Sonbahar Dekorasyonunda “Kendin Yap” Fikirleri

Toprak tonları, yeşiller, sarılar… Sonbahar mevsiminin kasvetli görüntüsünden sizi uzaklaştıracak, eğlenceli bir etkinlikle mevsime özel bir dekorasyon yaratmanızı sağlayacak “kendin yap” fikirleri ile hayatınıza renk katın.

Evde yapılan dekorasyon değişiklikleri hayatınızı sıradan olmaktan çıkarır. Özellikle evinizde en çok zaman geçirdiğiniz salon, oturma odası, mutfak gibi alanlarda yapacağınız basit değişiklikler sizi monotonluktan kurtaracaktır. “Hüzün mevsimi” olarak da bilinen Sonbahar mevsiminde yapılan dekorasyon değişiklikleri daha enerjik bir ruh haline bürünmenizde fayda sağlayacaktır. Kuru yapraklar, kozalaklar ve sarı, turuncu, kahverengi, yeşil tonları ile kendi ellerinizle hazırlayacağınız dekoratif objelerle evinizde Sonbahara özel bir dekorasyon yaratabilirsiniz.

Sonbaharın dingin enerjisinden faydalanarak evinizde adım adım uygulayabileceğiniz dekorasyonda kendin yap önerilerini blog yazımızda bulabilirsiniz.

Sonbahar kapınızda

Sonbahar dekorasyonuna nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Dekorasyonda Sonbahar Stili blog yazımızda önemli tüyolar bulabilirsiniz. Dekorasyon çalışmalarına başlarken önceliğiniz kapınız olabilir. Kendi tasarladığınız kapı süsü ile evinize mutluluk katabilirsiniz. Bizim önerimiz; kuru çiçekler, yapraklar ve irili ufaklı kozalaklar ile hazırlayacağınız bir aranjmanı kapınıza asarak Sonbahar değişikliğine başlayın. İşte doğadan topladığınız objelerle tasarlayabileceğiniz kapı süsü için malzemeler ve birkaç püf noktası:

  • Karton
  • Farklı tonlarda kurumuş ağaç yaprakları
  • Çam kozalakları
  • Kuru dallar
  • Sıcak silikon
  • Saç spreyi
  • Kurdele

Yapılışı
Kapı süsünün iskeletini oluşturmak için kartondan bir çember kesin. İskeletin sert bir malzeme olması gerekiyor. Eğer sert bir karton bulamadıysanız birkaç kartonu üst üste yapıştırarak iskeleti oluşturabilirsiniz. Doğadan topladığınız kuru yaprakların her yüzüne saç spreyi sıkın ve kurumalarını bekleyin. Böylece ufalanıp dağılma olasılığını azaltabilirsiniz. Sıcak silikon kullanarak çelenk üzerinde hiç boş yer kalmayacak şekilde kuru yaprakları yapıştırın. Ardından çam kozalaklarını, boşluk bırakarak yapıştırın. Aralarına yine kuru yaprakları doğal bir renk geçişi olacak şekilde yapıştırın. Bu noktada evinizde koyacak bir yer bulamadığınız yapay çiçekleri de değerlendirebilirsiniz. Çiçeklerin arasında birkaç kuru dal yerleştirin. Hazırladığınız kapı süsüne son bir kez saç spreyi sıkın ve iyice kuruması için 1 gün bekleyin. Çelenk arkasına kurdeleden bir askı yapın ve kapı süsünü asın.

Eski bardaklardan mumluk

Mutfak dolabınızda eski, takımından sadece bir tane kalmış ama atmaya kıyamadığınız cam bardaklar varsa, Sonbahar dekorasyonunuz için bir eşi dahi olmayan dekoratif mumluklar tasarlayabilirsiniz. Mumluklarınızı yatak odası, salon ve oturma odasında kullanabilir, evinizde keyifli bir atmosfer yaratabilirsiniz. Yepyeni mumluklar için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz:

  • Cam bardakların dışına silikon kullanarak kuru yapraklar yapıştırabilirsiniz.
  • Bardakların bir yüzüne kuru dallar yapıştırabilir, dilerseniz birkaç sararmış kuru yaprak da ekleyebilirsiniz.
  • Bardakları kuru yapraklardan hazırladığınız basit bir çelenk ortasına yapıştırabilirsiniz.

Öneri: Cam bardaklar üzerinde çalışırken bardakları lekelerden arındırın ve çalışırken lateks eldiven kullanın.

Sıcak içecek severlere bardak altlığı

Havaların serinlemeye başladığı Sonbahar mevsiminde soğuk içecekler yerini sıcak içeceklere bırakıyor. Bardakların sehpa ve masalarda iz bırakmaması için bardak altlığı kullanılması gerekiyor. Sevdiklerinizle birlikte keyifli bir çay kahve sohbeti yaparken kendi tasarladığınız bardak altlıklarını kullanabilirsiniz. Bunun için; kahverengi, sarı, yeşil ve turuncu renkli keçelerden farklı yaprak figürleri kesebilirsiniz. Bu aşamada kurabiye kalıpları kullanabilirsiniz. Keçelerin altına aynı renkte kaydırmazlardan keserek yapıştırabilirsiniz. Böylece bardak altlıkları daha sağlam olacak ve sehpa üzerinde kayarak tehlike oluşturmayacak.

Öneri: Eski bardak altlıklarınızın üzerine Sonbahar temalı resimlerden yapıştırın. Kurumasını bekledikten sonra resimlerin üzerine iki kat şeffaf tırnak cilası sürün ve kurutun. Sonbahar temalı bardak altlıklarınız hazır.

Mutfaklarda Sonbahar

Zamanınızın büyük bir kısmını mutfakta geçiriyorsanız, evin bu bölümünde de yapacağınız değişiklikler yağmurlu ve gittikçe soğuyan bir mevsimde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. İşte mutfağınız için dekorasyon önerileri:

Tezgah üzerinde kullandığınız baharat ve kuruyemiş kavanozlarının dışına kuru yapraklar yapıştırabilir. Yaprakları gergin bir şekilde yapıştırabilmek için kupkuru olmayan, bükülebilir yapraklar kullanın. Kavanozların ağız kısmına turuncu ve yeşil kurdeleler bağlayın.
Mutfak raflarına koyacağınız örtülerin uç kısımlarına basit yaprak, kozalak motifleri işleyin.
Camlı mutfak masası kullanıyorsanız, cam altına kuru yapraklar koyun. Yaprakların arasında ailenizle birlikte çektirdiğiniz tatil fotoğraflarını da koyabilirsiniz.
Çocuğunuzdan sonbahar resimleri çizmesini isteyin. Resimleri ister çerçeveletip duvarınıza asın, isterseniz buzdolabınızdaki magnetlerin arasına iliştirin.

Değişikliklere vakti olmayanlar için CarrefourSA

Sonbahar dekorasyonunda “kendin yap” fikirlerimiz ne kadar basit olsa da Yaz tatili sonrası başlayan yorucu iş temposunda bu değişiklikler için vakit ayıramıyorsanız üzülmeyin. CarrefourSA marketlerinde dekorasyonunuz için birbirinden şık dekoratif objeler bulabilirsiniz. Yaprak desenli kırlentler, şık mumluklar, vazolar, bardak ve servis tabakları, perdeler CarrefourSA’da sizi bekliyor.

Dekorasyon önerileri, pratik fikirler, yemek tarifleri, güzellik ve bakım tüyoları, evcil hayvan bakımında bilinmesi gerekenler ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print