Taze Zencefil Nasıl Tüketilir ve Faydaları Nelerdir?

Patates ve soğan gibi toprak altı bitkisi olan zencefil, 2000 yıldır şifa dağıtıyor. Düşük yağ oranı ve yüksek su oranına sahip zencefil, kış hastalıklarında rahatlatıcı ve bağışıklığı güçlendirici özelliğe sahip bir bitki. Peki CarrefourSA reyonlarında bulabileceğiniz taze zencefili nasıl tüketmelisiniz?

Taze zencefil sadece kış mevsiminde hatırlansa da hastalıkta ve sağlıkta mutfak kültüründe her zaman kendine yer bulabilen bir kök bitkisidir. Toprak altında yumru şeklinde yetişen zencefil, kendine has belirgin aroması ve kolay işlenebilmesi sayesinde yemeklerde ve içeceklerde kullanılabilmektedir. Asya toprakları taze zencefil için en uygun iklime sahiptir. Taze zencefilin anavatanı Çin olarak bilinir. Hindistan, Japonya, Endonezya, Vietnam gibi tropik iklimin hakim olduğu ülkelerde de yetiştirilebilen taze zencefil, Türkiye’de kendine uygun bir iklim yapısı bulamamıştır.

Taze zencefilin faydaları nelerdir?

Taze zencefilin en bilinen faydaları kış hastalıkları üzerine yoğunlaşmıştır. Öksürükte, kış hastalıklarında vücuttaki kırgınlığı almada etkili olan taze zencefil; B ve C vitamini, su, protein, yağ, nişasta, kalsiyum, fosfor, demir barındırmaktadır. Nezle ve grip gibi kış hastalıklarında boğazı rahatlatan, öksürüğü yatıştıran, vücut direncini artıran taze zencefil, mide bulantısında mideyi rahatlatmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, günlük zencefil kullanımının egzersiz kaynaklı kas ağrılarını %25 azalttığını göstermektedir. Yine yapılan bir araştırmada zencefilin şeker hastalığının önlenmesinde ve tedavisinde büyük yarar sağladığı ortaya çıkmıştır.

Öneri: Taze zencefil suyu güneş yanıklarında cildi rahatlatır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Zencefil nasıl tüketilir?

Taze zencefil kolaylıkla rendelenebilir, doğranabilir ve ezilebilir. Kolay işlenebilmesi ve hoş kokusu sayesinde birçok tarifte kendine yer bulabilen taze zencefil; içeceklerde, salatalarda, zeytinyağlılarda, tavuk yemeklerinde, sütlü tatlılarda kullanılabilmektedir. Taze zencefilin kabuğunu bıçakla soymak zordur. Bunun yerine bir kaşık yardımıyla dış yüzeyini kazımak daha doğru olacaktır.

Taze zencefil;

  • Kaynatılarak suyu içilebilir
  • Rendelenerek salatalara ve et yemeklerine ilave edilebilir
  • Ezilerek kek ve kurabiye gibi hamur işlerine aroma katabilirsiniz.

Taze zencefilli zeytinyağlı pırasa tarifimiz için hemen sizi böyle alalım.

Tarihten bir bilgi: Romalılar döneminde taze zencefil çok değerliydi. Roma döneminde takas sisteminde bir kilo zencefil, bir koyuna eş değerdi.

CarrefourSA meyve reyonlarında tropikal meyveler arasında taze zencefil bulabilirsiniz.

image_print