Vişne Reçeli

Şekerli ve şekersiz vişne reçeli tariflerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tatlı, ekşi hafif mayhoş tadı ile kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan vişne reçelini kaynatırken evinize mis gibi bir reçel kokusu yayılacak.

Vişne Reçeli İçin Malzemeler

  • 1 kilo vişne (iri ve olgun olmalı)
  • 1 kilo toz şeker
  • 1 limon suyu ya da dolu 1 çay kaşığı limon tuzu

Vişne Reçeli’nin Hazırlanışı

Vişneleri yıkadıktan sonra saplarından ayırın. Çekirdek çıkarıcı ya da bir çay kaşığı sapının arkasıyla vişnelerin çekirdeklerini çıkarın. Derin bir tencereye vişnelerinizi koyun. Vişneleri toz şeker ile birlikte en az 6 saat tencerede bekletin. Vişneler çok az su salmışsa bu durumda göz kararı bir ölçüyle aşırıya kaçmadan su ilavesi yapın. Şeker eridikten sonra su miktarı vişnelerin 2 parmak kadar üzerine geçmelidir. Reçelinizi yüksek ateşte kaynatın, kaynayınca ocağı kısın. Reçelin koyulaşması için pişirme işlemine kısık ateşte devam edin. Kıvamını alan reçele limon tuzu ya da limon suyunu ekledikten sonra 5 dakika daha kaynatın ve ocağı kapatın. Reçelinizi kavanozlara sıcakken doldurun ve kapaklarını kapatarak ters çevirin. Soğuyana kadar bu şekilde beklettiğiniz kavanozları, soğuduktan sonra raflarınıza dizebilirsiniz.

Diyabetik-Şekersiz Vişne Reçeli İçin Malzemeler

Diyabet nedeniyle şeker seviyenize dikkat etmeniz gerekiyorsa ya da kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız aşağıdaki şekersiz vişne reçelini de hazırlayabilirsiniz.

  • 1 kg vişne
  • 1 su bardağı elma suyu
  • 2 yemek kaşığı pekmez
  • Limon tuzu

Diyabetik-Şekersiz Vişne Reçelinin Hazırlanışı

Elmaları katı meyve sıkacağı ile sıkarak 1 su bardağı elma suyu elde edin. Elma suyunu reçel kaynatacağınız tencereye alarak kaynatmaya başlayın. Kıvam almaya başladığında saplarını ve çekirdeklerini çıkardığınız vişneleri tencereye alın. Elma suyu ile birlikte kaynayan meyvelere pekmez ve çay kaşığının uzuyla limon tuzu ilavesini yapın. Kısık ateşte pişen reçel kıvamını aldığında ocağı kapatın. Sıcak reçeli kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatın.

Farklı bir meyve ile reçel hazırlamak isterseniz Kayısı Reçeli tarifimizi de deneyebilirsiniz. Kayısı Reçeli tarifimizde Şekersiz Kayısı Reçeli tarifi de bulabilirsiniz.

image_print