Tercihiniz Kısa Saç Mı? Uzun Saç Mı?

“Uzun saçın bakımı zor, kısa saçın bakımı kolay. Uzun saçı seviyorum ama kullanamıyorum, saçımı kestirirsem pişman olabilirim” Saçınızı kestirmek ve kestirmemek arasındaki bu çelişkiyi blog yazımızda ortadan kaldırıyoruz.

Saç stilinize karar verirken modaya ayak uydurmayı mı, yoksa size en çok yakıştığını düşündüğünüz bir modeli mi tercih ediyorsunuz? Ya da saç kesiminde rahatlığınızı mı düşünüyorsunuz? Kestirdiğinizde pişman oluyorsunuz, uzattığınızda ise bakımı zor oluyor. Kesildiğinde neden hemen uzamıyor ki? Karar vermesi çok zor biliyoruz. Saç boyunuza karar verirken moraliniz bozuluyor, “kısa da iyi ama uzun saçın da havası var” diyorsanız işte sizi bu çelişkilerden kurtaracak ve en doğru saç stiline ulaştıracak önerilerimizi bu yazımızda bulacaksınız. Biliyorsunuz ki saç kestirmek ve saç uzatmak arasında dağlar kadar fark var. Saçlarını uzatanlar asla kestiremeyeceklerini, saçlarını kısacık kestirenler ise saç uzatmanın bir eziyet olduğunu söyler. Peki sizin için kısa saç mı uzun saç mı daha kullanışlı? Gelin buna birlikte karar verelim.

Günleriniz yoğun mu geçiyor?

Yoğun iş temposu, evdeki işler, çocukların ödevleri derken sosyal hayatınızda kendinize yeteri kadar zaman ayıramıyorsanız, kişisel bakımınızda en çok saç bakımını ihmal ediyorsunuz. Bu durumda saçlarınızı kısa kestirerek hayatı kendiniz için daha kolay hale getirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Eğer daha önce saçınızı kısa kestirdiyseniz ve o modelin size yakıştığını düşünüyorsanız hiç düşünmeden saçlarınızı kestirin. Ancak saçlarınız uzunsa ve bakım yapmak, taramak, kurutmak zor geliyorsa, daha önce kısa saç kullanmadıysanız fazlasıyla kararsızlık yaşayabilirsiniz ve bu konuda çok haklısınız ama unutmayın ki kısa saçın da bakıma ihtiyacı var. Saçınızı kısa kestirerek kendi haline bırakacağınızı düşünüyorsanız; sağlıklı saçlara sahip olmak için doğru saç fırçasını kullanmalı, saç maskesi ve bakım kremlerini ihmal etmemeli ve kısa saç üzerinde uygulayabileceğiniz saç modellerini iyi araştırmalısınız.

“Uzun saçın bakımı zorsa, kısa saçın bakımı kolaydır”

İşte sizi uzun saçlardan kurtaracak bir teselli cümlesi. Uzun saçın bakımı kısa saça göre daha zordur ama kısa saçın da en az uzun saç kadar bakıma ihtiyacı vardır. Uzun saç ve kısa saç arasında kararsız kalmanızın nedeni tarama ve kurutma faktörleridir. Bunların yanında aşağıda sıralayacağımız tüyoların sizi en doğru karara yönlendireceğini düşünüyoruz:

Kabaran saçlar

Kuruttuktan kısa bir süre sonra kabaran saçlarınız varsa saçlarınızı kısa kestirmeden önce bir daha düşünün. Çünkü kısa bir saç modelinde bu saç yapısını kontrol etmek oldukça zordur. Bu tipte uzun saçları kuruttuktan sonra birçok farklı stilde toplayabilirsiniz. Dilerseniz:

 • Uzun saçlarınızı nemliyken köpük vb. saç şekillendiricleri kullanarak maşalı bir saç görünümü elde edebilirsiniz.
 • Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı hafif kurutabilir ve nemliyken örebilir, sosis ve bigudilerle sarabilirsiniz. Sabah uyandığınızda saçlarınızı 10 dakika içinde şekillendirebilirsiniz.
 • Uzun saçlarınızı at kuyruğu yaptıktan sonra örebilirsiniz.
 • Kabaran kısa saçları ise toplayarak minik bir kuyruk yapabilirsiniz.
 • Kabaran kısa saçlarınızı iyice kuruttuktan sonra saç düzleştirici ile şekillendirebilirsiniz.

İnce telli saçlar

İnce telli saçları yıkadıktan sonra kurutursunuz ve kabarıklığı en az 1 saat sürer. Saçlarınız uzun ya da kısa olsun ince telli bir yapısı varsa bakımı zordur. Çünkü saçlar söndükçe daha bakımsız görünür ve hacimli görünmeleri için özel bakım ürünleri kullanmak gerekir. İnce telli saçlar için aşağıdaki önerilerimizi uygulamanızı öneririz:

 • Kısa ya da uzun olsun saçlarınızı katlı kestirin. Saçlarınıza maşa ile dalgalar yaptığınızda katlar sayesinde saçlarınız daha hacimli görünecek.
 • İnce telli saçlarınızda saçı ağırlaştırmayan ve saça hacim kazandıran saç bakım ürünlerini kullanın.
 • Kısa ve ince telli saçlarınızı açık bırakacaksanız dip kısımlarına krepeler atın. Bu sayede saçlarınız gün içinde hep hacimli görünecek. Uzun ve ince telli saçlarınıza hacim katmak için krepelere saç spreyi sıkın. Çünkü uzun saçta krepeler çabuk sönebiliyor.
 • Güçlü saçlar için saç diplerine masaj yapın, argan yağı kullanın.
 • İnce telli saçlar fön, kurutma, maşa gibi faktörlerden çabuk etkilenir ve yıpranır. Saçlarınıza iyi gelecek bakım tüyolarını Yıpranan Saçlarınızı Canlandırmanın Yolları blog yazımızda bulabilirsiniz.

Neden kısa saç?

Oval ya da çenenize doğru sivrilen üçgen bir yüzünüz varsa kısa saç size yakışabilir. Saçlarınıza uygulayacağınız basit dokunuşlar, birkaç saç bakım tüyosu ile havalı saçlara sahip olabilirsiniz. Unutmayın ki saç bakımı saçın uzun ya da kısa olması ile ilgili değildir.

Kısa saçlar için bakım önerileri

 • Saçlarınızın yıpranmaması için aşırı şekilde jöle, saç spreyi gibi saç şekillendiriciler kullanmayın.
 • Saç boyası olarak naturel boyalar tercih edin.
 • Saçlarınızın her daim hacimli ve sağlıklı görünmesi için saç uçlarını onaran ve saçlara hacim kazandıran saç bakım ürünleri kullanın.

Neden uzun saç?

Saçlarınıza bakım yapıyor ve farklı saç modelleri uygulamayı seviyorsanız, bunları yoğun iş temponuzda engel görmüyorsunuz demektir. Yuvarlak bir yüz tipiniz varsa uzun saç size yakışabilir.

Uzun saçlar için bakım önerileri

 • Saç diplerini iyice durulamaya özen gösterin. Şampuan ve krem kalıntıları saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına neden olur.
 • Saçlarınızı daha kolay tarayabilmek için her yıkamada saç kremi kullanın.
 • Duştan sonra saçlarınızı taramak zor geliyorsa, saçlarınız kremliyken duşta tarama yapın.
 • Haftada bir ya da iki kez saç maskesi yapın.
 • Saçlarınızı tararken kırılma ve kopmaları önlemek için sıvı saç bakım spreyi kullanın.
 • Saç diplerinizi iyice kurutun. Saç uçlarını hafif nemli bırakabilirsiniz.
 • Uzun saçlarınızı düzleştirebilir ya da saç maşası ile dalgalandırabilirsiniz.

Sağlıklı saçlar için saç tipinize uygun saç bakım ürünlerini kullanmanız gerekir. Şampuan, saç kremi, saç maskesi ve saç şekillendiriciler arasından kuru, yağlı, boyalı, yıpranmış ya da karma saç tipinize en uygun ürünü CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print