Yaşam Alanlarında Doğru Aydınlatma Seçmenin Püf Noktaları

Dekorasyonda doğru seçilmiş aydınlatma ürünleri ile canlılık elde edebilirsiniz. Doğru bir aydınlatma ile küçük bir salon daha büyük ve ferah görünebilir, büyük mekanlarda daha samimi ve sıcak bir ortam elde edilebilir. Dekorasyonunuzu tamamlayacak ve evinizi süsleyecek aydınlatma ürününde kullanılan ışık rengi de dekorasyonu tamamlayan ana unsurlardan biri olduğu için duvar, mobilya, tül ve perde rengi ışık renginde belirleyicidir.

Gelişen teknoloji aydınlatma ürünlerinde seçeceğiniz lamba kullanımında sağlığı ön plana çıkarıyor. Tasarruflu LED lambalar hem elektrikten %85 tasarruf sağlıyor hem de klasik ampuller gibi gözleri yormuyor, konforlu bir yaşam sağlanıyor.

“Doğru ışığı nasıl seçeceğim?”

Evin tüm yaşam alanlarında aynı watt gücünde ampulleri kullanmak doğru değildir. Her amaç için farklı renk ve ışık gücünde ampul kullanmak gerekir. Örneğin mutfaklarda yoğun gün ışığı renginde net ışıklar tercih edilirken, yatak odalarında soft ve sıcak ışık renkleri tercih edilmeli. Ev dekorasyonunda doğru aydınlatma ürünleri ve lambaları seçmek için elinize kağıt kalem almalı, armatürlerin konumunu belirlemeli ve odaya giren gün ışığı oranına göre bir ışık gücü seçmelisiniz.

Eviniz için doğru ışığı seçmekte zorlanıyorsanız, ihtiyacınız olan püf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz:

Salon

Salon hem kalabalık misafir gruplarını ağırladığınız, yemekler yediğiniz hem de iş dönüşü ailenizle birlikte dinlendiğiniz, televizyon seyrettiğiniz bir alan. Durum böyle olunca hem net bir ışığa hem de sıcak bir ışık rengine ihtiyacınız oluyor. Dimmer bağlantısı yaparak ışığınızı dilediğiniz yoğunluğa ayarlayabilirsiniz. Evinizde bu bağlantıyı tüm yaşam alanlarında uygulayarak pratik bir kullanım elde edebilirsiniz.

Salon dekorasyonunda yorucu ve doğrudan göz hizasına gelen aydınlatmalardan uzak durulmalıdır.

Öneriler

 • Küçük bir salonda sarkıt avizeler yerine spot ışıklar tercih edilebilir. Spot ışıklar küçük mekanları daha büyük ve aydınlık gösterir.
 • Aplik ve lambaderler salonlarda sıcak ışık rengi kullanmak için en ideal ürünlerdir.
 • Sade bir dekorasyonda zıt renkte bir avize, farklı bir ışık rengi tercih edilebilir.
 • Yoğun renklerle dekorasyon yapılmışsa, karmaşık bir avizeye ve ışık renginde çeşitliliğe gidilmelidir.

Mutfak

Mutfak, yoğun ancak göz yormayan ışık gerektiren bir mekandır. Mutfaklarda devamlı kesici aletlerle iş yapmak ve fırındaki yemeğin kızarmasını beklemek net ışık gerektiren durumlardır. Yetersiz ışık kullanımı kazalara, farklı renkte ışık kullanımı kurabiyelerin rengini tam olarak algılayamamaya neden olur.

Yemek hazırlığı yapmak için tezgahınıza döndüğünüzde, gölge oluşuyor ya da doğrama yaparken net bir görüş elde edemiyorsanız, tezgah üstü spot aydınlatması yapmanız gerekir. Bu aydınlatmada beyaz LED ışıklarla istenen sonuç elde edilebilir.

Öneriler

 • Mutfakta renkli LED spot aydınlatmalara dekoratif amaçlı yer verilebilir. Dolap içi aydınlatmalarda ve bir duvarın köşesinde farklı renk vurgulamaları yapılabilir.
 • Mutfakta kullanılan aydınlatma ürünleri buhardan etkilenmeyen, paslanmaya karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilen ürünler olmalıdır.
 • Mutfakta fırın, buzdolabı, mutfak robotu gibi elektrikli aletler kullanıldığı için aydınlatma ürünlerinin bağlantısından önce elektrik tesisatı gözden geçirilmelidir.
 • Tasarruflu LED lambalar ısınmadığı için mutfaklarda rahat bir kullanım sağlanır.

Yemek odası

Bazı evlerde yemek odası ayrı olabildiği gibi salonda ayrı bir yemek alanı da yaratılabilir. Yeri değişmeyecek bir yemek masasının üzerine sıralı sarkıt avize ile masanın daha net görülebilmesi sağlanır. Aydınlatma armatürünün yemek masasının ebatlarına göre seçilmesi önemlidir.

Öneriler

 • Yemek masası üzerindeki aydınlatmanın elektrik bağlantısı ayrı yapılabilir. Böylece ihtiyaç duyulduğunda açılabilir ve kapatılabilir.
 • Yemek masası üzerinde beyaz gün ışığı tercih edilmelidir. Bu ışık rengi, renklerin daha net algılanmasını sağlar.
 • Elektrik hattı çekmek mümkün değilse, lambaderler ile güçlü bir ışık elde edilebilir.

Yatak odası

Yatak odasında tavan aydınlatmasının yanında abajur ya da aplik gibi başucu aydınlatmaları, okuma lambası gibi aydınlatma ürünleri de kullanılabilir. Bazı büyük yatak odalarında çalışma alanı yaratılarak masa lambası ya da lambader kullanımına da yer verilebilir. Bazı yatak odalarında kollu sarkıt avize gibi aydınlatma ürünleri kullanılsa da toza karşı alerjisi olan kişilerin bu tip girintili ürünleri kullanması sakıncalı olabilir.

Gün içinde parlak ışık altında çalışan kişilerin gözleri yorulur. Yatak odası dinlenme alanı olduğu için soft, sıcak renk denilen sarı ışık rengi tercih edilmelidir.

Öneriler

 • Yatak odası dinlenme alanı olduğu için aydınlatma düğmeleri dinlenilen alana yakın olursa, uzandığınız yerden kalkmadan ışıkları kapatabilirsiniz.
 • Yatak odası ve avizesi kolay temizlenebilen malzemeden üretilmiş olmalıdır.
 • Yatak odalarında soft ışık kıyafet seçiminde yetersiz kalabilir. Bu durumda dolap içi spot aydınlatma ile net bir görüş sağlanabilir. Tasarruflu LED lambalar ısınmayacağı için giysilerinize ve aksesuarlarınıza zarar vermez.

Banyo

Banyolar nemli ortamlardır ve bu mekanlar için özel olarak üretilmiş aydınlatma ürünleri kullanılmalıdır. Banyolarda kullanılan aplik, aydınlatma armatürü ve spot lambalar nemden etkilenerek paslanmaz ve renk kaybı oluşmaz. Banyolarda spot ışıklarla ayna ve raf aydınlatmasına, genel aydınlatmada yavana yakın LED’li armatürler ya da spot ışıklara yer verilir.

Öneriler

 • Banyoda elektrik ve su bir arada bulunduğundan elektrik tesisatında dikkatli olunmalıdır.
 • Sarkıt avizeler banyolar için uygun ürünler değildir. Bu ürünler fazla ampul kullanımı gerektirir ve buna gerek yoktur.
 • Banyo aynasında makyaj, cilt bakımı gibi detaylı işler yapıldığı için, yapılan spot aydınlatması önemlidir. Aydınlatma eşit ve gölgesiz olmalıdır.

Yaşam alanlarında konforu ve şıklığı yakalamak için dekorasyona uygun yüzlerce aydınlatma ürünü bulunuyor ve hepsinin arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Seçeceğiniz aydınlatma ürününün modeli nasıl olursa olsun, her mekanda kullanabileceğiniz ampul çeşidi Philips Essential tasarruflu LED lambaları arasında yer alıyor. Elektrikte tasarruf ve dikkat çekici ışık renkleri bulunan Philips Essential led lamba ürünlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Dekorasyonda aydınlatma trendleri, mutfak aydınlatmasındaki incelikler, yatak odalarında aydınlatma önerileri için sitemizi takip etmeye devam edin.

image_print