Uskumru Mevsimi, Faydaları ve Özellikleri

En zengin omega 3 kaynaklarından biri olan Uskumru’ya sofralarınızda yer açın. Hem lezzeti hem de faydaları bakımından mevsiminde en çok tüketilen balık türlerinden biridir.

Uskumru balığı ülkemizde Akdeniz ve Karadeniz’de dünyada ise Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bolca bulunan bir balıktır. Ilıman suları seven uskumru, genelde 200 metre derinliklerde yaşar. Sıcak aylarda kıyıya yakın yerlerde ve su yüzeylerinde bulunabilir.

İlkbahar aylarında kıyı boyunca ortaya çıkabilir. Sonbahar ve kış aylarında ise soğuk havanın etkisiyle daha derinlere ve güneydeki sulara doğru göç eder. Sofralarımızı lezzetlendiren ve bizlere sağlık sunan uskumru, geçmişten günümüze ülkemizin en popüler deniz ürünlerinden biri.

Uskumru Balığının Özellikleri

Bu balık türü uzun gövdeye ve sivri bir buruna sahip. Ana gövdesi mavi tonlarındadır, siyah ve gümüş çizgileri vardır. İki dikenli sırt yüzgeci ve iki gövde yüzgeci olan uskumrunun, keskin, konik ve küçük dişleri bulunur. Olgun bir uskumrunun vücut uzunluğu ortalama 30 cm, ağırlığı ise maksimum 3.2 kg olabilir. Uskumrular genellikle, küçük balıklarla beslenirler. Bu balık, 2-3 yaşlarında olgunlaşır. Orta büyüklükteki bir dişi uskumru, mevsim başına 200 bin civarında yumurta bırakabilir.

Uskumru Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Oldukça lezzetli ve yüksek yağ içeriğine sahip olan uskumru, en taze haliyle sonbaharın başlangıcı ile birlikte kış mevsiminde tüketilebilir. Özellikle kış aylarında uskumru daha da lezzetli hale gelir. Kasım, Aralık ayları en yağlı olduğu dönemdir.

Uskumru Balığının Faydaları Nelerdir?

Dünyada en çok tüketilen balık çeşitlerinden biri olan uskumru, omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Yüksek miktarda protein desteği sağlaması da uskumrunun tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Uskumru vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri içerir. Yağda çözünen vitaminler A, D, E ve K vitaminin yanında yüksek miktarda Niasin, B1, B2, B6, B12 vitaminleri, Kolin vitaminleri bulunur.

Uskumru Nasıl Temizlenir?

Uskumru nasıl ayıklanır diye merak ediyorsanız işte size birkaç öneri;

  • Uskumruda pul olmadığından dış kısmını hafifçe temizleyebilirsiniz. Balığın dışındaki kaygan sıvıyı ortadan kaldırmanız yeterli olacaktır. Uskumrunun her iki tarafına da aynı işlemi yapın.
  • Sonrasında balığın başından aşağı doğru bir çizik atın.
  • Karnını ikiye ayırdıktan sonra içindeki organları temizleyin.
  • Bol suyla iyice yıkayalım.

Uskumru Nasıl Pişirilir?

Uskumru fırınlanabilir, tavada kızartılabilir, buğulama veya ızgarası yapılabilir. Uskumru hızlı ve kolay pişen bir balıktır. Bu nedenle istediğimiz pişirme yöntemiyle balığımızı hazırlayabiliriz. Ayrıca, uskumruyu buzdolabında 1-2 saat kadar marine edersek lezzet yoğunluğunu artırmış oluruz. Marine işlemi için sirke veya narenciye suyu kullanabiliriz.

Doğru Balık Nasıl Anlaşılır?

  • Doğru balık, doğru mevsimde av ve boy yasaklarına uygun olarak avlanır.
  • Pulları parlak olur.
  • Solungaçları canlı görünür, tazeliği gözlerinden okunur.

Tam mevsiminden doğru balık için doğruca CarrefourSA’ya!