Tatile Giderken Almanız Gereken Spor Malzemeleri

Yaz tatilinde spor alışkanlığından vazgeçmek istemiyorsanız, yanınızdan yüzücü gözlüğünüzü, yüzücü paletinizi ve spor ayakkabınızı ayırmazsınız. Peki, tatile çıkarken yanınıza almanız gereken spor malzemelerini nasıl seçmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Günlük yaşamınızda spor sizin için önemli bir yere sahipse, tatilde monoton bir yaşam size göre değil demektir. Her gün yüzmek, sabah saatlerinde yürüyüşler yapmak, bisiklet ile kondisyon arttırmak, sakin bir köşede yoga ve pilates egzersizlerini yapmak tatilde kendinizi daha formda hissetmenizi sağlar. Böylece tatil motivasyonunuz ve spor yaparken vücudunuzun salgıladığı mutluluk hormonu sayesinde daha enerjik kalırsınız.

Bu yazımızda; tatilde yanınızda götüreceğiniz spor çantanızın hazırlığında oldukça işinize yarayacak; palet seçimi yaparken nelere dikkat edilir? Yüzücü gözlüğü nasıl seçilir? Bir spor ayakkabıda olması gereken özellikler gibi bilgiler bulabilirsiniz.

Palet seçimi yaparken nelere dikkat edilir?

Her yaz, tatile çıkmadan önce “hangi paleti almalıyım?” sorusunu kendinize soruyorsanız, spor aktivitelerini seviyor ve tatilde de sportif olmak istiyorsunuz demektir. Paletler, kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Yüzmek, serbest dalış yapmak, tüplü dalış yapmak gibi farklı ihtiyaçlara yönelik olarak palet modelleri de değişmektedir. Bunların yanında su şartları da palet seçimini etkileyen bir faktördür. Derinlik ve akıntı arttıkça itmeniz gereken suyun ağırlaşacağını düşünerek dalış derinliği ve akıntı şiddetini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Kullanım amacınıza göre palet seçerken aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmelisiniz:

 • Serbest dalış yapmak için uzun palalı ve kapalı palet kullanmalısınız.
 • Yüzmek için topuğu kapalı, palası küçük ve yumuşak bir palet kullanmalısınız.
 • Spor amaçlı, derin dalışlarda split, ergonomik paletler kullanmalısınız.
 • Dalış derinliği ve akıntı şiddetine uygun palet tercih etmelisiniz. İtilecek su miktarı ne kadar artarsa ve akıntı ne kadar çoksa güçlü bir palet kullanılmalıdır.
 • Sık seyahat ediyorsanız kolay taşınabilen bir palet tercih edebilirsiniz.

Dalış paleti kullanabilmek için güçlü bacak kaslarına sahip olmanız gerekir. Aksi halde dalış sırasında bacaklarınız çabuk yorulacağı için sık sık kramplar yaşayabilirsiniz.

Şnorkel mi? Yüzücü gözlüğü mü?

Su altında neler olup bittiğini net bir şekilde görmek ve rahat bir şekilde nefes almak için maske ve şnorkel seti tercih etmelisiniz. Özellikle son yıllarda popüler hale gelen tüm yüzü kapatan ve su altında 180 derece görüş sağlayan dalış maskesi ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Üstelik bu maskelere su altı kamerası monte edebilir, dalış sırasında sosyal medyada paylaşabileceğiniz renkli fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz.

Yüzerken görüş açısını rahatlatmak için yüzücü gözlüğü tercih etmeniz gerekir. Yüzücü gözlüklerinin kullanım amaçları:

 • Gözlerinizi kimyasal maddelerden korur.
 • Rahat bir şekilde yüzmenizi sağlar.
 • Bazı yüzücü gözlüklerinin camları, gözleri ultraviyole ışınlarından koruyacak şekilde tasarlanmıştır.
 • Parlama ve yansımaları engeller.
 • Profesyonel bir yüzücü iseniz, yüzücü gözlüğü sayesinde gözünüze su kaçmayacağı için dikkatiniz dağılmaz ve daha hızlı yüzebilirsiniz.

Çocuğunuza ve kendinize yüzücü gözlüğü seçerken şunlara dikkat etmenizi öneririz:

 • Çocuğunuz için görme alanı geniş olan ve göz çevresine rahatlıkla oturan yüzme maskesi satın alabilirsiniz.
 • Klasik yüzme gözlüğü satın almayı düşünüyorsanız silikon, şnorkel gözlüğünden küçük boyutlarda yüzücü gözlüğü tercih etmelisiniz.
 • Yüzücü gözlüğünde doğru genişliği elde etmek ve gözler arasındaki mesafeyi ayarlamak için farklı bant seçenekleri bulunan modeller tercih edebilirsiniz.
 • Yüzücü gözlüğü takılıp hafifçe bastırıldığında vakum etkisi oluşturuyorsa sizin için ideal ölçülerdedir.

Spor ayakkabınız da varsa tatile hazırsınız

Sizin için tatil farklı yerler keşfetmek, doğa yürüyüşleri ve sabah koşuları yapmak, egzersizleri açık havada yapmaksa o halde iyi bir spor ayakkabı ve spor sandalete ihtiyacınız var demektir. Spor yaparken ve hareketli aktivitelerde giyeceğiniz spor ayakkabı zemin ve vücudunuz arasında güç dağılımını etkilemektedir.

Ayak bileğiniz, diz ve kalça eklemleriniz ve bacak kaslarınıza dengeli bir güç dağılımı için en doğru spor ayakkabıyı seçmelisiniz. Size en uygun spor ayakkabı;

 • Ne dar ne de bol olmalı,
 • Tabanı ayağınızı kavramalı,
 • Topuk kısmı yumuşak ve yüksek olmalı,
 • Ayağınızın altında yer alan ön, arka ve yan eğriliklerini desteklemeli,
 • Ayağınızı yanlardan iyi bir şekilde sarmalıdır.

Aktivitelerinize uygun bir spor ayakkabı seçmeniz de önemlidir. Örneğin; yürüyüş ayakkabısı esnek olmalı ve tabanı basıncı absorbe edebilmelidir. Topuk ve tabanın hava yastıklı olması yürüyüş ayakkabılarında mükemmel konfor sağlar.

Tatilde yapabileceğiniz egzersizler

Yaz tatilinde açık havada spor yapmak gibisi yoktur. Özellikle güne başlarken sabah erken saatlerde açık havada yapacağınız egzersizler, gün boyu enerjik olmanızı ve vücudunuzun maksimum seviyede oksijen ile dolmasını sağlar. Tatilde;

 • Sakin bir köşede pilates matinizi sererek öğrendiğiniz basit yoga ve pilates hareketlerini yapabilirsiniz.
 • Eğer bir otelde tatil yapıyorsanız; plaj voleybolu, masa tenisi, yüzme turnuvalarına katılabilirsiniz.
 • Tatile çıkmadan önce otel çevresinde bisiklet parkurları olup olmadığını öğrenebilir, yanınızda bisikletinizi de götürebilirsiniz.

Öneri: Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenmeyi tercih etmeyin. Bunun yerine gölge bir alanda sporunuzu yapabilirsiniz. Doğru güneşlenme saatini ve güneşten korunma yollarını öğrenmek için Güneşin Faydaları ve Zararları blog yazımızı inceleyin.

Yaz tatilinizde yanınıza almanız gereken ilk ürünlerden biri olan güneş kreminizi ve güneş bakım ürünlerinizi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print