Taze Ceviz Mevsimi

Yüksek miktarda Omega 3 yağ asitleri içeren ceviz, kuru yemişler arasında en popüler olanlardan biri. Bizanslılar döneminde “Kraliyet Yemişi” olarak anılan taze cevizi tüketmenin ise tam zamanı. Yemyeşil kabuğunun altındaki bembeyaz rengi ve sütlü tadı ile hem damaklarınızı şenlendirecek hem de sağlığınıza sağlık katacak taze cevize mutfaklarda yer açın…

Ana yemeklerden tatlıya, pastalardan ara öğün atıştırmalığı olarak severek tükettiğimiz cevizi tam da mevsimi gelmişken tazesiyle tüketmeye ne dersiniz? Lezzetli olduğu kadar sağlık açısından da oldukça faydalı olan cevizi mutfaklarınızdan eksik etmemenizi öneriyor ve ceviz hakkında önemli bilgiler için sizi yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Taze Ceviz Mevsimi Ne Zamandır?

Cevizin meyve verme dönemi yaz bitimine denk gelir. Ceviz ağaçları genellikle yaz sonu ve ilkbahar başlangıcında hasat edilir. Eylül ayı başladığında ceviz hasadı da başlamış olur. Kasım ayı gelmeden cevizlerin ağaçtan toplanma işlemi de biter. Bu sebeple taze ceviz tüketmek için en uygun zaman için sonbahar aylarıdır.

Ceviz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tezgahlarda yerlisinden, ithaline pek çok ceviz çeşidi göreceksiniz. Bizim önerimiz her zaman yerli üretiminden yana. Bu sebeple ceviz satın alırken öncelikle kabuklu olmasına, kabuklarının ince olmasına ve kaynağının belli olmasına özen gösterin. Kabuklu ceviz alacaksanız mutlaka bir adet cevizi kırıp tadına bakın. Tercihiniz iç cevizden yana olacak ise de yerli ceviz olmasına, tadında acılık olmamasına ve kabuk renginin açık olmasına dikkat edebilirsiniz.

Kabuklu cevizi kuru ve serin bir ortamda 1 yıl süre ile saklayabilirken, kabuksuz iç cevizi vakumlu kavanozlarda yine serin ve kuru bir ortamda 6 ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

Ceviz Çeşitleri Nelerdir?

Sayısız ceviz fidanı olduğu için farklı ceviz çeşitleri yetiştirilir. Her bölgenin iklim ve yeryüzü şekilleri farklıdır. Ceviz yetiştirme koşulları da buna göre değişiklik gösterir. Örneğin yerli cevizi bazı bölgelerde yetiştirmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle üreticiler ithal ceviz fidanı dikmeyi tercih ederler.

Yerli cevizler arasında Şebin cevizi, Tokat cevizi, Sütyemez cevizi ve Yalova cevizi öne çıkar. İthal ceviz söz konusu olduğunda Fernette, Fernor ve Chandler cevizi ilk sıralarda yer alır. Cevizler genellikle isimleriyle değil, kabuklu, kabuksuz, yerli ve ithal olarak satışa sunulur.

Ceviz’in Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek oranda Omega 3 yağ asitleri içeren ceviz aynı zamanda folik asit, magnezyum, demir, fosfor, çinko ve potasyum bakımından da oldukça zengindir.
  • Kalp ve damar hastalıkları, zeka gelişimi, zihinsel fonksiyonların gelişimi, saç ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
  • İçerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin gelişiminde aktif rol oynar, konsantrasyonu artırır.
  • Yüksek lifli yapısı sayesinde tokluk hissini artırır, sindirimi kolaylaştırır.
  • Omega 3 yağ asitleri antioksidan özellikleri sayesinde vücudu zararlı radikallerden arındırmaya faydalı serbest radikallerden yana desteklemeye yardımcı olur.
  • İçerdiği mineraller sayesinde saç ve cilt sağlığında oldukça etkilidir.

Mevsimin tazesi, diğer tüm zamanların en faydalı kuruyemişi olan ceviz çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print