SPF Nedir? Güneş Kremleri Nasıl Kullanılır?

Yaz geldiğinde cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumanız gerekir. Peki cilt tipiniz için en uygun koruma faktörlü güneş kremi hangisi biliyor musunuz?

Güneş ışığı metabolizmada, sindirim sisteminde, dolaşım sisteminde olumlu etkilere sahip olsa da yaz aylarında cilde zarar verebiliyor. Özellikle SPF özelliği bulunan kremlerin kullanılmaması ya da çabuk bronzlaşabilmek için gerekenden düşük faktörlü kremlerin tercih edilmesi sonucunda ciltte kahverengi güneş lekeleri oluşabiliyor ve erken yaşlanma izleri görülebiliyor. İşte bu noktada güneş kremlerinin üzerindeki 15 SPF, 30 SPF, 50 SPF vb. gibi bilgiler cildiniz için önem taşıyor. Bu noktada doğru bilinen bir yanlışı düzeltmekte de yarar var; ten rengi koyu olsa da mutlaka güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerekir. O nedenle herkesin günlük yaşamında yaz mevsimi başta olmak üzere kış güneşinde de güneşin zararlı ışınlarından korunmayı ihmal etmemesi gerekir.

Bu yazımızda; SPF nedir? Cildiniz için doğru koruma faktörünü nasıl seçebilirsiniz? Bebek ve çocuklar için koruma faktörü kaç SPF olan kremler kullanılmalı? gibi yaz tatiline hazırlanırken en çok sorulan soruların yanıtlarını bulabilir, güneş kremi kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz.

SPF nedir?

Güneş Koruma Faktörü anlamına gelen SPF, Sun Protection Factor teriminin ilk harflerinden oluşur. Farklı SPF değerleri, güneş ışınlarının yakma etkisini ve güneş koruyucu ürünün bu etkiyi ne kadar bloke ettiğini gösterir. SPF, güneşin ilk etkisi olan kızarıklık reaksiyonuna karşı güneş kreminin koruma gücünü tahmin etmeye yarar.

Doğru SPF seçimi nasıl olmalı?

Güneşte kalma süreniz ve güneşlenmek için tercih ettiğiniz saat dilimi SPF değerinden beklenen etkiyi değiştirebilir. Örneğin; sabah saat 9’da cilt 1 saat sonra yanmaya başlar. Bu süre öğle saatlerinde 15 dakikaya kadar iner. Bu nedenle koruyucu etkisi maksimum 2 saat olan yüksek faktörlü güneş koruyucu ürün öğle saatlerinde dikkatli kullanılmalı, fazla UV ışınına maruz kalınmaması için öğle saati gibi güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde uzun süre güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

SPF değerine göre koruma süresi;

 • SPF 30 ve SPF 50 değerindeki güneş koruyucu ürünlerde en fazla 2 saat.
 • SPF 15 ve SPF 20 değerindeki güneş koruyucu ürünlerde en fazla 1,5 saat.
 • 20 SPF güneş koruyucu %93, 30 SPF güneş koruyucu %97, 50 SPF güneş koruyucu %98 oranında koruma sağlar.

Bebek ve çocuklar için SPF seçimi nasıl olmalıdır?

Bebek ve çocukların cildi güneşe karşı oldukça hassastır. Bebek ve çocuklar için özel üretilmiş güneş koruma ürünleri, deniz ve havuz kenarında oynamayı çok seven minikler için ekstra suya dayanıklıdır ve bu kremlerin koruma faktörü yüksektir. Yetişkinlere göre cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas olan bebek ve çocukları ciddi güneş yanıklarından ve ileriki yaşlarda oluşabilecek güneş lekelerinden korumak için mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Uyarı: Yaz tatilinde güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde ya da öğle saatlerinde şehirde yapacağınız yürüyüşlerde sprey ya da krem formundaki güneş koruma ürünlerini sürmeden dışarı çıkmayın.

Bebeğiniz ve çocuğunuz için güneş kremi seçerken bunlara mutlaka dikkat edin;

 • 50+ SPF güneş koruyucu kullanın.
 • Parabensiz ve parfümsüz güneş ürünleri tercih edin.
 • Ürün, renklendirici ve alkol gibi bileşenlerden uzak olmalı.
 • Mineralli koruyucular kullanın.
 • Ürünün UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlamasına özen gösterin.
 • Yumuşak, kolay uygulanabilen, kalıntı ve iz bırakmayan güneş koruyucular kullanın.
 • Ekstra güneş koruması için yüzü gölgeleyecek bir şapka, ense, kollar ve bacakları koruyan hafif giysiler, UV filtreli mayolar tercih edin.
 • Bebekler ve çocuklar için güneşlenme süresi evden çıkılan saatle başlar. Güneşlenme için sabah 10:00 ve 10.30 arası, öğleden sonra ise 16.00-17.00 en uygun saatlerdir.

Güneş kremi kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Sadece açık tenli kişiler mi güneş kremi kullanır? Güneş koruma faktörü yüksekse uzun süre güneşlenebilir miyiz? Makyaj yapmadan önce güneş kremi kullanılır mı? Güneş kremi kullanmanın incelikleri ve dikkat etmeniz gerekenler:

 • Güneş kremi, güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürülmelidir.
 • Stick, losyon, yağ veya sprey güneş koruyucu ürünlerini cilt tipine ve uygulama yöntemine göre seçmelisiniz.
 • Makyaj altına güneş kremi uygulayacaksınız, yoğun olmayan ince yapılı bir krem kullanmalısınız.
 • Plaj, deniz, havuz kenarında güneş ışınları su, kum, cam yüzeyinden yansıdığından normal şartlara göre 2 kat daha fazla güneş ışınına maruz kalırsınız.
 • Sadece açık tenli kişiler değil, UV ışınlarının zararlarına karşı esmer tenli kişiler de güneş kremi kullanmalıdır.
 • Güneş koruyucu ürün suya dayanıklı olsa da deniz ya da havuza girdikten sonra tekrarlanmalıdır.
 • Güneş kremi bolca sürüldüğünde ekstra koruma sağlamaz.
 • Güneş kremi hava bulutlu olduğunda da kullanılmalıdır. Çünkü UV ışınları bulutlu havalarda da zararlıdır.
 • Güneş koruyucu ürünün değerine güvenerek saatlerce güneşlenmek doğru değildir.
 • Etkili bir güneş koruması için ürün 2 saatte bir yenilenmeli ve doğru miktarda uygulanmalıdır. Ayrıca ince ve uzun kollu ferah giysiler tercih edilmeli, şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlarla da korunma sağlanmalıdır.

Yaz tatilinizde yanınıza almanız gereken ilk ürünlerden biri olan güneş kreminizi ve güneş bakım ürünlerinizi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print