Televizyon Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Teknolojisi sürekli yenilenen ve bu değişimin hızına yetişmekte zorlandığınız televizyonların hangi özelliklerine bakmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Günümüzde televizyon sadece tv kanallarını takip etmek için değil, internete girmek, oyun oynamak, film izlemek, müzik dinlemek için de kullanılıyor. Bu durumda kusursuz televizyonu bulmak, evinizin eğlencesine vizyon katar. Biz, televizyon aramanın teknik ayrıntılar arasında kaybolmadan keyif verici bir şekilde olması gerektiğini düşünüyoruz. 4K, HD, LED, OLED, LCD gibi geniş opsiyonları olan televizyonlar aynı zamanda farklı inç sınıfları ile ebatlarıyla da her mekanın ihtiyacını karşılayabiliyor. Blog yazımız ile dikkat etmeniz gereken temel televizyon özelliklerine genel bakış altında hemen yolculuğa başlayın.

4K Ultra HD ya da HD çözünürlük

Günümüzün televizyon teknolojisinde en çok aranan özellikler 4K, Ultra HD ve HD çözünürlük özelliklerdir. Bu televizyonlardaki film keyfi, sinema deneyimini aratmayacak özellikte olabilmektedir.

2160p (4K Ultra HD)
4K, UHD veya Ultra HD olarak da bilinen 4K Ultra HD TV’ler piyasadaki en yeni ve en iyi çözünürlüğü sunan teknolojidir. 1080p televizyonlara göre 4 kat daha iyi görüntü sunarlar ve çarpıcı bir şekilde net ve detaylı görüntü üretirler. Bu düzeydeki çözünürlük, tamamen sürükleyici bir deneyim yaşamanız için ekrana oldukça yakın oturmanızı sağlar. Ayrıca bu televizyonlar izlediğiniz görüntünün daha keskin ve net görünmesini sağlamak için mevcut yüksek çözünürlüklü içeriği yükseltme lüksüne de sahiptir.

4K Ultra HD televizyonların bir diğer avantajı, High Dynamic Range yani bilinen kısa adıyla HDR’dır. Bu televizyonlarda daha gerçekçi bir görüntü oluşturmak için TV’deki mevcut piksellerin kontrastını ve rengini artıran HDR özelliği vardır.

1080p (Full HD)
Full HD 1080p televizyonlar Blu-ray filmleri, Full HD içerikleri ve tüm televizyon programlarını üst düzey ayrıntıda izlemenize olanak verir. 1080p mevcut en yaygın HDTV çözünürlüğü 1080p’dir.

720p (HD)
Televizyon programlarını ve DVD filmleri izleyebilmek için kaliteli HD görüntü elde etmenizi sağlayan uygun fiyatlı televizyonlardır. Genellikle daha küçük televizyonlarda kullanılan bir teknolojidir.

LED ya da OLED

Yeni nesil televizyonların en çok aranan ve günümüzde en popüler özellikleri kuşkusuz LED ve OLED özelliklerdir. Peki LED ve OLED televizyonların özellikleri nelerdir, hiç merak ettiniz mi?

LED televizyonlar
LED televizyonlar piyasadaki en çok tercih edilen televizyon türüdür ve mükemmel bir görüntü kalitesi sunarlar. LED televizyonlar özellikle tüm aydınlatma koşulları, özellikle de iyi şekilde aydınlatılmış mekanlar için mükemmel bir seçimdir. Aslında LED televizyonlar LCD televizyon ailesinin bir parçasıdır. Ancak LED TV’ler gelişmiş kenar aydınlatması da sağlamaktadır.

OLED televizyonlar
Organik LED yani OLED televizyonlar yüksek derecede renk doğruluğu, mükemmel kontrast, geniş görüş açısı ve bulanık olmayan bir görüntü sunar. OLED TV’lerde milyonlarca pikselden her biri ayrı ayrı aydınlatılarak gerçek siyahlar ve parlak renk yelpazesi üretilmektedir. OLED televizyonların teknolojisi oldukça ince kenarlara olanak vermektedir.

Eskide kalan televizyon teknolojileri

Birçok kişinin evinde ve iş yerinde LCD ya da plazma televizyonlar baş köşede yer alsa da üzülerek söylüyoruz ki bu televizyonların teknolojisi eskide kaldı ve tabii ki eski televizyon teknolojilerine alternatif olarak yepyeni özellikler getirildi.

LCD televizyonlar
İnce bir profile sahip olan LCD televizyonlar, uygun fiyatlarla HD kalitesinde görüntüler sundu. Hemen hemen tüm LCD televizyonların arkadan aydınlatması CCFL yani soğuk katot floresan lambalar ile yapıldı. Eğer bir LCD televizyona sahipseniz, televizyonunuzu aydınlık bir mekanda benzer parlaklık özelliği olan LED ekranla değiştirebilirsiniz.

Plazma televizyonlar
Zengin renkler, derin siyahlar ve hızlı hareket eden görüntüleri mükemmel bir şekilde gösteren piyasadaki ilk düz panel televizyonlardan biridir. Eğer bir plazma televizyonunuz ya da düşük ışıklandırmalı bir ev sinema sisteminiz varsa OLED televizyonlardan yana tercih yapabilirsiniz. OLED televizyon ile neredeyse hiç bulanıklık olmadan zengin renkleri ve derin siyahları deneyimleyebilirsiniz.

Hangi televizyon boyutu en iyisidir?

Bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle odanın büyüklüğünü, oturma alanı ile televizyon arasındaki mesafeyi ve televizyonda tercih ettiğiniz teknolojiyi belirlemiş olmanız gerekir.

Modern televizyonların şık tasarımı sayesinde büyük ekranlar sanıldığının aksine çok daha az yer kaplamaktadır. Bunun nedeni, ekranın çerçeve boyutunun son yılarda çok daha ince tasarlanmasıdır. İnce bir çerçeve sayesinde yeni bir 60 inç televizyonun boyutu eski model 55 inç bir televizyon ile aynı olmaktadır.

65 inç ya da daha büyük ekran
Bu televizyonlar, medya odalarında ya da film ve maç izlerken sürükleyici bir deneyim arayanlar için mükemmel bir seçimdir.

50 inç-64 inç sınıfı
Büyük oturma odaları da dahil olmak üzere evinizdeki her odada mükemmel bir görsel etki sağlayan büyük televizyonlardır.

33 inç-49 inç sınıfı
Bunlar ortalama büyüklükteki oturma odaları ve yatak odaları için tercih edilebilen çok yönlü televizyonlardır.

32 inç sınıfı ve daha küçük
Yatak odası, çocuk odası ve mutfak için ideal seçimlerdir.

Televizyondan ne kadar uzağa oturmalısınız?

Göz sağlığının yanında televizyon özelliklerinden maksimum derecede faydalanabilmek için tv inç ölçüsüne uygun bir görüş mesafesi tercih edilmelidir. Bu görüş mesafesini hesaplamanın tüyolarını aşağıda bulabilirsiniz:

Minimum görüş mesafesi
Ekranınızın boyutunu 1.5 ile çarpın. Örneğin; 60 inç bir televizyonunuz varsa elde edeceğiniz sonuç 90 inç yani 2 buçuk metre olur. Eğer 4K Ultra HD bir televizyon satın alıyorsanız, bu mesafeden daha yakın oturabilirsiniz.

Maksimum görüş mesafesi
Bu mesafe için minimum görüş mesafesini 2 katına çıkarmanız yeterlidir. Örneğin; 60 inç bir televizyon için maksimum görüş mesafesi en fazla 5 metre olmalıdır.

Televizyonun ekran yenileme hızı

Hz simgesiyle gösterilen Hertz, bir görüntünün 1 saniyede ekrandaki yinelenme sayısını gösterir. Hertz ne kadar yüksek olursa resim o kadar pürüzsüz olmaktadır. Hz değeri sadece bir özelliktir. Buna ek olarak, televizyon üreticilerinin pürüzsüz resimler üretmek için geliştirdiği diğer patentli teknolojileri tercih edebilirsiniz. Örneğin Motion Rate teknolojisi ve TruMotion özellikleri gibi.

120Hz veya 60Hz gibi ekran yenileme oranları resim kalitesi ve performans açısından ne anlama geliyor?
120Hz yenileme hızına sahip bir televizyon, görüntüyü 1 saniyede 120 kez yeniden inşa eder. Peki bu neden önemli? Ekran ne sıklıkta yenilenirse, görüntüler izleyiciye daha pürüzsüz iletilmektedir.

Bazı 60Hz televizyonlarda izleyiciler, hızlı hareket eden görüntülerde, sahneler arasında bulanıklık fark edebilirler. 120Hz televizyonlarda bu sahnelerin bulanıklığı çok az seviyededir.

Smart TV (Akıllı televizyonlar)

İnternet bağlantısına kolay erişim olanakları, oyun oynama özellikleri, film, müzik ve eğlence tutkusu olan kişiler akıllı televizyonların teknolojisini yakından takip etmektedir. Gelin eğlence dünyasının Smart TV özelliği taşıyan teknolojisini yakından tanıyalım.

Eğlence dünyası

Televizyonunuzu evinizin internetine bağlayın ve Netflix, Hulu Plus, Pandora ve YouTube gibi popüler hizmetleri kullanarak çok çeşitli bir film, müzik ve video akışı gerçekleştirin. Birçok akıllı televizyon; tam bir web tarayıcısı içerdiğinden, web’i doğrudan televizyon ekranınıza getirebilirsiniz.

Akıllı olmayan HD televizyonlar için akıllı Blu-Ray oynatıcılarını, kişisel USB aygıtlarını ve daha birçok akıllı ürünü kullanarak içeriği tv ekranına yansıtabilirsiniz.

Akıllı televizyon deneyimi için birkaç farklı yol vardır:

  • Bazı televizyonların dahili akıllı özellikleri vardır. Bu televizyonlar başka hiçbir bağlantıya ihtiyaç duymadan filmleri, tv şovlarını ve diğer içerikleri akış içinde doğrudan evdeki Wi-Fi ağı üzerinden bağlanabilmektedir.
  • Bazı televizyonlar telefon ya da tablet gibi akıllı cihazlardaki içeriği görüntüleyebilmektedir.

İnternet hızı

İnternet ağının hızı, akıllı televizyonlarda HD filmlerin ve videoların akışı için önemli bir unsurdur. En iyi performans için önerimiz:

  • Bir wireless N Router (kablosuz N yönlendirici) ya da wireless N plus router (kablosuz N artı yönlendirici kullanmak.
  • Tek cihaz kullanırken en az 5 Mbps veya 4K yayın içeriği için en az 25 Mbps indirme hızına sahip internet bağlantısını tercih etmek.

İnternet sağlayıcınızda uygun bir hız olmadığında, HD içeriğiniz arabelleğe alınırken görüntüde büyük olasılıkla duraksamalar başlayacaktır. Ayrıca televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi birden fazla internet kullanan cihaza sahipseniz, HD içerik akışında hız gereksiniminizi 10 Mbps ve üzerine çıkarmanız gerekebilir.

HDMI ile bağlanın

HDMI; HDMI uyumlu televizyonlar, medya oynatıcılar, Blu-ray oynatıcılar, A/V alıcılar, oyun konsollarında en verimli bağlantı için kullanılan tümüyle dijital bir kablodur. HDMI kablo üzerinden hem resim hem de ses taşınabilir ve böylece ev sineması kurulumu basit ve temiz bir şekilde yapılabilir.

Mümkün olan en iyi performansı elde etmek için yüksek hızlı bir HDMI kablo aldığınızdan emin olmalısınız. Daha pahalı kablolar daha kaliteli malzemelerden üretilir ve Gbps cinsinden ölçülen daha yüksek bir veri aktarım hızı derecesine sahiptir. Bu, 4K Ultra HD ve HDR içeriği akışı için daha fazla bant genişliği sağlar ve daha uzun mesafelerde kablodaki sinyalin bozulmamasını önler.

İhtiyacınıza uygun kablo uzunluğunu bulabilmek için; HD bileşenleri ile televizyon arasındaki mesafeyi göz önünde bulundurmalısınız. Bağlantıyı duvardan geçirmeyi planlıyorsanız duvar tipi bir HDMI kablo seçmeniz gerekir.

CarrefourSA marketlerinde 4K Ultra HD televizyonlar da dahil olmak üzere onlarca televizyon modeli arasından ihtiyacınıza en uygun televizyon modelini bulabilirsiniz. CarrefourSA’dan tercih ettiğiniz televizyonu yetkili servis garantisi ile satın alabilirsiniz.

22-30 Kasım tarihleri arasında CarrefourSA internet mağazasında televizyonlarda her güne özel 1 fırsat kampanyasını kaçırmayın. Carrefoursa.com sanal mağazanızda %40’a varan indirimlerle en beğendiğiniz televizyon modelini satın alın.

image_print