Tropikal Meyveler CarrefourSA’da

 

Bazılarını yakından tanıyorsunuz, bazılarını ise daha önce hiç görmediniz. Kumkuat, taze zencefil, hindistan cevizi, kaki, mango, avokado, red nules mandalina, ananas ve pomelo gibi çok sevilen tropikal meyveleri yakından tanımak için CarrefourSA marketlerine uğrayın.

CarrefourSA reyonlarında tropikal meyve çeşitliliği artıyor. Taze zencefil, hindistan cevizi, ananas, avokado gibi tropikal meyveleri sık sık reyonlarında gördüğümüz CarrefourSA’da evlerde reçeli yapılabilen ve oldukça faydalı bir turunçgil olan kumkuat ve tatlı ve sulu meyve pomelo meyvelerini de bulabilirsiniz.

Onlar rengarenk meyve tabaklarının süper meyveleri. CarrefourSA’dan alacağınız red nules mandalina, ananas, avokado, hindistan cevizi, pomelo, kaki, mango, kumkuat ve taze zencefilin faydaları, özellikleri ve onları en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak öneriler bu yazımızda.

Kumkuat

Turunçgiller ailesinin bir üyesi olan kumkuat, kabuğuyla birlikte yenmesi ile ailenin diğer üyelerinden farklı görünüyor. Şekli limona benzeyen ama limondan daha küçük, portakala benzeyen rengi ve ekşimtırak lezzetiyle farklı bir meyve. Dünya’da Çin ve Doğu Asya’da, ülkemizde ise Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde ve Rize’de yetiştirilebilen kumkuat, evde saksıda da yetiştirilebiliyor.

Turunçgil ailesinin C vitamini deposu olma özelliğini sonuna kadar taşıyan kumkuat meyvesinin antioksidan özelliği, hastalıklardan koruma konusunda oldukça etkilidir. Yüksek oranda A, B1, B2 ve B3 vitaminleri bulunduran kumkuat, bu vitaminlerle sinir sistemini güçlendirmede destek olmaktadır.

Kumkuat nasıl yenir?

Kumkuat meyvesini kabuğuyla birlikte yiyebileceğiniz gibi bu meyveyle reçel ve marmelat da hazırlayabilirsiniz. Kumkuat suyunu salata sosunuza ekleyebilir, kumkuat aromalı kek, tart ve kurabiyeler de hazırlayabilirsiniz.

Taze zencefil

“Adını duyunca aromalı kokusu burnumuza kadar gelenler” listesinde yer alan taze zencefilin ana vatanı Asya’da tropik iklimin hakim olduğu topraklardır. Yumru şeklinde bir yapısı olan taze zencefil, doğanın mucizevi meyveleri arasındadır. Yüzde 80’i su olan zencefil düşük yağ oranına sahiptir ve B3, B6, C vitaminleri, protein, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengindir. Taze zencefil en çok kış hastalıklarında rahatlatıcı ve bağışıklığı güçlendirici özelliği ile bilinmektedir.

Taze zencefil hangi tariflerde kullanılabilir?

Taze zencefil, kolay işlenebilir ve hoş kokulu bir aromaya sahip olması sayesinde mutfakta geniş bir kullanım alanına sahiptir. İçeceklerde, salatalarda, tavuk yemeklerinde, sütlü tatlılarda sık sık kullanılan taze zencefil kolaylıkla rendelenebilir, doğranabilir ve ezilebilir.

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, tropikal meyveler arasında en çok bilinen ve görüntüsüyle en ilgi çeken meyvelerden biridir. Uzak Doğu ve Güney Asya’nın tropikal iklimine mükemmel bir şekilde uyum sağlayan bu meyve anne sütüne eş değer şekilde laurik asit özelliği gösterir. Yüksek diyet lifi kaynağı ve karbonhidrat zengini hindistan cevizi; C, B6 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri içermektedir.

Bağışıklığı güçlendiren, bitkinliği ve stresi dindiren, aynı zamanda saç ve cilt sağlığı için faydalı bu tropikal meyve kilo vermeye yardımcıdır ve genel vücut sağlığı bakımından faydalıdır.

Hindistan cevizinin suyu nasıl elde edilir? Hindistan cevizi nasıl yenir?

CarrefourSA meyve reyonlarından alacağınız hindistan cevizini kırarak içindeki faydalı bembeyaz meyveyi robottan geçirerek ya da rendeleyerek kullanabilirsiniz. Dilerseniz rendelediğiniz hindistan cevizinin suyunu sıkarak evde cilt bakım kürleri hazırlayabilirsiniz. Rendelenmiş hindistan cevizine tatlılarınızda ve kurabiyelerinizde yer verebilirsiniz. Mutfakta olduğu kadar kozmetik sektöründe de kendine yer bulan hindistan cevizinin yağı, suyu, sütü ve hazır paketlerde rendelenmiş halini de CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Avokado

Son yıllarda Türk mutfağında birçok tarifte boy gösteren avokado, Meksika kökenli bir meyvedir. Ek gıdaya geçen bebeklerin ilk yemeği avokado, içerdiği vitamin ve mineraller, yüksek besleyici değerleri ile sağlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Hemen hemen tüm vitaminleri içeren, demir, fosfor, magnezyum, potasyum gibi önemli mineralleri de bulunduran avokado, enerji veren, bağışıklığı destekleyen, lifli yapısıyla kilo vermeye yardımcı bir meyvedir.

Avokado nasıl soyulur? Avokado hangi tariflerde kullanılabilir?

Şekli armuda benzeyen avokadoyu bıçakla soymak yerine ikiye kesilen meyveyi kaşıkla ya da bir bardağın kenarından yardım alarak kabuğundan ayırabilirsiniz. Avokado ile hazırlanan en meşhur yiyecek, Meksika mutfağına özgü guacamole sostur. Avokado ile kanepelere ezmeler, sandviç sosları, milkshake hazırlayabilir, ince avokado dilimleri ile salatalar servis edebilirsiniz. Nefis bir avokadolu içecek için Avokadolu Milkshake tarifimize mutlaka göz atın. Ezilmiş avokadoyu az miktarda zeytinyağı, ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber ve limon suyu ile karıştırarak, pratik nefis bir meze elde edebilirsiniz.

Ananas

Türkiye’de tüketimi hızla artmış olan ananasın ana vatanı Orta Amerika’dır. Ananas en az turunçgiller kadar C vitamini deposudur. Bunun yanında A, B1, B3, B6 vitaminleri ile birlikte omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, potasyum, demir, manganez, kalsiyum, bakır, çinko, folat ve fosfor içermektedir. Yüksek lif oranı sayesinde tok tutan ve bu özelliğiyle kilo vermeye yardımcı ananas, enerji kaynağıdır.

Ananas nasıl tüketilir?

Ananas çiğ olarak tüketilebildiği gibi et yemeklerine de mükemmel bir şekilde uyum sağlayabilmektedir. Ananas iyi bir; meyve salatası, pasta, smoothie malzemesi ve aperatiftir. Ananas kızartılarak et yemeklerinin yanında garnitür olarak da tercih edilebilmektedir.

Kaki

Trabzon hurması, cennet elması gibi isimlerle de bilinen kaki, tropik iklimlerde ve Türkiye’de karadeniz kıyıları ve Hatay, Antalya civarında yetiştirilebilmektedir. Turuncu renkte, elma büyüklüğünde bir meyvedir. Ağaçta yetişen kaki, çok tatlı, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. B1, B2, B3 ve C vitaminleri ile askorbik asit içeren kaki, potasyum ve kalsiyum deposu, antioksidan kaynağıdır. Vücudun savunma sistemi üzerinde hastalıklara karışı koruyucu etki gösteren, lifli yapısıyla mide ve bağırsakları koruyan kakinin fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltme ihtimali bulunduğundan, şeker hastaları tarafından dikkatli tüketilmeli, gerekirse günde yarım meyve yenmelidir.

Kaki pişirlebilir mi? Kaki ile nasıl yemekler hazırlanabilir?

Kaki meyvesi çiğ tüketilebilen aynı zamanda kolaylıkla ezilebildiği ve pişirilebildiği için tart, muhallebi, milkshake yapılabilmektedir. Püre haline getirilen kaki, ek gıdaya başlayan bebekler için lezzetli bir mamadır. Kaki, cilt sıkılaştırıcı özelliğe sahip olduğundan evde cilt bakım kürlerinde de kullanılan bir meyvedir.

Mango

Lezzetli ve hoş kokulu tropik meyve mangonun anavatanı Hindistandır. Afrika, Orta Amerika, Asya ve Güney Amerika’da tropikal iklimin hakim olduğu topraklarda da mango üretimi yapılmaktadır. Besin değerleri bakımından oldukça zengin bir meyve olan mango içeriğinde; A, C, E vitaminleri, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve bakır barındırır. Mango; bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi gençleştirir, sindirimi düzenler, vücuttaki sıvı dengesini düzenlediği için sıcak çarpmasını önler.

Mango nasıl soyulur? Mango nasıl yenir?

Mango, muz gibi soyulabilir ve dilimlenerek çiğ olarak tüketilebilir. Tatlı bir meyve olan mango; meyve suyu, smoothie, meyve salatası yapımında ve sütlü tatlılarda ana malzeme olarak yer alabilir. Meyveli bir içecek için mango smoothie ve diyet listesine uygun hafif bir lezzet için mangolu kinoa salatası tercih edilebilir.

Red Nules mandalina

Tropikal iklimin bir diğer meyvesi Red Nules mandalina, turunçgil ailesinden kaliteli bir mandalinadır. Pürüzsüz, ince, hafif kırmızılıklar gösterebilen bir kabuğa sahiptir. Çekirdeksiz ve iri meyveleri olan Red Nules mandalina, A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri, potasyum, folik asit ve lif açısından zengin bir meyvedir. Bağışık sistemini güçlendirerek kış hastalıklarından korunmada etkili olan Red Nules mandalina, rahatlatıcı ve uykusuzluğa iyi gelir. Mandalina suyu cilde parlaklık ve canlılık kazandırır.

Red Nules mandalina nasıl yenir?

Tatlı ve lezzetli bir mandalina türü olan Red Nules, çiğ olarak soyularak yenebilir, C vitamini deposu içecekler hazırlarken portakal suyu ile karıştırılabilir. Bu meyve ile mutfakta uygulanabilecek en lezzetli tarif ise mandalina reçelidir.

Pomelo

Çin greyfurtu ve ağaç kavunu gibi isimler de verilen pomelo meyvesi, Güney Asya ve Amerika’da yetiştirilmektedir. Tadı greyfurta benzeyen pomelonun boyutları ortalama bir kavuna yakındır. Mideyi rahatlatan, lifli yapısıyla diyet listelerinde kendine yer bulabilen pomelo, C vitamini deposudur ve diğer turunçgillerden farklı olarak P vitamini de içermektedir.

Pomelo suyu nasıl tüketilir?

Pomelo meyvesinin tadı acımsı olduğu için suyunu sade olarak tercih etmemenizi öneririz. Pomelodan faydalanmanın en iyi yolu onu evde hazırladığınız karışık meyve suyuna, salata sosuna ilave etmek olmalıdır. Pomelo kabuğunu rendeleyerek hamur işlerinde aroma katması için kullanabilirsiniz.

Hem lezzetli hem de faydalı tropikal meyveler CarrefourSA meyve reyonlarında özenle sıralandı, sizleri bekliyor. Kumkuat, ananas, avokado, taze zencefil, kaki, mango, red nules mandalina, pomelo, hindistan cevizi gibi farklı egzotik meyvelere mutfağınızda yer vermek istiyorsanız CarrefourSA meyve reyonlarına mutlaka uğrayın.

Pratik yemek tarifleri, meyveli tatlılar, evinizde ihtiyacınız olan pratik fikirler ve püf noktaları, güzellik tüyoları gibi birçok bilgi için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

 

image_print