğunca yerine getirmek. Çocuğunuza daha fazla zaman ayırmak, etkinlikleri organize edebilmek ve onun yaratıcılığını sergileyebilmesi için ev işlerini biraz askıya almanızı, mutfak işlerinde, alışverişte ve temizlikte harcadığınız zamanı kısarak zamanınızın geri kalan kısmını çocuğunuza ayırmanızı öneririz. Çocuğunuzla birlikte evde yapacağınız aktiviteler ile hem aranızdaki ilişkinin güçlenmesinde adım atmış hem de onun zeka ve el becerisinin gelişmesinde önemli bir katkı sağlamış olursunuz. 2019 sömestr tatilinde çocuklarınızın boşa zaman harcamasından endişeleniyorsanız bu yazımızı dikkatlice okuyun.

Minik şefler mutfakta

Market alışverişini birlikte yaptıktan sonra, eve gittiğinizde rolleri değişin ve çocuğunuz minik şef olsun, siz de ona yardım edin. Mutfağa girdiğinizde onun istediği yemekler onun tarifleriyle pişirilsin, siz de ona fikir verin ve yardım edin. Tabi burada dikkat edilmesi gereken önemli noktaları atlamamalısınız;

 • Mutfak robotu, mikser, blender gibi elektrikli aletleri sizin gözetiminizde kullanmalı
 • Bıçak, mutfak makası gibi kesici mutfak aletlerini siz kullanmalısınız
 • Ocağı yakması gereken kişi sizsiniz. Çakmak ve kibrit sizin kontrolünüzde olmalı
 • Fırın yemeklerinin kontrolü sizde. Fırın kapağının açılıp kapatılmasında sorumluluk sizde olmalı

Çocuğunuzu yukarıdaki tehlike oluşturabilecek durumlardan uzaklaştırdıktan sonra onun özgürce mutfağı kullanmasına izin verin. Bu sorumluluk ona özgüven kazandırmanın yanı sıra, el becerilerinin gelişmesinde ve aranızdaki ilişkinin güçlenmesinde oldukça fayda sağlayacak. Çocuğunuzun sömestr tatilinde yapabileceğiniz daha farklı etkinlikler, birlikte hazırlayabileceğiniz pratik yemek tarifleri, çocuğunuza öğretebileceğiniz tasarruf yöntemleri gibi birçok faydalı bilgi bloğumuzda sizi bekliyor.

Marketten aldığınız hiçbir şey çöpe gitmeyecek

15 günlük sömestr tatilinde marketten aldığınız bazı ürünlerin ambalajları bu kez çöpe gitmeyecek. Yumurta kartonu, tuvalet kağıdı kartonu, süt kutusu, soda şişesi gibi basit malzemelerle eğlenceli oyuncaklar tasarlayabilir, çocuklarınızın eğlenirken el becerilerinin gelişmesinde de etkili olabilirsiniz. Ambalajlar ile maketler hazırlamaya başlamadan önce çocuğunuzun tüm süreci gözlemlemesine izin vermelisiniz. Örneğin; yumurta kartonundan tırtıl yapacaksanız öncelikle market alışverişine çocuğunuzla beraber çıkın. Eve döndüğünüzde malzemeleri birlikte yerleştirin. Çocuğunuzdan yumurtaları buzdolabına yerleştirmesini isteyin ve kartonları ıslanmayacak bir şekilde muhafaza etmesini söyleyin. Günlük hayatta çöpe atılan bu ve benzeri malzemelerin çöpe atılmayarak, bambaşka bir amaç için kullanılacağını düşünmek, onların hayal dünyalarında yolculuğa çıkmaları için de bir fırsat.

Yumurta kartonundan tırtıl

Yumurta kartonu girintili yapısı nedeniyle birçok maketin yapımı için en ideal malzemelerden biridir. Rengarenk boyalar ve yumurta kartonu bu maketin yapılışında kullanılacak ana malzemelerdir. Eğer amaç çocuğunuzun hayal gücünü ve el becerisini geliştirmekse renkler ve tırtılın uzunluğu konusunda çocuğunuzu istediğini yapma konusunda özgür bırakmalısınız. Yumurta kartonunun kesme işleminde, çıkıntının tamamını makas ya da falçata yardımıyla çıkartın. Çıkan parçayı sulu boya ile çocuğunuz istediği renkte boyasın. Fıstık yeşili, turuncu, pembe tırtıl yapımında çocukların en çok tercih ettiği renklerdir. Boya kuruduktan sonra sıra tırtılın antenleri, gözleri ve ağzını yapmaya geldi. Antenleri bakır tele renkli yün sararak yapabilirsiniz. Delgeçle tırtılın tepe noktasında eşit uzaklıkta delik açın ve antenleri bu deliklerden geçirerek kıvırın. Düğmelerden göz yapıştırın, bir de küçük bir ağız çizin ve işte tırtılınız hazır.

Tuvalet kağıdı kartonundan kalemlik ve dürbün

Tuvalet kağıdı kartonları çocuklar için her türlü oyuncak yapımı için uygundur. Bu kartonlardan kalemlik, dürbün gibi tasarımlar ortaya çıkarılabilir. Çocuğunuzla birlikte hayal gücünüzü bir araya getirdiğinizde size özel bambaşka tasarımlara da imza atabilirsiniz. Tuvalet kağıdı kartonundan kalemlik yapmak için istediğiniz sayıda kartonu kullanabilirsiniz. Örneğin; 3’lü bir kalemlik için kaplama kağıdı, zımba, düz bir karton ve makasa ihtiyacınız var. Rulo kartonlarınızı 3 farklı boyda keserek işleme başlayabilirsiniz. Çocuğunuz istediği kağıtlarla ruloları kapladıktan sonra zeminde eşitleyerek birbirine zımbalayın, düz kartona yapıştırın ve fazla kartonu kenarlarından kesin. Kalemliğiniz hazır.

Kalemliği kağıtla kaplamak yerine, ruloları sulu boya ile boyayabilirsiniz ancak boya kartonu yumuşatabilir. Kağıtla kaplandığında daha dayanıklı bir malzeme elde edersiniz. Kalemlikte olduğu gibi 2 ruloyu birbirine zımbalayarak çocuğunuz için eğlenceli bir dürbün de tasarlayabilirsiniz.

Süt kutusundan ev

Çocukların sağlam kemik ve güçlü dişlere sahip olması, günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyaçlarının karşılanması için her gün süt içmesi gerekiyor. Hal böyle olunca birçok süt kutusu çöpe atılıyor. Bu sömestr tatilinde süt kutularını çöpe atmayarak çocuğunuzla eğlenceli bir aktivite yapabilirsiniz. Bu etkinlikte birkaç adet farklı boylarda süt kutuları kullanarak düz bir karton üzerinde amatör bir sokak maketi de hazırlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli boylarda süt kutuları, kaplama kağıtları, yapıştırıcı, makas ve maket bıçağına ihtiyacınız olacak. Süt kutularına çatı yapabilmek için kutu yüksekliğini ters “V” olacak şekilde kesin. Çatı için artan kartonları açarak düz kartonlar elde edin. Çocuğunuz istediği şekilde çatı ve duvar kaplamasını yapsın. Maket bıçağı yardımıyla kapı ve pencereleri kestikten sonra çatıyı birleştirin. Evleri düz karton üzerinde sıralayın. Çocuğunuz boyama kalemleri ile sokak şeritlerini, kaldırım taşlarını çizsin, siz de üzüm saplarından birkaç ağaç ile sokağınızı süsleyin.

Soda şişesinden kurbağa

Soda şişesinin yeşil rengi kurbağa yapımı için çok uygun. Bu işlem için yeşil el işi kağıdı, makas, yapıştırıcı ve renkli kalemlere ihtiyacınız var. Yeşil kağıt kurbağanızın baş, el ve ayaklarında kullanılacak. Öncelikle kol ve ayaklar için 10 santim eninde şeritler kesin ve parmakları makas yardımıyla belirginleştirin. Kolları şişe üzerine iki yana açık olacak şekilde, ayakları ise şişe altına parmaklar görünecek şekilde yapıştırın. Yeşil kağıttan başı hazırlayın ve renkli kalemlerle göz ve ağız çizin. Kurbağa başı için düz bir yuvarlak kesmek yerine, tepede 2 patlak göz çıkıntısı olduğunu hayal ederek kesmeyi tercih edin. Kurbağanın gözlerini bu çıkıntıların içini dolduracak şekilde çizin.

Not: Soda etiketlerini sıcak su ile kolayca çıkarabilirsiniz.

Boyamalı maket oyun evi

Çocuklar koltuk minderleri ve çarşaflar ile çadır ve ev yapmayı çok severler. Bu yarattıkları mekan onların oyuncaklarıyla oynadıkları, hayali misafirlerini, kimi zaman da sizi ağırladıkları özel alanlarıdır ve orada çok mutludurlar. Onlara sömestr tatilinde unutamayacakları bir hediye vermek istiyorsanız, açılır kapanır penceresi ve kapısı olan boyamalı maket oyun evlerinden satın alabilirsiniz. Çocuğunuz maket evin dışındaki desenleri dilediği renklerde boyarken hem eğlenir hem de öğrenir. CarrefourSA marketlerinde farklı desenlerde boyamalı maket oyun evleri bulabilirsiniz. Maket evler kolay montaj yapılabildiği gibi istenildiği zaman parçalarına ayrılarak saklanabilir. Dayanıklı mukavvadan üretilen bu maket evler devrilmez ve istemediğiniz ev kazalarının yaşanmasına da neden olmaz.

Evde sanat atölyesi kurun

Çocuğunuzla birlikte evde yapacağınız el işleri, onun hayal gücünün ve yaratıcılığının gelişmesinde fazlasıyla etkilidir. Boyama çalışmaları yapmak, oyuncak tasarlamak, hatta bazı tamir işlerini öğretmek için sömestr tatilini değerlendirebilirsiniz. Evde sanatsal çalışmaları yapabilmek için büyük bir masayı örtüyle kaplayın, gerekli tüm malzemeleri masaya dizin ve sanatsal çalışmalara başlayın. İşte sömestr tatilinde zamanın hızla geçmesini sağlayacak tüyolarımız:

 • Cam şişe, cam kavanoz, tek kalmış cam ya da porselen tabakları boyayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun boyadığı resimlerle düzenleyici kutu ve saklama kaplarını kaplayabilirsiniz.
 • Doğa yürüyüşlerinde topladığınız kozalak, çam yaprakları, dal parçaları ile kapı süsü yapabilir, eski mumlukları süsleyebilir, kozalak ve renkli örgü ipleri ile rüzgar çanı gibi dekoratif eşyalar tasarlayabilirsiniz.
 • Çocuklarınıza basit dikiş teknikleri öğretebilirsiniz. Düğme dikmek, sökülen giysileri dikmek, kumaş rengine göre iplik seçmek gibi.
 • Tahta parçalarına çivi çakmayı öğretebilir ya da tornavida ile vida sıkmayı öğretebilirsiniz.
 • Ayakkabı boyamayı ve ayakkabı bağcıklarının takılışını öğretebilirsiniz.

Ders tekrarı ve kitap okuma saati

Çocuk, sömestr tatilinin sadece bir eğlence tatili olduğunu düşünmemeli. Aksi takdirde, tatilde doyasıya eğlenen, kitap ve defter kapağını açmayan bir çocuğun, ikinci dönem başladığında okula adaptasyon süreci gecikir. Bu nedenle çocuk için sıkıcı boyutlara ulaşmayacak derecede, önemli derslerin üzerinden geçmek gerekir.

İlk dönem çocuğunuzun okulda zorlandığı dersleri az çok bilirsiniz. İşte bu derslerin kitaplarını ve defterlerini çocuğunuzun çalışma masasından kaldırmayın ve zaman zaman ders tekrarları yapın. Ders tekrarlarında çocuğunuzun anlamakta güçlük çektiği noktalarda yardımcı ve sabırlı olun.

Sömestr tatilinin bir bölümü de dinlenme amaçlı olmalı. Bunun için her gün kitap okuma saati belirleyerek en az 1 saat sessizce kitap okuyabilirsiniz. Kitap okuma saatinde şu kuralların dışına çıkmamanızı öneririz:

 • Çocuğunuz istediği kitabı okumakta özgür olmalı
 • Ailenin tüm üyeleri bu etkinliğe katılmalı
 • Kitap okuma fikrinin faydalı bir alışanlık olduğu anlatılmalı, çocuğa ceza ya da zorlama olarak dayatılmamalı
 • Kitap okurken sessiz olunmalı
 • Kitap okuma saati geldiğinde televizyon kapatılmalı ve elektronik eşyalar bir kenara bırakılmalı
 • Kitap okuduktan sonra herkes okuduğu sayfalarda en ilgi çekici buldukları bölümleri aile üyeleri ile paylaşmalı

Ailece kutu oyunları

Tombala, Monopoly, Tabu, Jenga, Scrabble gibi kutu oyunları ailece hem eğlenceli anlar paylaşmanız için zemin hazırlar hem de yetenekleri geliştirici özelliğe sahiptir. Tüm aile üyelerinin evde olduğu anlarda, mesela akşam yemeğinden sonra tatlı çay keyfi yaparken Scrabble oynayabilirsiniz. Eğer evinizde kutu oyunu yoksa ve yeni nesil kutu oyunları ile henüz tanışmadıysanız CarrefourSA oyuncak reyonlarında her yaşa uygun kutu oyunu çeşidi bulabilirsiniz.

Arkadaşlarla parti

Çocuğunuz, adını dilinden düşürmediği en sevdiği arkadaşlarını sömestr tatilinde de görmek isteyebilir. Sömestr tatilinde ona bir sürpriz yaparak arkadaşlarını evinize davet edin. Sürpriz planınıza çocuğunuzu da dahil ederek mutfakta yapacağınız pasta, börek, çörek hazırlıklarında onun da size yardım etmesini isteyin. Bu organizasyon sayesinde çocuğunuz arkadaşlarıyla birlikte doyasıya eğlenecek ve hasret giderecek, siz de onun arkadaşlık ilişkilerini uzaktan gözlemleme fırsatı bulacaksınız.

Sömestr tatili, çocuğunuzun okul eksiklerini gidermeniz için bir fırsat. Yarıyıl tatilinde ve eğitim öğretimin ikinci döneminde çeşit çeşit kırtasiye malzemelerini, okul giyiminde ve spor çocuk giyiminde en çok beğenilen modelleri CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz. Faydalı bilgiler ve sömestrda hazırlanabilecek eğlenceli sunumlarla çocuklar için özel yemek tarifleri için sitemizi takip etmeye devam edin.

image_print