Turşu Kurarken Sık Yapılan Hatalar

Her sene turşu kurmayı deniyor ama başarılı olamıyor musunuz? Tüm cesaretinizi topladınız ve ilk kez turşu mu hazırlamak istiyorsunuz? Öyleyse, bazı hatalardan kaçınarak tam kıvamında turşular yapabilirsiniz! İşte size turşu kurarken yapmamanız ve dikkat etmeniz gerekenler…

Turşu, sebzeleri güvenli ve sağlıklı bir şekilde tüketmenin en iyi yollarından biri. Kış aylarında doğal sebzelere erişmek zor olduğundan, turşu sayesinde sağlıklı beslenmeye devam edebiliyoruz. Hem ekşi hem de tuzlu tatları sevenler için turşu iyi bir seçenek. Her türlü yemeğin yanına yakışan, öğünlerimizde tuzlu ve ekşi dengesini sağlayan turşuyu evimizde de hazırlamak için işte size asla yapmamanız gerekenler….

Turşuya Aşırı Şeker Eklemek

Turşu tam anlamıyla sirke ve tuzla ilgili. Tüketildiğinde şekerli bir tadı olmamalı. Evet, turşunuza çok az miktarda şeker ekleyebilirsiniz. Fakat miktarı iyi ayarlamanız gerekir. Yüksek miktarda şeker isteyen turşu tariflerine karşı dikkatli olmanızda fayda var. Şekeri abarttığınız zaman, tuz ve sirkenin etkisi azalır, şuruplu bir karışım ortaya çıkar.

Daha Fazla Sirke Kullanmak

Turşuda sadece sirke kullanırsanız, tadı çok keskin olur. Bu yüzden su ile sirke dengesini iyi ayarlamanız gerekir. Yüksek miktarda sirke ve tuz karışımına ek olarak suyu dengeli kullanmazsanız, turşudan istediğiniz verimi alamazsınız. Bu yüzden daha fazla sirke kullanımının doğru olmadığını da bilmelisiniz.

Bitki veya Baharat Olmadan Turşu Kurmak

Su, sirke, tuz ve şeker teknik olarak turşu suyu için yeterli. Ancak salamurada bir çeşit bitki veya baharat da olması şart. Karabiber, defne yaprağı, dereotu ya da fesleğen… Tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek var. Özellikle nane ve fesleğen, turşuyu daha da lezzetli ve ferahlatıcı bir hale dönüştürebilir.

Yeteri Kadar Tuz Kullanmamak

Turşu için su ve sirke ne kadar önemliyse, tuz miktarı da o kadar önemli. Çünkü tuz, sebzelerin bozulmasını ve hızlı şekilde yumuşamasını önler. Tarifte verilen tuz miktarına sadık kalmalı, tuz oranını değiştirmemelisiniz. Tüm malzemeler için ölçü kabından faydalanmak, işinizi kolaylaştırabilir.

Tüm Sebzelere Aynı İşlem ve Tekniği Uygulamak

Her sebzenin genel özellikleri birbirinden farklı. Örneğin, havuç ve bamya gibi sebzelerle bir turşu hazırlamak istiyorsanız öncesinde hafif bir kaynatma işlemi yapmalısınız. Kabak ve salatalık gibi narin sebzelerle turşu kuracaksanız, herhangi bir kaynatma işlemine gerek yok. Havuçları kaynatmadan kullanmak için ince dilimler halinde turşuya dahil edebilirsiniz.

Uyumsuz Sebzelerle Karışık Turşu Kurmak

Sebzeler farklı şekillerde ve farklı oranlarda turşu kıvamına gelir. Bu yüzden her birine ayrı bir turşuymuş gibi davranmalısınız. Kırmızı soğan ve kırmızı turpun birleştirilmesi, turşunun renk atmasına neden olabilir. Bir diğer yandan soğan ve kabak gibi hassas sebzeler, turp veya havuç gibi daha sert yapılı sebzelerden daha önce turşu kıvamı alır. Aynı sertlik derecesine sahip olan sebzelerle karışık turşu kurabilirsiniz.

Turşuyu Uzun Süre Bekletmek

Turşu, tat alınan bir yiyecek. Elbette, üç günde mükemmel bir turşu kurmak biraz zor olabilir. Fakat, turşunuzun ne zaman tamamlandığı size kalmış bir durum. Sevdiğiniz turşu lezzeti için günlerce beklemenize gerek olmayabilir. Turşunun çok uzun süre beklemesi, sebzelerin aşırı yumuşamasına, sarkmasına ve renk değiştirmesine yol açabilir. Bu da tüm emeklerinizin boşa gitmesi anlamına gelir.

Turşu kurarken ihtiyacınız olan tüm sebze ve meyveleri, kaya tuzunu ve boy boy turşu kavanozlarını CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print