Teraryum Nasıl Yapılır?

Biçmek, budamak ve gübrelemek zorunda kalmadan bir bahçe tasarlayabileceğinizi biliyor musunuz? Son zamanların en popüler bitki yetiştirme sanatı olan teraryum yapımı hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda okuyabilir, evinizin dekorasyonuna minimal bir hava katabilirsiniz…

Teraryumlar, sorunsuz bakım, güzellik ve minimum alan gereksinimi gibi özellikleriyle son zamanların en popüler bitki yetiştirme sanatı oldu. Teraryum ile minik bir doğal alan yaratıp, bitkilerinizi özenle yetiştirebilirsiniz. Teraryum yapımı ve bakımı hakkında bilmeniz gerekenleri gelin birlikte inceleyelim.

Teraryum Yapımı

Bir teraryum yapmadan önce, onu evinizin hangi alanında yaşatacağınıza karar vermelisiniz. Çoğu bitki için dolaylı güneş ışığı alan bir yer uygundur. Doğru yeri bulduktan sonra, bir teraryum yapmak için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak.

Teraryum yapımı için gerekli olan malzemeler

· Cam kap
· İstediğiniz teraryum bitkileri
· Torf
· Çakıl taşı
· Aktif karbon veya mangal kömürü
· Sprey uçlu şişe (sulamak için)
· Dekoratif süsler

Teraryum Yapımı İçin Aşamalar

Teraryum malzemelerini hazır ettikten sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz. Adım adım teraryum nasıl yapılır gelin birlikte bakalım…

· Birinci Adım: Öncelikle cam bir kap seçin. Temiz bir konserve kavanozundan vintage bir kavanoza kadar hepsi olabilir. Sadece kabın berraklığından ve büyümeyi engelleyecek herhangi bir renk içermediğinden emin olun. Kullanacağınız kabı iyice yıkayıp, kurulayın.
· İkinci Adım: Kabın dibine bir avuç çakıl taşı yerleştirin. Hepsinin aynı hizana olmasını sağlayın. Çakıl taşları sayesinde tabandaki sular, bitkilerin çürümesini önleyecektir.
· Üçüncü Adım: Çakıl taşlarının üstüne küçük parçalı kömür veya aktif karbon yerleştirin. Bu malzemeyi kullanmanızın amacı, kabın içinde bakteri oluşmasını önlemektir. Aynı şekilde böceklenmeyi de önlemiş olacaksınız.
· Dördüncü Adım: Bu adımda torf olarak bilinen toprak düzenleyicisi maddeyi yerleştirip, hafif şekilde bastırmalısınız. Torf, organik maddeler açısından zengin olduğu için bitkilerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
· Beşinci Adım: Ekeceğiniz bitki sayısı kadar çukur açmalısınız. Kömür katmanına ulaşmayan bir çukur açmaya dikkat etmelisiniz. Sonrasında bitkilerinizi bu çukurlara yerleştirin. Bitkilerin kenar kısımlarına toprak gelecek şekilde bir sabitleme yapın.
· Altıncı Adım: Bitkileri sabitledikten sonra bir sprey şişesi ile sulama yapın.
· Yedinci Adım: Dekoratif malzemelerle teraryumu süsleyebilirsiniz.

Teraryum Bakımı Konusunda İpuçları

Teraryumun bakımı incelik istese de aslında hiç zor değildir. Bazı ipuçları sayesinde bitkilerinizi uzun seneler boyunca sergilemeniz mümkün. Bunun için aşağıdaki önerileri dikkate almanız yeterli olacaktır;

· Teraryumda önemli olan ilk konu bitkilerinizi yeterince tanımaktır. Nemli ortamı seven ama fazla sulanınca çürüme ihtimali yüksek olan bitkileriniz için sulama işlemine özen göstermelisiniz. Bitkileri direkt olarak sulamak yerine bir sprey şişesi ile bunu yapabilirsiniz.

· Teraryum, çok az su ile yetinebilir. İçerisindeki düzenek, yeteri kadar nemli kalması için uygundur. Bu yüzden bitkinize çok su vermek yerine onu gözlemleyip, ihtiyaç duyduğu an sulamanız çok daha doğrudur.

· Sulama zamanının geldiğini anlamak için çakıl taşlarına bakabilirsiniz. Fazla sulama yaptığınızda çakıl taşlarında çürüme belirtilerinin olduğu fark edersiniz.

· Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi teraryum bitkilerinde de çürüme söz konusu olduğunda bu bölgeleri temizlemeniz gerekir. Kesici bir alet yardımıyla çürük bölgeleri alabilirsiniz.

· Teraryum bitkileriyle ilgili önemli olan bir diğer konu ise güneş ışığıdır. Bitkilerinizi doğrudan güneş ışığı altında tutmamalısınız. Bitkinin aydınlık bir alanda kalması yeterlidir.

· Bitkinizin toprağı besin değeri bakımından yüksek olmalıdır. Bunun için her iki-üç ayda bir torfu yenilemelisiniz.

Terraryum yapmak için ihtiyacınız olan malzemeleri CarrefourSA hipermarketlerinde bulabilir, sevdiklerinize çeşit çeşit terraryumlar hazırlayarak hediye edebilirsiniz.