Sumo Squat

Yoğun tempoda süren bir iş yaşamınız olsa da gün içindeki hareketli yaşamınız sporun yerini tutmaz. Sağlıklı yaşam, fit bir vücut ve daha hızlı çalışan metabolizma için günlük hayatta egzersizlere yer vermeniz önemlidir. Bunun için bir spor salonuna gitmek yerine evinizde kendinize zaman ayırarak oldukça fit bir vücuda sahip olabilir ve tempolu iş yaşamında daha dayanıklı olabilirsiniz.

Evde yapacağınız egzersizler arasında sumo squat gibi hem iç bacak hem de kalça kaslarınızı çalıştıracak bir egzersize mutlaka yer vermelisiniz. Sumo squat kalça şekillendirmede özellikle bayanların en çok tercih ettiği hareketlerden biridir. Ancak tüm egzersizlerde olduğu gibi sumo squat yaparken de videolu anlatımları takip etmekte yarar var. Böylece dikkat edilmesi gereken noktalar daha kolay öğrenilebilir ve sakatlanma riskleri en aza indirilmiş olur.

Sumo Squat Nasıl Yapılır?

Kalça, karın ve bacak kaslarını çalıştıran squat hareketleri, çömelme hareketleri olarak da bilinir ve farklı duruş pozisyonlarıyla uygulanabilmektedir. Kadınların kalça sıkılaştırmada en çok başvurduğu egzersizlerden biri olan squat, ağırlık yardımıyla yapılabildiği gibi sadece vücut ağırlığı kullanılarak, herhangi bir ekipmana gerek duyulmadan yapılabilen bir egzersizdir. Sumo squat yaparken aşağıdaki bilgiler ışığında hareket etmek gerekir:

Duruş pozisyonu

 • Bacaklar omuz genişliğinden fazla açılır. Bu şekilde hareket, iç bacaklarda daha etkili olur ve sakatlanma riski minimuma çekilir.
 • Ayak parmak uçları hafif dışarıya doğru çevrilir.
 • Karın içeride, kalça dışarıya çevrilmiş bir duruş pozisyonu alınmalıdır.
 • Sırt dik olmalıdır.
 • Bel, yuvarlak bir açı almalıdır.

Hareketi yaparken

 • Arkanızda sanki bir sandalye var ve ona oturuyormuş gibi bir pozisyon almalısınız.
 • Kollar önde yere paralel ya da boynu baskılamayacak şekilde ensede birleştirilebilir.
 • Yavaşça aşağıya doğru inerken nefes almalısınız.
 • Kalkarken nefes vermelisiniz.
 • Kalkarken iç bacaklarınızı sıkmalısınız.
 • Sırt dik olmalı, öne eğilmemelisiniz.
 • Sumo squat egzersizini her sette 20 tekrar olacak şekilde 3 sette yapabilirsiniz.
 • Set aralarında 45-50 saniye dinlenebilir, bu sırada bacaklarınızı hafifçe sallayarak rahatlayabilirsiniz.

Sumo Squat ile ilgili uyarılar

Sumo Squat yaparken ne kadar aşağı inerseniz, hareket o kadar zor ve bir o kadar etkili olur. Ancak dikkatinizden kaçmaması gereken unsur, dizlerin ayak parmak uçlarını geçmemesidir. Eğer aşağı doğru indiğinizde belli bir seviyeden sonra dizleriniz ayak parmak uçlarınızı geçiyorsa kalkmaya başlamalı, aynı seviyede tekrarlarınızı yapmalısınız. Bacak ve kalça kaslarının etkili bir biçimde çalışması için dizlerin parmak uçları ile aynı seviyede ya da geride kalması gerekir.

Squat başlangıçta can yakıcı bir deneyim olsa da düzenli olarak yapıldığında oldukça kolaylaşır ve hareketinizi zamanla daha ağrısız yapabilirsiniz.

Sumo Squat faydaları nelerdir?

Düzenli olarak yapılan squat hareketi ile kalça kaldırma yapabilirsiniz. Sumo squat düzenli olarak yapıldığında iç bacaklar ve kalça daha sıkı ve şekilli olur. Düzenli olarak squat yapanlar güçlü bacak, karın ve kalça kaslarına sahip olur. Siz de evde squat yaparak, fit bir görünüm kazanabilirsiniz. Bunun yanında;

 • Yağ yakımını ve kalori yakımını hızlandırarak daha kolay kilo verebilirsiniz.
 • Selülitlerinizin yok olmasını sağlayabilirsiniz.
 • İlerleyen yaşlarda hareketsizlikten kaynaklanabilecek eklem sorunlarını yaşamazsınız.

Sumo squat yaparken kendinizi gözlemleyerek çeşitli ekipmanlardan yardım alabilirsiniz. Eğer hareketleri eskiye göre daha kolay ve ağrısız yapabiliyor ve dizleriniz ayak parmak uçlarınızı geçmeden rahatlıkla aşağı inip kalkabiliyorsanız setlerdeki tekrar sayısını artırabilir, hafif ağırlıktaki bir dumbell ile hareketlerinizi geliştirebilirsiniz. Dumbell’ı iki elinizde tutarak yere değdirmeden ve duruşunuzu bozmadan sumo squat hareketlerinizi yapabilirsiniz.

İç bacak ve kalça için etkili bir hareket olan sumo squat egzersizine mutlaka zaman ayırmalısınız. Sağlıklı bir yaşam için bel ve kalça egzersizleri, karın egzersizleri ve tüm kas gruplarınızı çalıştıracak egzersiz hareketlerini videolu anlatımlarıyla blog sayfamızda takip edebilirsiniz.

CarrefourSA’da egzersizlerinizde ihtiyacınız olabilecek çeşitli spor ekipmanlarını bulabilirsiniz.

image_print