Sonbahar’da Saç Bakımı

Saçlarınız dökülüyor ve cansızlaştı, saç telleriniz inceldi ve saçlarınız şekil almıyor, kepeklenme gibi sorunlar da başladı. Sonbaharda bakım yapılmadığında sizin de saçlarınızda bu sorunlar görülebilir. İşte sağlıklı ve güçlü saçların bakımı için Sonbahar tüyoları…

Havuz, deniz, kum, güneş derken Yaz tatili ne güzel geçti değil mi? Peki ya Sonbahar geldiğinde saçlarınız hala yaz tatilinde olduğu gibi ahenkli ve ışıltılı mı görünüyor? Yoksa dökülmeler, saç derisindeki pullanmalar sizi rahatsız etmeye mi başladı? Sonbahar mevsiminde saçlar güçsüzleşebilir, saçlarınız her zamankinden daha cansız görülebilir ve gün içinde normalden daha fazla saç dökülmesi yaşanabilir. Bunda havanın soğuması, uzun bir yaz tatili sonrası saçların yıpranması ve nemini yitirmesi en önemli etkenlerdir. Sonbaharda saçların dökülmesi normalin iki katına ulaşabilmektedir. Özellikle yoğun güneşe maruz kalan saçlar daha çok dökülebilmekte, sorunların üzerine gidilmeyip bakım yapılmadığında ise mevsim değişikliği ile birlikte estetik kaygılar artabilmektedir. Saçlarınızı yeni bir mevsime hazırlayacak püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Saçlarınızı her gün yıkamayın

Yaz mevsiminde havuz ve deniz suyu, yoğun güneş ışığı, toz saçlarınızın kurumasına neden olur. Sonbahar ile birlikte saç bakımına başlıyorsanız, öncelikle saçınıza kaybettiği nemi geri kazandırarak başlamalısınız. Öncelikle saçlarınızı her gün yıkamaktan vazgeçmelisiniz. Unutmayın ki saçlarınızdaki doğal yağ, en iyi saç bakım ürünüdür ve saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız bu doğal yağ saçlarınızda tutunamaz ve kuruluk oluşmaya başlar. Saçlarınızı sık sık yıkayarak saç derisindeki koruyucu tabakayı yok edebilirsiniz ve bunun sonucunda da kepek sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Sonbahar’da saç bakımı yapmaya başladığınızda saçlarınızı yıkarken şunlara dikkat etmenizi öneririz:

  • Saçlarınızı haftada 2 ya da 3 kez yıkayın.
  • Şampuanlamada ve durulamada sıcak su değil, ılık su kullanın.
  • Saçlarınızı iyice duruladığınızdan emin olun. Şampuan ve saç kremi kalıntıları saçlarınızın ağırlaşmasına ve çabuk kirlenmesine neden olabilir.
  • Saçlarınızda jöle, wax, saç spreyi, saç köpüğü gibi şekillendiriciler kullandıysanız saçlarınızı aynı gün yıkayın. Bu ürünler uzun süre saç üzerinde kaldığında saçların kurumasına neden olabilmektedir.

Kırık saçlara iyi gelecek maske, parlak saçlar için bakım önerileri, gür saçlar için beslenme önerileri gibi saçlarınıza iyi gelecek bakım tüyolarını Yıpranan Saçlarınızı Canlandırmanın Yolları blog yazımızda bulabilirsiniz.

Saç derisine masaj yapın

Saç derisine parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle masaj yapmak saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Saç derisine yapılan masaj, saçların daha canlı görünmesini sağladığı gibi saç dökülmesini de azaltır. Şampuan yaparken ya da gün içinde saçlarınız kuruyken zaman buldukça saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Güçlü saçlar için B vitamini ve protein

Saç bakımı yapmak sadece saç tipi ile uygun ürünler kullanmak değildir. Yaz mevsiminden sonra yorgun saçları canlandırmanın en iyi yolu bir de sağlıklı beslenme konusuna dikkat etmektir. Özellikle B grubu vitaminler ve protein yönünden zengin besinler saç sağlığı açısından önemlidir. Haftada 2 kez balık, 1 kez kırmızı et tüketmek, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, süt, yoğurt, peynir gibi besinlerle zenginleştirilmiş öğünler hazırlamak güçlü ve sağlıklı saçlar için önemlidir.

Uyarı: Eğer ciddi bir saç kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız, saç bakımınızı yaptığınız halde saçlarınız eskisinden daha cansız görünüyorsa bir cilt uzmanına görünmenizi öneririz.

Evde saç bakımı yaparken hangi malzemeleri kullanabilirsiniz?

Yaz mevsiminden saçlarda iyi bir nem dengesi sağlamak, kırıkları onarmak için saç tipine uygun bir şampuan, saç maskesi, saç bakım kremi ve saç şekillendirici ürünler kullanmalısınız. Bakımlı saçlarla Sonbaharı karşılamak için evde hindistan cevizi yağını başınızın üzerinde tutabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı saçların parlak olmasında, kolay taranabilmesinde, dalgaların belirginleşmesinde ve sağlıklı bir şekilde uzamasında etkili sağlıklı bir saç bakım ürünüdür. CarrefourSA marketlerinde bulabileceğiniz hindistan cevizi yağı, her saç tipinde ve saç bakımını ilgilendiren birçok konuda yardımcınız olacaktır. Hindistan cevizi yağını saç bakımında aşağıda yöntemlerle kullanabilirsiniz:

  • Dolu bir şampuan şişesine oda ısısında yumuşamış hindistan cevizi yağını ekleyin. Böylece tüm saçlarınız beslenecek ve kremlenecek.
  • Saçınızı kimyasallara karşı korumak için saç boyasına hindistan cevizi yağı katabilirsiniz.
  • Saç derisine 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ile masaj yaparsanız saç derinizi kepeklere karşı korumaya alırsınız. Ayrıca var olan kepekler de artık yok olacaktır.
  • Hindistan cevizi yağı ile saç uçlarına bakım yaparsanız, saç kırıklarınız onarılır, elektriklenmeler ortadan kalkar.

Sağlıklı saçlar için saç tipinize uygun saç bakım ürünlerini kullanın. Özellikle mevsim geçişlerinde saç bakımını ihmal etmeyin. Şampuan, saç kremi, saç maskesi ve saç şekillendiriciler arasından kuru, yağlı, boyalı, yıpranmış ya da karma saç tipinize en uygun ürün CarrefourSA marketlerinde sizi bekliyor.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print