Tekir Balığının Mevsimi, Özellikleri ve Faydaları

Kırmızımsı görünüşüyle öne çıkan, minik bıyıklara sahip olan tekir balıkları, tropikal denizlerin hakimi olan bir balık türüdür. Genelde barbunya ile karıştırılan tekirler, onlarla aynı familyadan gelir. Barbunyaya oranla daha küçük boyutları vardır. Parlak kırmızı bir görüntüsü olan tekir balıkları, leziz balık çeşitlerinden biridir.

Tekir balığının mevsimi, tekir balığının faydaları ve özellikleri ile ilgili bilmemiz gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim.

Tekir Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Her mevsim boyunca tekir balığını kolayca bulabiliriz. Tekirin en lezzetlisi ve sağlıklısı, Temmuz ayında çıkar. Avlanma zamanları genellikle yaz aylarıdır. Sonbahar ve kış mevsiminde tekirler, suyun derinliklerine doğru çekilmeyi tercih ederler.

Tekir Balığının Özellikleri

Tekir balığının yassı ve küçük bir şekli vardır. Kumlu, çamurlu ve çakıllı alanlarda yaşamaktan hoşlanır. Bıyığından dolayı tekir ismini alan bu balıklar, bıyıkları aracılığıyla beslenirler. Denizlerin dibinde bulunan her türlü kabuklu canlıyı yiyebilirler. Yaz sonuna doğru yumurtlama dönemine giren tekir balığı, en çok 35 cm uzunluğunda olabilir. Tekirin yaşam süresi en çok 9 senedir. Ortalama boyutları 11 cm civarındadır. Yaşı ilerleyen tekir balığının boyutu da büyür. Tekirin sırtında kırmızı ve sarı şeritleri bulunur. Sırtındaki yüzgeçlerde ise siyah benekleri vardır. Ilıman denizlerde yaşayabilen bu balıklar, ülkemizde Akdeniz ve Ege Denizi’nde görülür.

Tekir Balığının Faydaları Nelerdir?

Omega-3 yağ asitlerini yapısında bolca bulunduran tekir, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde kalp hastalıklarına karşı bizleri korur. Bununla birlikte tekir, yüksek oranda kalsiyum içerdiği için kemik sistemini güçlendirir. Tüm balıklar gibi tekir de diyabet hastaları için faydalı olan benzersiz besin maddeleriyle doludur.

Tekir Balığı Nasıl Temizlenir?

Tekir balığını temizlemek oldukça kolaydır. Bunun için:

  • İlk olarak tekir balığın pullarını temizleyin.
  • Çenesinin altından başlayıp, gövdesi boyunca uzunca bir çizik atın ve karnının içini temizleyin.
  • Balığın iç organlarını ve siyah lekeleri temizleyin.
  • Solungaçlarını ve yüzgeçlerini kesin.
  • Bol suyla yıkayın.

Tekir Balığı Nasıl Pişirilir?

Diğer balıklar gibi buğulaması veya tavada kızartması yapılsa da tekirin en leziz hali, kağıt kebabıdır diyebiliriz. Böylece fırında pişen tekir balığı, besin değerlerini en iyi şekilde koruyacaktır. Tekir balığımızı kâğıt kebabı olarak pişirmek için aşağıdaki adımları uygulayabiliriz:

  • Yağlı kağıtları dörde bölelim, temizlediğimiz tekirleri kağıda yerleştirelim.
  • Üzerine domates ve soğan dilimleri, defne yaprağı ilave edelim.
  • Tuz ve karabiber ekelim.
  • Kağıdımızı kenarlarından toplayalım ve kağıdın ağzını bir ip yardımı ile bağlayalım.
  • Tepsiye aktardığımız balıkları, 180 derecelik fırında ortalama 25 dakika kadar pişmeye bırakalım.

Mevsimin en taze balıkları ya denizde ya CarrefourSA balık reyonlarında…

image_print